פשעי שנאה בצפון ובגדה: כלי רכב הוצתו והושחתו בכפר בגליל ובעיירות פלסטיניות

בכפר איכסאל הוצתו שתי מכוניות ולצדם רוססה הכתובת "יהודים בואו ננצח". בדיר עמאר ובג'אלוד רוססו כתובות על מכונית, בהן הוזכר שמו של פעיל ימין קטין שנעצר לאחרונה בחשד למעשים מסוג זה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אחד מכלי הרכב שנשרפו בכפר איכסאל, הבוקר
אחד מכלי הרכב שנשרפו בכפר איכסאל, הבוקר

שלושה מקרי השחתת רכוש על רקע לאומני אירעו הלילה (רביעי) בכפר איכסאל שבגליל, ובעיירות דיר עמאר וג'אלוד שבגדה המערבית. באיכסאל הוצתו שני כלי רכב ולצדם רוססה הכתובת: "יהודים בואו ננצח". בדיר עמאר רוססו כתובות על מכוניות: "ניקח גורלנו בידינו" והוזכר שמו של פעיל ימין קטין, שנעצר לאחרונה בחשד למעשי ונדליזם על רקע לאומני, ובג'אלוד רוססו כתובות דומות. המשטרה פתחה בחקירה אך טרם עצרה חשודים בפשעי השנאה.

תושב איכסאל שהמכונית שלו הוצתה, נור חבשי, סיפר כי הרכב חנה קרוב מאוד לבית מגוריו. "אנחנו לא יודעים מי עשה זאת", אמר. "לא היו שום סימנים ובכלל לא חששנו מדבר כזה. אני מקווה שהמשטרה תביא את הפושעים לדין. הפעם במזל זה נגמר בהצתה ושריפה של שני כלי רכב, אבל זה לא היה רחוק שהאש היתה מתפשטת לבית ואז זה היה נגמר באסון".

אחת המכוניות שהושחתו בדיר עמאר
המכונית שהושחתה, הבוקר בדיר עמאר

סגן ראש המועצה המקומית איכסאל, באסל דראוושה, אמר ל"הארץ": "מדובר באירוע בזוי ונפשע שנובע מהסתה מתמשכת נגד הערבים והפלסטינים. אירועים דומים היו בכפר נאעורה, באום אל-פחם, בפורדיס ובעוד מקומות, ואני מקווה שהפעם המשטרה וגופי הביטחון יגיעו לאותם פושעים". המועצה הודיעה כי תקיים הערב ישיבת חירום בעקבות התקרית.

מהמטה למאבק בגזענות נמסר: "מקרי תג מחיר מתפשטים ולאחרונה נרשמו כמה מקרים בעיקר בגדה המערבית. אין ספק כי המשטרה לא עושה מספיק בעניין. לא דווח על עצורים וכנראה שלא לוקחים את הנושא ברצינות. הטיפול הלקוי מהמשטרה, לצערנו, נותן לגיטימציה למקרים וזה שהביא להתפשטותם גם בכפרים הערבים בתוך ישראל".

בחודשיים האחרונים אירעה סדרת התקפות של פעילי ימין קיצוני על פלסטינים ורכושם בגדה המערבית, בעיקר באזור שכם. על פי נתוני שב"כ, מספר התקריות מתחילת השנה כבר גבוה יותר ממספרן לכל אורך השנה שעברה. באחת התקריות, לראשונה זה קרוב לשלוש שנים, אף הוצת מסגד בכפר עקרבה, מדרום מזרח לשכם.

לפי נתוני שב"כ, מתחילת השנה נמנו 19 פשעי שנאה - ריסוס כתובות וניקוב צמיגים של כלי רכב פלסטינים – ועוד שני אירועים שמוגדרים כניסיונות פיגוע, ובהם הצתת המסגד. לכל אורך שנת 2017 אירעו שמונה אירועי "תג מחיר" וחמישה פיגועים. בשנים 2015-2014 היתה תופעת הטרור היהודי בשיאה, ובמהלכן נרצחו בחודש יולי 2015 שלושת בני משפחת דוואבשה בכפר דומא ליד שכם, שעל ביתם הושלכו בקבוקי תבערה.

בתוך כך, מתנחלים מההתנחלות תומר בבקעת הירדן דיווחו כי 150 עצי ענבים נפגעו בכרם של 15 דונם. החקלאי שנפגע, יוסי קירשנבג המכהן גם כרכז הביטחון של ההתנחלות תומר, אמר כי ״הפועל שלי הגיע בבוקר וראה את הנזק העצום. כשהגעתי חשכו עיני. זה פיגוע לאומני לכל דבר, מנסים לפעול דרכי כי אני נציג מערכת הביטחון״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ