בעקבות הטיול שבו נהרגו עשרה בני נוער: ראש מכינת בני ציון התפטר מתפקידו

יובל כאהן, החשוד בגרימת מוות ברשלנות, מסר: "מאז האסון אני קרוע ושבור. האמון המלא בי, שהוא היסוד ליכולת להוביל ולחנך, לא יכול להתקיים". הוא שוחרר ביום שני למעצר בית

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנהל מכינת בני ציון יובל כאהן
מנהל מכינת בני ציון יובל כאהן
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

ראש מכינת בני ציון בתל אביב, יובל כאהן, הודיע היום (רביעי) כי הוא מתפטר מתפקידו בעקבות התקרית שבה נהרגו עשרה תלמידי כיתה י"ב בשיטפון בנחל צפית, בטיול מטעם המכינה. "ביום חמישי האחרון, י"א אייר, קרה אסון נורא ובלתי נתפס במכינה הקדם צבאית בני ציון שאני עומד בראשה. במהלך טיול שנועד לחנך לערכי החברות ואהבת הארץ, נהרגו הנערות יעל סדן, עדי רענן, אגם לוי, אילן בר שלום, אלה אור, גלי בללי, מעיין ברהום, רומי כהן ושני שמיר והנער צור אלפי זכרם לברכה", מסר.

"מאז האסון אני קרוע ושבור. לעולם לא אוכל למצוא מילים שיוכלו לבטא את הצער שאני חש. תפקיד ראש המכינה הוא בראש ובראשונה תפקיד חינוכי הדורש אמון מלא של החניכים, משפחותיהם וכל מי שהמכינה נוגעת בו. אני יודע שבצלו של האסון האיום, אמון זה, שהוא היסוד ליכולת להוביל ולחנך, לא יכול להתקיים", המשיך כאהן. "לכן החלטתי להגיש את התפטרותי ליפה, יו"ר העמותה, שהטילה עלי לפני אחת עשרה שנים להקים מפעל זה, לזכר בנה בן ציון שי חדד ז"ל, לוחם צה"ל, שנפל בעת מילוי תפקידו. אני בטוח שהמכינה על חניכיה, מדריכיה, מוריה ובוגריה המדהימים ימשיכו להתעצם, לעשות טוב ולחנך לערכי ציונות, אנושיות ואמת. אני אמשיך להיות מחוייב לכל מה שיידרש ממני לטובת מפעל זה והמשכו. אין ביכולתי לנחם ולו במעט את המשפחות שאיבדו את היקר מכל. אני משתתף בכאבן הנורא".

מכינת בני ציון, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

המשטרה שחררה את כאהן ביום שני למעצר בית בן חמישה ימים, כמו גם את המדריך שליווה את החניכים בטיול. על כאהן ועל המדריך אביב ברדיצ'ב נאסר להיכנס למשרדי עמותת בני ציון וליצור קשר עם כל גורם הקשור לחקירה בעשרת הימים הקרובים.

לאחר שחרורו אמר כאהן ל"הארץ": "אני אפנה לכל משפחה אישית. הדבר היחיד שחשבתי עליו בכל הימים האחרונים זה האסון הכבד הזה שקרה תחת אחריותי ואני לא מצליח למצוא מילים של צער או של תנחומים שיכולות לבטא את מה שאני חש. העולם חשך עליי ואת הכל השאר אני אמסור לכל משפחה ברגע שאוכל להיפגש".

כאהן וברדיצ'ב נעצרו ביום שישי האחרון, למחרת מותם של בני הנוער. ברדיצ'ב נחשד ש"ארגן בפועל את הטיול לנחל צפית, למרות שידע על התרעות לשיטפונות". כאהן חשוד שאישר את היציאה לטיול למרות הסכנה.

מדריכה בטיול המכינה טענה בחקירתה כי התריעה עוד בטרם הטיול מפני מזג האוויר והמליצה שלא לצאת אליו. המדריכה העידה בתחנת המשטרה ביום חמישי ושוחררה למעצר בית מיד לאחר מכן. מהמשטרה נמסר כי המדריכה, תושבת הערבה, גיבתה את דבריה בראיות.

הורים וגורמים המעורים בפרטים, אמרו ל"הארץ" כי מדריכי מכינת בני ציון שינו את מסלול הטיול כמה פעמים מחשש לשיטפונות. הטיול תוכנן במקור לאזור ירושלים, ולאחר מכן שונה לאזור צאלים. אך אחרי שהקבוצה יצאה לטיול ביום רביעי, למדריכים התברר שהדרכים לצאלים חסומות בשל תנאי מזג האוויר, והם שינו את היעד לנחל צפית.

הורים וחניכים רבים העלו את חששותיהם מטיול בתנאים אלה בפני הצוות, שהרגיע אותם ואמר כי המקום בטוח. "כפי שכמה מכם שמו לב, בחלק מהימים של הטיול יכול להיות שיהיה מזג אוויר גשום באיזור הדרום. הטיול כמובן עדיין מתקיים", כתבה מדריכה בקבוצת וואטסאפ של החניכים.

על פי דיווח בחברת החדשות, גורמים במשטרה אמרו שאנשי המכינה התייעצו עם חברת חיזוי ועם בוגר מכינה שמשרת בחיל האוויר כחזאי. בצה"ל הכחישו שהיתה פנייה מצד המכינה, שאנשיה ככל הנראה דיברו ישירות עם הבוגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ