המשוררת הערבייה דארין טאטור הורשעה בהסתה לטרור

טאטור הורשעה בגין פרסומים ברשתות החברתיות, בהם סרטון שבו מופיע שיר שכתבה: "התנגדו בני עמי, לא אסכים לפתרון שלום". עורכת דינה: תרגום השיר הוציא אותו מהקשרו. טאטור: "לא מתחרטת"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טאטור בבית המשפט בנצרת, היום
טאטור בבית המשפט בנצרת, היוםצילום: גיל אליהו
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית משפט השלום בנצרת הרשיע היום (חמישי) את המשוררת דארין טאטור בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור, בגין פרסומים ברשתות החברתיות. טאטור, בת 36 מהיישוב ריינה הסמוך לנצרת, נעצרה לפני שנתיים וחצי לאחר שפרסמה שיר תחת הכותרת "התנגדו בני עמי, התנגדו להם", ושני פרסומים נוספים. בכתב האישום מופיע תרגום השיר, ובו השורות: "לא אסכים לפתרון שלום / לעולם לא אוריד את דגלי / עד שאורידם ממולדתי". טאטור אמרה לאחר הדיון כי היא לא מתחרטת על דבר והודיעה כי תערער על הפסיקה.

טאטור נעצרה באוקטובר 2015 בעקבות פרסום השיר ברשתות החברתיות בתקופה שבה היו פיגועי דקירה כמעט מדי יום. בכתב האישום נגדה נטען כי היא פרסמה בפייסבוק וביוטיוב "פרסומים שונים שיש בהם קריאות לעשיית מעשי אלימות או טרור ודברי עידוד, שבח והזדהות עם מעשי אלימות או טרור".

בסרטון שפרסמה טאטור, נראים רעולי פנים מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון, על רקע הקראת השיר. בכתב האישום מופיע תרגום השיר לעברית ומצוין כי נכון למועד האישום הוא זכה ליותר מ-200 צפיות ולכמה תגובות אוהדות. עוד נאמר כי "תוכנם, מידת החשיפה לפרסומיה ונסיבות פרסומם הקימו אפשרות ממשית לעשיית מעשי אלימות או טרור".

הסרטון שפרסמה טאטור

לאחר הגשת כתב האישום, זכה הקטע לחשיפה גדולה יותר כאשר שרת התרבות מירי רגב שילבה אותו בתוך סרטון ערוך שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה. לצד הסרטון הערוך, שקיבל יותר מאלף לייקים ונצפה יותר מ-70 אלף פעם, כתבה רגב: "היכן לדעתך הסרטון הזה הוקרן? באירוע של חמאס בעזה? של דעאש בסוריה? של חיזבאללה בביירות? צפו ושתפו". הסרטון שפרסמה רגב:

מלבד השיר, בכתב האישום מצוינים שני פרסומים נוספים של טאטור: בראשון היא כתבה "אללה אכבר וברוך השם, הג'יהאד האיסלאמי מכריז על המשך האינתיפאדה בכל רחבי הגדה, והרחבה לכל פלסטין. עלינו להתחיל בתוך הקו הירוק", פוסט שזכה ל-35 לייקים, ובשני היא פרסמה תמונה של אסראא עאבד, תושבת נצרת שנורתה ונפצעה לאחר ששלפה סכין בתחנה המרכזית בעפולה, עם הכיתוב "אני השהיד הבא".

לאחר שלושה חודשי מעצר, שוחררה טאטור למעצר בית עם אזיק אלקטרוני, וארבעה חודשים לאחר מכן היא הורשתה לצאת מהבית למשך שעתיים בסופי שבוע עם ליווי. עד היום היא שוהה במעצר בית בשעות הלילה, והיא רשאית לצאת רק בליווי אדם נוסף מהבית. בנוסף, נאסר עליה להחזיק טלפון נייד או לגלוש באינטרנט. עורכת דינה גבי לסקי אמרה כי "ההגבלות המוטלות על טאטור הן חסרות תקדים".

בתחילה כפרה טאטור בקשר בינה לבין הפרסומים, אך לאחר שהחליפה את הייצוג המשפטי שלה בנובמבר 2016, היא הודתה בפרסום השיר אך טענה כי הוא תורגם באופן שגוי. השוטר שתרגם את השיר, כך נטען, "מבין בשפה ובספרות ערבית" ודובר ערבית כשפת אם.

התביעה ציינה לרעה את שינוי הגרסה של טאטור, וכתבה בסיכומיה כי "אדם שבטוח בצדקת דרכו ובתום כוונותיו, מודה באופן עקבי בפרסום הדברים המיוחסים לו, ומסביר את הכוונות שעמדו מאחוריהם. לא כך הנאשמת, אשר הכחישה בתחילתה של החקירה". בהמשך טענה התביעה כי לאחר שכבר הודתה טאטור בפרסומים, היא "עשתה זאת תוך הטלת אשם על אחרים שמא לא הבינוה כראוי או שגרמו לה לפעול בדרך מסוימת, ובאופן מיתמם שלא יכול להתקבל".

חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת), יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל מוחמד ברכה והשחקנית עינת ויצמן הגיעו הבוקר לדיון כדי להביע תמיכה בטאטור. לאחר שהשופטת עדי במביליה מסרה את הכרעת הדין, אביה של דורין, תאופיק, צעק באולם בית המשפט כי "זו בושה וזה לא משפט צדק". טאטור עצמה אמרה בתום הדיון כי היא "לא מתחרטת ולא אתחרט. הייתי עושה הכול אותו דבר".

טאטור עם חברת הכנסת חנין זועבי, היום בבית משפט השלום בנצרתצילום: גיל אליהו

לדבריה, זו התוצאה שלה ציפתה. "המשפט שלי הסיר את כל המסכות. כל העולם שמע על הסיפור שלי", אמרה טאטור. "כל העולם ישמע מה זאת הדמוקרטיה של ישראל - דמוקרטיה ליהודים בלבד. רק הערבים נכנסים לכלא. אמרו בבית המשפט שאני מורשעת בטרור. אם זה הטרור שלי - אני מעבירה לעולם טרור של אהבה".

עורכת הדין גבי לסקי אמרה לאחר הכרעת הדין כי "על אף שבית משפט דיבר גבוהה גבוהה על חופש הביטוי, זו פגיעה בזכויות הפוליטיות של אזרחית במדינה. צר לי שבית המשפט ממשיך לתת יד לסתימת פיות והופך שירה לדבר פלילי". התובעת בתיק אלינה קאפמן מסרה מנגד כי "בית המשפט העביר היום מסר שלפיו גם למלים יש משמעות, וחופש הביטוי אינו שקול למתן היתר להסתה ותמיכה בטרור".

לסקי מסרה כי בכוונתה לערער על הפסיקה. "אם נצטרך נגיע לבית המשפט העליון", אמרה. "לא יכול להיות שבמדינה שצועקים בה כל יום 'מוות לערבים' ואף אחד לא מועמד לדין... עצם ההעמדה לדין ואחר כך ההרשעה שלה אומרות שאסור לבקר את השלטון ואין חופש למיעוט".

לפני ההרשעה אמרה לסקי ל"הארץ" כי "מביש לגמרי שמעמידים לדין משוררת על שיר שכתבה על סמך תרגום מילולי ותרבותי לא נכון. במקרה המצער של דארין, השיר שלה מדבר בין היתר על משפחת דוואבשה ואחרים שנפגעו על ידי יהודים. השוטר שתרגם את השיר בצורה לא מקצועית הוציא את הדברים מההקשר שלהם".

לסקי זימנה כעדי הגנה מומחים לשירה, ובהם פרופ' נסים קלדרון, שכתב חוות דעת על המעמד המיוחד המקבלים משוררים. עם הדוגמאות שציין קלדרון נמנים משוררים עבריים ברוסיה הצארית ובתקופת המנדט, ובהם נתן אלתרמן. התביעה טענה כי קלדרון לא קיבל את הטקסט המלא, ולא ראה אותו בהקשר שבו הוצג על רקע תמונות האינתיפאדה.

טאטור מחוץ לבית המשפט בנצרת, ב-2016צילום: רמי שלוש

לפי לסקי, "מדובר במשפט שכולו השתקה והפחדה של האזרחים הפלסטינים בישראל, שיפעילו על עצמם צנזורה עצמית מפחד של העמדה לדין וקרימנליזציה של השירה. כששלטון מעמיד לדין אזרחים על שירה זה פוגע בעושר התרבותי של החברה כולה".

תאופיק טאטור, אביה של דארין, אמר אתמול ל"הארץ" כי הוא לא אופטימי לגבי תוצאות המשפט, בין היתר משום שנמשך זמן כל כך רב ומשום שאינו סומך על תקינות ההליך המשפטי. "משפט צדק בארץ פה בין יהודים לערבים אף פעם לא יהיה", אמר טאטור, "אני מסתכל על המשפטים שמתנהלים – אפילו כשזו אותה אווירה ומקרים דומים, זה לא אותו דבר. על הצתות לא עוצרים יהודים. אצלנו, על כל דבר קטן עוצרים וחוקרים. בכל זאת אני מנסה להיות אופטימי. אם יש להם מצפון ייקחו בחשבון את כל ההתמשכות וייתנו הקלה בעונש. בסך הכל היא לא עשתה כלום, דיברה על דברים שקרו אצל משפחת דוואבשה ואבו חדיר, על זה היה השיר".

חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן אמרה לאחר ההרשעה כי "אווירת ההסתה וההפחדה התחילה לחלחל עמוק במערכת בתי המשפט. זוהי החלטה המהווה כניעה למדיניות העליהום המיוצרת במטבחה של ממשלת הימין, כך שכל קריאת תיגר נגד מדיניות הדיכוי והכיבוש הפכה להיות הסתה לטרור. משוררת צעירה, שכל חטאה הוא לעמוד ולתמוך בבני עמה, הפכה בין יום ולילה להיות איום קיומי על מדינה שכל מי שעומד בראשה ממשיך להסית באופן פרוע וחסר כל רסן נגד ציבור שלם של אזרחים ילידי הארץ. זוהי הדמוקרטיה במיטבה".

תומא סלימאן הוסיפה כי "חופש הביטוי גרסת ישראל 2018 הוא רק לאלה שמיישרים קו עם מנטליות השנאה והגזענות. אחרת, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו תחת מעצר מתמשך, מואשמים ומורשעים בהסתה לטרור. המסמר האחרון בארון הדמוקרטיה הישראלית המדומה, כבר ננעץ מזמן, ועל שני העמים החיים כאן להתקומם יחד נגד משטר האפרטהייד שמטפח את ערוגותיו, לפני שיהיה מאוחר מדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ