המשטרה עצרה בכירים בעיריית בית שמש בחשד לקבלת שוחד

על רקע פרישת בכירים בעירייה, פשטה הבוקר המשטרה על בתי ומשרדי החשודים. ל"הארץ" נודע כי החשד המרכזי נוגע לטובות הנאה שקיבלו בתמורה לאישור פרויקט נדל"ן באחת החסידויות בעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי להב 433, במארס
משרדי להב 433, במארסצילום: תומר אפלבאום

המשטרה עצרה הלילה (ראשון) עשרה בני אדם, בהם בכירים בעיריית בית שמש, בחשד לקבלת שוחד ועבירות נוספות, ובית המשפט האריך היום את מעצרם. על פי החשד, חלק מהעצורים קיבלו במסגרת תפקידם טובות הנאה בתמורה למתן אישורי בנייה עבור מיזמים בעיר. במשטרה אמרו כי החשד המרכזי נוגע לפרויקט נדל"ן הקשור לחסידות סאטמר בעיר, שקיבל היתר בוועדת התכנון והבנייה של העירייה למרות שהוא ממוקם בשטח ציבורי.

בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרם של מרבית החשודים, ובהם משה מונטג, יו"ר ועדת תכנון ובניה בעיר שעד לא מכבר נחשב לאחד השמות המובילים למועמדות לראשות העיר מטעם סיעת "דגל התורה". לדברי נציג המשטרה בדיון להארכת מעצר החשודים, מונטג לא שיתף פעולה עם החוקרים ודרש לדבר רק לאחר היוועצות עם עורך דין. "החשד הוא שהוא נתן אישורים והיתרים למספר פרויקטים של נדל"ן בעיר בעבור שוחד וטובות הנאה" אמר, וציין כי מונטג מעורב בשישה אירועים פליליים שונים. מעצרו, כמו של כמה מהחשודים האחרים, הוארך עד יום חמישי.

הנציג אמר כי מדובר בפרשייה מורכבת ומסועפת עם מספר רב של חשודים ומעורבים. "החשודים פעלו יחד לאורך שנים רבות בביצוע עבירות של שחיתות ציבורית בעבור טובות הנאה וקידום אינטרסים אישיים שלהם, תוך גרימת נזק לקופה הציבורית והתעלמות מוחלטת מהדין ומהחוק והעלמת הכנסותיהם מהרשויות" אמר. במהלך הדיון ציינה המשטרה כי ייעוד השטח בו נבנה פרויקט הנדל"ן הקשור לחסידות סאטמר שונה מציבורי לפרטי, כדי שהיזמים יפיקו רווחים גדולים יותר.

אחד החשודים הוא לייב ולדמן, קבלן שעל פי החשד תיווך ונתן שוחד במטרה לקבל היתרים ואישורים מהעירייה בפרויקט, הממוקם ברחוב שפת אמת. חשוד נוסף הוא יצחק רבר, מאכער שעל פי החשד תיווך בפרשה בין היזמים לעירייה. לדברי פרקליטו, רבר התעלף זמן קצר לאחר המעצר והוכה על ידי השוטרים. נציג המשטרה אישר כי החשוד התעלף אך הכחיש כי הופעלה כלפיו אלימות. השופט הורה להעביר את הנושא לבדיקת מח"ש.

משה מונטג, ב-2011צילום: גיל כהן-מגן

עוד חשודים עו"ד שלמה אייזנשטיין, שעל פי החשד פעל אף הוא לקידום הפרויקט, ודני צרפתי מהנדס העיר, שחשוד כי קיבל שוחד וטובות הנאה ממספר גורמים בתמורה לקידום האינטרסים האישיים שלהם בעיר. מעצרם של דוד תפילנסקי ואלברט אסולין, שני מאכערים שפעלו על פי החשד לתיווך בפרשה, הוארך עד ליום שלישי. שני חשודים נוספים, משה איפרגן וממתיהו פרימוביץ, שפעלו על פי החשד בתיווך בפרשה, שוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים.

במהלך הדיון השיב נציג המשטרה בחיוב לשאלה האם כל החשודים המרכזיים נעצרו. כשנשאל האם בכוונת המשטרה לעצור חשודים נוספים בפרשה השיב: "אומר ברמז - ממש בזמן שאנחנו בבית המשפט נעשות פעולות נוספות".

בתקופה האחרונה ערכה המשטרה חקירה סמויה, כאשר הבוקר הפכה החקירה לגלויה והיא נערכת בשיתוף עם היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ) בלהב 433 ורשות המסים. ל"הארץ" נודע כי בחודשים האחרונים התנהלה במקביל לחקירה הסמויה גם בדיקה של מבקר המדינה בנושא ובכירים בעירייה אף מסרו עדות בפרשה.

עם המעצרים הבוקר, פשטה הבוקר המשטרה על בתיהם ומשרדיהם של החשודים - כאשר היא מייחסת להם גם עבירות של קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס.

פיצוץ הפרשה מגיע על רקע כמה שינויים פרסונליים משמעותיים שחלו לאחרונה בעירייה. כך, מהנדס העירייה דני צרפתי הודיע במפתיע לפני כמה חודשים על פרישה לאחר יותר מ-20 שנה בתפקיד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ