שב"כ לבג"ץ: שיפור התנאים במתקני חקירות יפגע ביכולת לאסוף מודיעין ולסכל פיגועים אסטרטגיים

המדינה ביקשה לא להכליל נחקרי שב"כ בפסק הדין לשיפור תנאי הכליאה של אסירים. השופט מלצר: "שם הבעיה הכי חריפה, דיברנו על כל העצורים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסיר בכלא רימונים, ב-2016
אסיר בכלא רימונים, ב-2016צילום: דודו בכר

המדינה מבקשת להחריג עצורים הנחקרים על ידי שירות הביטחון הכללי מהרחבת השטח המוקצה לאסירים ולעצורים בבתי הסוהר. הנימוק שהוצג לכך הבוקר (שלישי) בבג"ץ הוא שהמהלך, שהמדינה לא יישמה עד כה אף שהמועד האחרון לכך חלף לפני כחודש וחצי, יפגע ביכולת לאסוף מודיעין ולסכל טרור. לא צוין בכמה עצורים מדובר.

אנשי הפרקליטות נימקו את בקשתם בכך שיישום פסק הדין יפגע בהיקף החקירות שניתן לבצע, ובאיכות המודיעין שניתן לאסוף בהם. "יישום פסק הדין עלול לגרום לירידה משמעותית ודרמטית בהיקף של כמאות חקירות סיכוליות בשנה", נכתב, "ירידה זו תביא באופן ישיר לירידה דרסטית ביכולת שב"כ לאסוף מודיעין במסגרת החקירה, בהעמדה לדין והרחקה של פעילי טרור ולפגיעה מהותית בהרתעה הן בישראל והן בשטחי יו"ש".

עוד קודם לכן, אמר המשנה לנשיאת בית המשפט העליון חנן מלצר ביחס לנחקרים הביטחוניים כי "שם הבעיה היא הכי חריפה. אנחנו דיברנו על כל העצורים, שם המצב הכי חמור מבחינת מרחב המחיה".

בנוסף, נטען במסמך שהותר לפרסום כי פסק הדין יביא לפגיעה ב"יכולת לספק מענה חקירתי בשעת חירום, בדגש על אירועי אלימות וטרור בהיקפים נרחבים, וכן פגיעה ביכולת לספק מודיעין בזמן אמת לכוחות הלוחמים בשטח וביכולת לסכל פיגועים אסטרטגיים". לטענת שב"כ, הפגיעה ב"ייחודיות מתקני השב"כ", כהגדרתם, "עלולה לגרום להארכת משך החקירה ולפגיעה באיכות התוצר המודיעיני". עוד נכתב כי הדברים נאמרים על דעתו של ראש השב"כ נדב ארגמן.

לטענת נציג הפרקליטות ענר הלמן, פסק הדין לא עסק בחשודים ששב"כ חוקר. "הם נמצאים באגפים שבהם מבוצעות פעולות חקירה וזה צובע את הכל בצבע אחר", אמר הלמן, "אלה לא אגפים רגילים שהם רק ישנים בהם. אמנם כתוב בפסק הדין כל האסורים אבל אם הנושא היה עולה מהתחלה, בית המשפט היה מבין שאיש לא התכוון אליהם ופסק הדין לא אמור לחול עליהם ואומר שזה חריג".

השופט ניל הנדל אמר: "למה המסקנה לגביהם אמורה להיות שונה? הרי בפסק הדין כתוב 'כל עצור וכל אסור'". על כך השיב הלמן: "פסק הדין לא דיבר על אגפי חקירות. הנושא הזה לא התחדד בפסק הדין".

קודם לכן, הציגה הפרקליטות את הפתרונות לעמידה ביישום החלק הראשון של פסק הדין, שלושה מ"ר ל-2,800 עצורים. בין היתר פירט כי בכוונת המדינה להקדים שחרורים, לצד הקמת אגפי אוהלים. בעקבות הערת מלצר, הודיעה המדינה כי תבחן את הסבת מתקן "סהרונים" לכלא רגיל. מלצר גם ביקר בחריפות את התנאים בבתי הסוהר ודרש מהמדינה לשפר את תנאי הכליאה. "הסטנדרט כיום הוא בשולי השוליים, ואני לא מדבר רק ביחס למדינות דמוקרטיות", אמר מלצר, "זה לא בשמיים. כל מי שמבקר בכלא רואה, השירותים הם פשוט מחפירים. תנו איזו הטבה, זה פשוט לא יכול להיות, זה לא בסדר". עוד העיר מלצר לנציג הפרקליטות לא לומר כי "המדינה" פועלת בעניין. "אל תגיד 'המדינה', תגיד 'הממשלה'. גם אנחנו זה המדינה".

בשנה שעברה קבע בית המשפט כי אסירים בישראל מוחזקים בתנאי צפיפות קשים הפוגעים בזכויות האדם שלהם, והורה למדינה להקצות להם שלושה מטרים רבועים לכל אחד עד מארס 2018. עד סוף השנה הנוכחית אמור השטח לגדול ל-4.5 מטרים רבועים. המדינה לא עמדה בהחלטה, וביקשה לדחות את לוח הזמנים כך שהשלב הראשון יבוצע עד אפריל 2019, והשלב השני עד 2027.

בדיון שנערך בחודש שעבר מתח בית המשפט ביקורת חריפה על התנהלות שירות בתי הסוהר והפרקליטות על שלא עמדו ביישום פסק הדין, והמשנה לנשיאת העליון חנן מלצר אמר כי "פסק הדין אינו המלצה". הפתרון המיידי שהציעו נציגי המדינה - שחרור המוני של אסירים – ספג אף הוא ביקורת מבית המשפט.

שיעור האסירים ששטח המחיה שלהם עומד על פחות משלושה מטרים רבועים נאמד בכ-18% מ-16 אלף האסירים הנתונים לאחריות שב"ס. שטח המחיה שלהם הוא כ-2.2 או 2.4 מטרים רבועים. כ-40% מהאסירים הזוכים לשטח של פחות משלושה מטרים הם אסירים ביטחוניים, המהווים כרבע מהאסירים הכלואים בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ