רומז לניגוד עניינים |

היועמ"ש: יש לבדוק אם נתניהו יוכל לדון במינוי המפכ"ל בשל חקירותיו

מנדלבליט ביקש מהשר ארדן לעדכן אותו לפני שיחל לדון במינוי המפכ"ל כדי שיוכל "לבחון את היבטי ניגוד העניינים הקשורים לחברי ממשלה שעניינם מצוי בחקירה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנדלבליט ונתניהו בישיבת ממשלה, ב-2015
מנדלבליט ונתניהו בישיבת ממשלה, ב-2015צילום: Dan Balilty / AP
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ביקש מהשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, להתייעץ עמו לפני שיחל לדון במינוי מפכ"ל המשטרה הבא. מנדבליט רומז שעלול להיווצר קושי במינוי המפכ"ל בשל חשש מניגודי עניינים של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושרים החשודים בפלילים.

במכתב לארדן כתב מנדבליט: "אבקש כי טרם תחילת העיסוק בנושא, תפנה אל הח"מ על מנת שאוכל לבחון את היבטי ניגוד העניינים הקשורים לחברי ממשלה שעניינם מצוי בחקירת משטרה, ולהנחות בהתאם". היועץ המשפטי מדגיש כי "הטענה לניגוד עניינים אינה רלוונטית בנקודת הזמן הנוכחית". לפי המכתב, ארדן טרם החל לעסוק במינוי המפכ"ל הבא.

המכתב ששלח מנדלבליט לארדןצילום: צילום מסך

אלשיך צפוי לסיים את תפקידו בדצמבר בתום שלוש שנות כהונה. ארדן מקפיד לומר בריאיונות לתקשורת ובשיחות סגורות כי הוא עדיין לא החל לעסוק במינוי מחליפו. חרף זאת, ברקע עולים שמות של מועמדים מובילים לתפקיד, בהם מפקד מחוז ירושלים יורם הלוי.

לפי החוק, הסמכות למינוי מפכ"ל המשטרה היא בידי הממשלה, לפי המלצת השר לביטחון הפנים. בדיונים הקודמים שעסקו במינוי המפכ"ל רצה נתניהו למנות לתפקיד את יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל, אולם ארדן התנגד לכך. ארדן קידם את מינויו של תת-אלוף לשעבר, גל הירש, אך המינוי בוטל בעקבות חקירה שנפתחה נגדו. ארדן הודיע על המינוי של הירש בחודש אוגוסט, כך שההערכות הן שבקרוב יידרש לנושא.

ברקע המכתב של מנדלבליט עומדות פניות של חברי כנסת וגופים ציבוריים שקראו ליועץ למנוע מנתניהו לדון בשאלת הארכת כהונתו של המפכ"ל, על רקע החקירות נגדו. מנדלבליט לא השיב לפניות אלה. עד כה הפנה היועץ לדבריו של ארדן כי טרם התקיים דיון בנושא.

מעורבותו של נתניהו בבחירת המפכ"ל עשויה להיות בעייתית מכיוון שהחקירות בעניינו עדיין מתקיימות, ולפי הערכות לא יסתיימו בשלושת החודשים הקרובים, אז צפויה להתקבל ההחלטה על מינוי המפכ"ל החדש. נתניהו צפוי להיחקר שוב בכל הפרשות נגדו, בעיקר בתיק בזק-וואלה (תיק 4000) ובתיק 2000 - שעוסק בפגישותיו עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס - שנמצא לקראת סוף החקירה. נתניהו חשוד בתיק 2000 בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, ולפי החשדות נגדו הוא הציע למוזס לסקר אותו באופן אוהד, בתמורה לקידום חוק "ישראל היום" ב–2014.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ