עזרא נאווי, שנחשד בניסיון רצח, יואשם באופן חריג בהפרת סעיף מהסכם אוסלו

החקירה נפתחה בעקבות תחקיר "עובדה", שבו תועד נאווי מתרברב שמסר לרשות הפלסטינית פרטים של פלסטינים שמכרו אדמות ליהודים. הסעיף אוסר שיתוף פעולה עם כוחות הביטחון הפלסטיניים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נאווי בבית משפט השלום בירושלים, ב-2016
נאווי בבית משפט השלום בירושלים, ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי
ניר חסון
ניר חסון

הפרקליטות הודיעה היום (חמישי) לפעיל השמאל עזרא נאווי על החלטתה להגיש נגדו כתב אישום בגין מסירת מידע לרשות הפלסטינית. רוב סעיפי האישום בהם נחקר נאווי, בהם ניסיון רצח ומסירת ידיעה לסוכן חוץ, נמחקו. הסעיף שבגינו יואשם נאווי הוא הפרת החוק ליישום הסכמי אוסלו, וזו הפעם השנייה בלבד שנעשה בו שימוש. המידע שמסר נאווי לכאורה היה נגד סוחר קרקעות שניסה למכור קרקעות ליהודים בדרום הר חברון.

בארגון הימין "עד כאן", שנאווי נחקר בעקבות פרסום תחקיר המבוסס על מידע שמסרו לתוכנית "עובדה", הודיעו שלא ימשכו את העתירה שהגישו בדרישה להחמיר את כתב האישום. עורכי דינו של נאווי מסרו בתגובה: "הר השקרים הוליד שפן פוליטי. שנתיים וחצי לאחר פתיחת החקירה ברעש וצלצולים התברר היום כי אין דבר מאחורי האישומים החמורים שהוטחו בעזרא נאווי".

על פי סעיף 7 לחוק שבגינו יואשם נאווי, נאסר על ישראלים לעבוד בשירות כוחות הביטחון הפלסטיניים או לשתף עמם פעולה. הפרקליטות עשתה בו שימוש נדיר: ככל הידוע, עד היום הוגש כתב אישום אחד בגין הפרתו, נגד פלסטיני תושב מזרח ירושלים ששירת בכוחות הביטחון הפלסטיניים. מעולם לא הוגש כתב אישום כזה נגד יהודי. ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם פרקליט המדינה, שי ניצן.

נאווי נעצר יחד עם פעיל ארגון "תעאיוש" גיא בוטביה מיד לאחר פרסום התחקיר. השניים היו עצורים במשך שבועיים ובחלק מהזמן נאסר עליהם להיפגש עם עורכי דינם. הם נחקרו בחשד לביצוע עבירות חמורות ביותר בהם ניסיון רצח, מגע עם סוכן זר, חשד לגרימת מוות ועוד. בסופו של דבר זומן נאווי לשימוע על הפרת סעיף 7 וכן על כניסה ללא היתר לשטחי הרשות הפלסטינית (שטח A). היום נמחקו כל הסעיפים, מלבד סעיף אחד.

"עצם ההחלטה על הגשת כתב האישום נגד עזרא - בסעיף מופרך ונידח בספר החוקים שבגינו מעולם לא הועמד לדין אזרח ישראלי - הוא שלב נוסף בהתקרנפות של הפרקליטות והתמסרותה לאג׳נדה מתנחלית פופוליסטית שאין בינה לבין אכיפת חוק דבר", הוסיפו עורכי דינו של נאווי, עו"ד איתן פלג ולאה צמל, "אין לנו ספק בחפותו המלאה של עזרא ובכך שבית המשפט יגיע למסקנה דומה. אנו שמחים על האפשרות לחשוף בבית המשפט את עומק הריקבון והלחצים הפוליטיים שנכנסו לתוך שיקולי החקירה במשטרה ובפרקליטות".

במסגרת התחקיר בעובדה, שפורסם לפני כשנתיים, הסתנן פעיל עד כאן לפעילי ארגון "תעאיוש" בדרום הר חברון, ותיעד בין היתר את נאווי. לפי הודעת הפרקליטות, תלונות שהוגשו נגד אנשי "עד כאן" נגנזו. לצד נאווי ובוטביה נעצר פעיל "בצלם" פלסטיני בשם נאסר נווג'ה. בנוסף נחקר פלסטיני תושב הר חברון ששמו לא פורסם. המדינה היתה אמורה להגיש אתמול את תשובתה לבג"ץ, והיום קיבלו הארבעה הודעה מהפרקליטות בנוגע לחקירותיהם. התיקים נגד בוטביה ונאסר נסגרו מחוסר אשמה, והתיק נגד הפלסטיני הנוסף נגנז.

בתחקיר תועד פעיל ימין אחד שיצר קשר קרוב עם נאווי תיעד אותו מספר על ארבעה סוחרי קרקעות פלסטינים שיצרו אתו קשר, לדבריו כי הם חשבו שהוא סוחר קרקעות בעצמו. "אני מוסר ישר את התמונות והטלפונים שלהם לביטחון המסכל", התרברב נאווי בלי לדעת שהוא מוקלט. ״הרשות תופסת אותם והורגת אותם. אבל לפני שהיא הורגת אותם היא מרביצה להם הרבה. זה קודם זובור, ואז גזנגה״.

בנסיעה אחרת סיפר נאווי על פלסטיני שלדבריו ״עשה קומבינות עם המתנחלים״. לפי נאווי, אותו פלסטיני נתן להם לחרוש אדמות של דודים שלו וכנגד זאת עיבד אדמות אחרות. נאווי נשמע מספר שהעביר את השם שלו לביטחון המסכל, וכי זמן מסוים מאוחר יותר האיש קיבל שבץ.

"המנעות פרקליטות המדינה מהעמדת נאווי לדין באשמת שותפות וסיוע להריגה ובאשמת מגע עם סוכן זר, כמוה כהסכמת מדינת ישראל שמוסלמים המוכרים קרקעות ליהודים, דינם מוות", נמסר מארגון "עד כאן", "אנו קוראים לנבחרי הציבור ולאחראים על מערכות החוק במדינת ישראל לפעול לאלתר למען עשיית הצדק ולמיצוי הדין עם העבריין עזרא נאווי וחבריו. אנו מקווים שימוצה הדין כנגד הנאשמים בתיק, ולא נראה גרירת רגלים ואפליה כפי שנהגו עד כה בפרשייה זו". ב"עד כאן" הוסיפו שיעתרו לבג"ץ להחמיר את כתב האישום נגד נאווי.

מארגון "בצלם" נמסר בתגובה: "ההחלטה להעמיד לדין את עזרא נאווי היא החלטה מופרכת, של פרקליט מדינה שהפך את הפרקליטות למכשיר לרדיפה פוליטית בשירות שרת המשפטים ומפלגת ״הבית היהודי״. ביד אחת מכשירה הפרקליטות גזל אדמות פלסטיניות והעברתן לישראלים -- ואילו בשנייה היא מגישה כתבי אישום נגד מי שמנסה לסייע לפלסטינים לשמור על כבשת הרש שלהם".

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ