ההרוג ה-16 השנה: מנופאי בן 46 מת מפגיעת לוח ברזל בקציעות

ההרוג, אב ל-12 מהכפר זרנוק בנגב, נפגע בראשו כשמטען נפל ממנוף בבסיס אימונים של גבעתי. הקבוצה למאבק בתאונות בנייה: משרד השיכון נמנע בעקביות מנקיטת צעדים כנגד חברות בנייה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לי ירון
לי ירון

מנופאי בן 46 נהרג הבוקר (שלישי) מפגיעת לוח ברזל בראשו בעת עבודות בינוי בבסיס אימונים של חטיבת גבעתי בקציעות. זהו ההרוג ה-16 בתאונות בנייה מתחילת השנה. ההרוג, נאיף עיד אבו קויידר, תושב הכפר זרנוק בנגב ואב ל-12, ביצע את העבודות עבור משרד הביטחון כעובד קבלן. טרם התברר איזו חברה קבלנית העסיקה אותו. הוא נהרג כשמטען נפל ממנוף להעמסה עצמית שהפעיל והותקן על משאית. המשטרה פתחה בחקירה.

מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בנייה, הדס תגרי, מסרה כי אבו קויידר הוא עובד הבניין הרביעי שנהרג מתחילת חודש. "מספר ההרוגים מתחילת השנה גבוה בכרבע ממספר ההרוגים בפרק זמן זה בשנה שעברה", אמרה, "דבר המצביע על כישלון מתמשך במאמצי האכיפה וההרתעה של הרשויות. בראש הרשימה ניצב רשם הקבלנים במשרד השיכון, שכפי שהצביע מבקר המדינה בדו"ח חריף אודות פעולותיו שהתפרסם לאחרונה, נמנע בעקביות מנקיטת צעדים רגולטוריים כנגד חברות קבלניות השבות ומזלזלות בבטיחות עובדיהן".

לדבריה, "המשטרה ומשרד המשפטים מצידם מפגינים אוזלת יד משוועת בחקירת תאונות קשות ובהגשת כתבי אישום כנגד האחראים ברשלנותם לפגיעה בעובדים, ומשרד העבודה והרווחה ממשיך להקצות משאבים מעטים מדי באופן קיצוני לפיקוח על בטיחות העובדים. נוכח הפיקוח וההרתעה הדלים, ההפקרות הבטיחותית באתרי הבנייה ממשיכה באין מפריע".

תגרי ציינה כי בבית החולים איכילוב בתל אביב מאושפז במצב קשה עובד סיני שנפצע ביום חמישי באתר בניית משרדים לדובר צה"ל ברמת אביב, שיזם משרד הביטחון ומבצעת חברת עמירם סיון. עוד אמרה כי קיים חשש שנגרם לו נזק מוחי בלתי הפיך. תגרי הוסיפה כי "משרד הביטחון נמנע מלהגיב לפניות עיתונאים למידע על האירוע. צה"ל ומשרד הביטחון נדרשים לפעול ככל הנדרש להבטיח את בטיחות העובדים באתרים בייזומם, ולצד זאת הם נדרשים לשקיפות הכרחית כלפי הציבור אודות נסיבותיהן של תאונות קשות המתרחשות באחריותם".

היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, עו"ד ישראל אסל, מסר: "למרבה הצער תאונות שבהן מעורבים מנופי העמסה עצמית הן שכיחות, כמעט ואין אכיפה של תקנות הבטיחות בעבודה בנוגע להפעלת מנופים אלה ועריכת בדיקות תקופתיות לאביזרי הרמה למנוף. תקופה ארוכה שאנו בפורום מתריעים בפני משרד העבודה שההכשרה הניתנת למפעילי מנופים המותקנים על משאיות מתאימה למנופים שיוצרו לפני 30 שנה ואינה מכשירה את המנופאי לעבוד על מנופים חדשים בעלי זרוע ארוכה".

אסל קרא להגביל את גודל המנופים ההידראולים המותקנים על משאיות ולהחמיר את דרישות הרישיון להפעלת מנופים. "אין להסתפק ברישיון להפעלת מנוף להעמסה עצמית, אלא לדרוש רישיון להפעלת עגורן נייד", קבע והוסיף כי "הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות יקחו אחריות על הקטל בתחום תאונות העבודה".

מדובר צה״ל נמסר: "היום, במהלך עבודות בינוי סדירות בבסיס בדרום הארץ, נפצע פועל ואיבד את הכרתו. הפועל פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים ומותו נקבע במהלך הפינוי".

סייע בהכנת הכתבה: יניב קובוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ