פצוע קשה בקטטה בין מבקשי מקלט בדרום ת"א; המשטרה שוקלת להעביר עצורים למעצר מינהלי

בפעם השנייה ביומיים כ-20 מבקשי מקלט התעמתו באזור התחנה המרכזית הישנה ויידו אבנים. המשטרה עצרה 11 משתתפים וחושדת כי העימותים פרצו בין תומכי המשטר באריתריאה למתנגדיו

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוטרי מג"ב מאבטחים את ההפגנה בדרום תל אביב לאחר הקטטה, היום
שוטרי מג"ב מאבטחים את ההפגנה בדרום תל אביב לאחר הקטטה, היוםצילום: עופר וקנין
לי ירון
לי ירון

מבקשי מקלט התעמתו היום (שלישי) בדרום תל אביב, בפעם השנייה ביומיים. אדם אחד נפצע קשה מדקירה ושלושה קל. בקטטה השתתפו כ-20 בני אדם, והיא כללה יידוי אבנים וניפוץ חלון אוטובוס. על פי החשד, העימותים האלימים פרצו בין תומכי המשטר באריתריאה למתנגדי המשטר. המשטרה עצרה 11 מבקשי מקלט ומסרה כי "כוחות משטרה רבים של מחוז תל אביב שנמצאים במקום מטפלים באירוע להחזרת הסדר".

הפצוע קשה מאושפז בבית החולים איכילוב כשהוא מורדם ומונשם ונמצא בסכנת חיים, לאחר שנפגע בראשו. המשטרה שאלה את הפצועים בבית החולים אם הכירו את מי שדקרו אותם, והם השיבו כי הכירו את חלקם. שניים מהפצועים קל שוחררו מבית החולים. במקביל, ל"הארץ" נודע כי במשטרה שוקלים להעביר שמונה מבקשי מקלט שנעצרו בקטטה ביום העצמאות האריתריאי בשבוע שעבר להליך מנהלי, במסגרתו יועברו למתקן סהרונים ללא הליך פלילי.

האוטובוס שנפגע בקטטה בין מבקשי המקלט, היוםצילום: דוברות המשטרה

יו"ר ועד שכונת התקווה וחבר מועצת העיר תל אביב, שלמה מסלאוי, אמר בעקבות הקטטה כי "ממשלת ישראל, באוזלת ידה ובהחלטה שלא להחליט, הפכה במו ידיה את המצב בדרום תל אביב לבלתי נסבל ואת חייהם של התושבים לגיהנום. ללא פיצויים לעוזבים מרצון, מתקני שהייה וכליאה וסנקציות כלכליות למעסיקים, המסתננים לעולם לא יעזבו את רחובות דרום תל אביב. ממשלת ישראל צריכה להידרש לעניין באופן מיידי, לחצות את מחסום בג''ץ ולגרום להוצאתם של המסתננים מדרום תל אביב, כך או אחרת".

לדברי ד"ר רמי גודוביץ, מרצה לפילוסופיה ומנהל (בשיתוף) של פרויקט Come True המחזיר לספסל הלימודים ילדי פליטים שגורשו מישראל, גם בשנים קודמות היתה אלימות מצד נציגי השלטון באריתריאה כלפי מבקשי מקלט בישראל. גודוביץ העריך כי הפעם האלימות קשה יותר על רקע כניסתו לתפקיד של השגריר החדש של אריתריאה בישראל. "השגריר הקודם הועלם וגורלו לא נודע, אולם נשיא אריתריאה מעולם לא חס גם על אלה שהיו מקורבים לו ביותר ורבים מהם סיימו את חייהם בבית כלא תת-קרקעי זה או אחר באריתריאה, סובלים מעינויים".

גודוביץ סיפר כי הפרלמנט ההולנדי החליט השנה לפעול להרחקת דיפלומטים אריתריאים משטחה לאחר שנאספו ראיות לכך שנציגי אריתריאה מטילים אימה על פעילי אופוזיציה ומנסים לסחוט מהפליטים מס. לדבריו, "דבר דומה מתרחש בישראל. נציגי הדיקטטורה פועלים בישראל נגד הפליטים הנסים מהם ופוגעים בריבונות הישראלית. חובתה של ממשלת ישראל לפעול נגד גורם חתרני זר ואכזרי זה הפוגע בריבונותה".

לאחר הקטטה התקיימה הפגנה של מתנגדי הגירוש בגינת לוינסקי בדרום תל אביב. מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, ירום אריאב, אמר בהפגנה: "אפשר למנוע את הגירוש, לשקם את דרום תל אביב וגם להועיל ולתרום לכלכלה ולחברה. זה לא 'או-או', או גירוש או דרום תל אביב. זה 'גם וגם', גם לשקם את דרום תל אביב, גם למצוא פתרון הומני לפליטים וגם לעזור לכלכלה ולחברה".

לדברי אריאב, "אומרים לנו, אם לא נתאכזר לפליטים, אם לא נכלא אותם, אם לא נגרש אותם, יציפו אותנו מיליוני אפריקאים ויסכנו את האופי היהודי של מדינת ישראל. ואנחנו אומרים: 'זה שקר'. בשנים האחרונות נעצר לחלוטין זרם הפליטים. יש פתרון, המשק משווע לידיים עובדות, במקום לייבא עובדים זרים מכל העולם, אפשר להעסיק את הפליטים".

מבקש המקלט מאריתריאה, תומס יוהנס, סיפר בהפגנה: "אנחנו ברחנו ממדינה דיקטטורית. אנחנו לא יכולים לחיות חופשיים. מי שמתנגד באריתריאה נעלם. אין מקום לדבר על משהו אחר. חיפשנו פתרון לבעיות הקשות בבית. כל כך הרבה מאיתנו סבלו בבית ובדרך לכאן. החזיקו אותנו בכלא מעל ומתחת לאדמה. אנחנו פה עשר שנים ועד היום מדינת ישראל לא בודקת את בקשת המקלט שלנו. יותר מעשר אלף ביקשו ואין תשובה".

שולה קשת, תושבת דרום תל אביב וממובילות המאבק נגד גירוש מבקשי המקלט, אמרה: "שכונת נווה שאנן הפכה זה מזמן לכר פורה לעבריינות ולאלימות. ידוע לכולנו שבקרב הקהילה האריתראית יש שליחי המשטר שהגיעו לכאן למרר את חיי מבקשי המקלט. לצערנו חווינו אתמול בלילה קטטה אלימה בין שתי קבוצות אלה. רחובות דרום תל אביב המוזנחים, מהווים כר פורה לתקריות אלימות ולתגרות רחוב כבר עשרות שנים, וכל מי שמנסה לצייר זאת כעניין שקשור במוצאו של אדם, מן הסתם אינו מכיר את המציאות. רק לפני כמה שבועות ראש הממשלה והשרים הכריזו כמה חשובים להם תושבי דרום תל אביב, אבל מאז לא נעשה כלום. הפתרון חייב להיות מערכתי וברמה של מדיניות ממשלתית ועירונית".

בלילה שבין יום ראשון לשני פרצה קטטה אלימה בין עשרות מבקשי מקלט יוצאי אריתריאה בנווה שאנן בדרום תל אביב. המשטרה עצרה 13 חשודים בעימות, שנערך ככל הנראה בין מתנגדי לתומכי השלטון באריתריאה, על רקע יום העצמאות ה-25 של המדינה. בשנים האחרונות נרשמו חיכוכים בין הצדדים, אולם הקטטה הזו היתה חריגה: מהמשטרה נמסר כי העימות התפתח לאלימות הכוללת יידוי אבנים, הטחת בקבוקי זכוכית ושבירת חלונות ראווה. מספר משתתפים ושוטר נפצעו.

לדברי המשטרה, זוהתה עלייה במקרי האלימות שבהם מעורבים מבקשי מקלט, בעיקר מאז שחרורם של מאות ממתקן הכליאה חולות באמצע חודש מארס. רוב התקריות התרחשו בתוך קהילת מבקשי המקלט. במקביל, תושבים בשכונות בדרום תל אביב אומרים כי חלה עלייה בשבועות האחרונים באלימות בשכונות, בעיקר בשכונת התקווה ובנווה שאנן.

עמנואל ימין, ממנהיגי קהילת מבקשי המקלט, אמר אתמול כי התקריות האלימות החלו רק בימים האחרונים על רקע יום העצמאות. "הרוב המכריע של מבקשי המקלט הם מתנגדים שברחו מהשלטון הדיקטטורי בשביל לקבל הגנה בישראל", טען, "יש קבוצה קטנה של אנשים שתומכים במשטר וחיים בתוכנו, והם מבקשים להתסיס את השטח וליצור את האלימות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ