חיפה כימיקלים נקנסה בחצי מיליון שקל כי ניהלה את מכל האמוניה ללא רישיון

בית המשפט הוציא גם צו סגירה קבוע למכל. השופטת מתחה ביקורת על עיריית חיפה בטענה שנמנעה מהליכים נגד החברה במשך שנים

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכל האמוניה בחיפה, ב-2017
מכל האמוניה בחיפה, ב-2017צילום: רמי שלוש
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה קנס את חיפה כימיקלים בחצי מיליון שקל ביום חמישי, בשל ניהול מכל האמוניה ללא רישיון עסק במשך שנים. בנוסף הוצא צו סגירה קבוע למכל, שמחליף את הצו הזמני שניתן ע"י בית המשפט בהליך הביניים.

לבד מהקנס, השופטת גא'דה בסול חייבה את החברה לחתום על התחייבות להימנע מביצוע עבירה על חוק רישוי עסקים למשך שנתיים. אם תפר את האיסור תיקנס ב-2 מיליון שקל. בגזר הדין צוין כי לחברה יוחס ניהול ללא רישיון של המכל החל מינואר 2011 – זאת על אף שהחברה הגישה בקשה לרישיון עסק כבר בשנת 1996, ולאחר שהבקשה נדחתה לא הגישה בקשה נוספת.

השופטת בסול, אשר היתה הראשונה להורות על ריקון המכל בפברואר 2017, כתבה בהחלטתה: "ניהול עסק ללא רישיון מהווה פגיעה בסדר הציבורי ובשלטון החוק ופוגע במשטר הרישוי של עסקים... האמור להבטיח שהעסק מתנהל בצורה סדירה ותקינה ללא פגיעה בסביבה, בשלום הציבור, בסדר הציבורי ובשלטון החוק". היא הוסיפה כי "הסכנה לערכים אלו במכל אמוניה אדיר ממדים הטומן בחובו, כאמור, סכנות לא מעטות... גדולה בהרבה מעסק 'רגיל', והדרישות הקבועות בחוק... מקבלות משנה חשיבות ומשנה תוקף".

השופטת מתחה ביקורת גם על עיריית חיפה, ועל כך שהמכל פעל בידיעתה ומבלי שתנקוט בהליכים נגד החברה במשך שנים. "לא ראיתי, ולמצער, לא הוצג בפני הסבר להימנעות המאשימה במשך שנים רבות מאז דחיית הבקשה לרישיון עסק, מלנקוט בהליכים נגד הנאשמת", כתבה השופטת. בסול סייגה את דבריה באזכור מאמצים משותפים למציאת פתרון לאכסון האמוניה תוך מעורבות של רשויות השלטון.

בסול ציינה שלא החמירה עם החברה בקביעת גובה הקנס שהוטל עליה, בשל נסיבות ביצוע העבירה, מהותה "וכן הסיטואציה המיוחדת של אחזקת מלאי האמוניה, והצורך במציאת פתרונות שחייב את מעורבות הרגולטור והמשרדים הממשלתיים אשר במשך שנים רבות לא נתנו לנושא זה את תשומת הלב הראויה". בגזר הדין צוין כי הקנס המקסימאלי לעבירה לפי הוראות חוק רישוי עסקים הוא 150 אלף שקל, ועוד 1,400 שקל לכל יום בו מתבצעת העבירה.

ב-2017 הודיע המשרד להגנת הסביבה כי מכל האמוניה רוקן סופית בהתאם להוראת בית המשפט העליון, לאחר מאבק משפטי בערכאות השונות ויותר מעשור לאחר שהחל מאבק ציבורי לסגירתו. ביולי פנה מבקר המדינה יוסף שפירא ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והעביר לו מידע ממנו עולה חשד לפלילים בנוגע להתנהלות רשויות המדינה בפרשה. מהמידע עלה חשש כי ההחלטות באשר לחלופות לייבוא האמוניה בעקבות סגירת המכל נעשו לכאורה באופן מוטה כדי להטיב כלכלית עם חיפה כימיקלים, תוך מידור גורמים במשרד להגנת הסביבה, כמו מנהל מחוז חיפה במשרד שלמה כץ. כמו כן, מהבדיקה עולה כי מידע שנמסר לבג"ץ לא תאם את העובדות לאשורן.

מחיפה כימיקלים נמסר כי "אתר הייצור הצפוני של החברה נסגר לאחר שהיה מושבת מזה למעלה משנה, וזאת לאחר שראש עיריית חיפה יונה יהב שלל ממנו את רישיון העסק ובכך חיבל במפעל עתיר ידע, רווחי ומשגשג. לצערנו מאות עובדים נותרו ללא מקור פרנסה בעקבות המהלך, ובנוסף נגרם נזק של מאות מיליוני דולרים לכלכלה הישראלית".

מהחברה נמסר עוד שבכוונתה לערער על גובה הקנס שהוטל עליה. "למרבה הצער ראה בית המשפט להתעלם מהנסיבות המיוחדות של העניין, כאשר חיפה כימיקלים פעלה ברשות, בסמכות ובידיעת כל הרשויות המוסמכות אשר נתנו לה את כל ההיתרים הדרושים להמשך פעילותו של מכל האמוניה".

ראש העיר חיפה יונה יהב מסר בתגובה, "לאחר מאבק של 13 שנים בכל הערכאות, אנו יכולים לומר שהסרנו איום ממשי מעל ראשיהם של כמיליון מתושבי המטרופולין הצפוני, אשר מודים היום לבית המשפט. בשם אותם תושבים אני מודה היום לצוות היועצים המשפטיים של עיריית חיפה, אשר מנהל משפטית את המאבק הצודק הזה שנים כה רבות. הנחיתי את אנשי המקצוע בעירייה להמשיך בהליך המקביל שנשאר פתוח להריסת המכל. נמשיך לנהל מאבק ולשלב ידיים עם הארגונים הסביבתיים בהמשך המאבק להסרת מפגעים סביבתיים ממפרץ חיפה, למען בריאותם וביטחונם של תושבי המטרופולין הצפוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ