העבריין מאיר אברג'יל הורשע בהסדר טיעון וירצה חמש שנות מאסר

אברג'יל הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע, בכך שתכנן לפגוע במשפחות פשע יריבות, כנקמה על רצח אחיו יעקב אברג'יל

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאיר אברג'יל בבית משפט השלום בראשון לציון, ב-2015
מאיר אברג'יל בבית משפט השלום בראשון לציון, ב-2015צילום: מוטי קמחי
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (ראשון) את העבריין מאיר אברג'יל, אחיו של ראש ארגון הפשע יצחק אברג'יל, במסגרת הסדר טיעון בתיק 512. לפי ההסדר, ייגזרו על אברג'יל חמש שנות מאסר.

אברג'יל הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע, בגלל תכנון לפגוע במשפחות פשע יריבות כנקמה על רצח אחיו, יעקב אברג'יל, ב-2002. בין היתר עמד מאחורי ניסיון התנקשות בעבריין זאב רוזנשטיין בדוכן להמרת כספים ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, ב-2003, שבו נהרגו שלושה עוברי אורח. אברג'יל חויב לשלם למשפחות ההרוגים פיצויים בסכום כולל של 150 אלף שקלים.

הסדר הטיעון שעליו חתמה הפרקליטות עם אברג'יל הושג כשלוש שנים לאחר הגשת כתב האישום נגדו ובתום הליך גישור ממושך. הוא הורשע גם בשתי עבירות של ביצוע עסקה במסגרת ארגון פשע ובעבירה על החוק לאיסור הלבנת הון. זאת, בשל מעורבות בעסקת סמים שכללה הטמנה של 480 קילוגרם קוקאין בשווי 33 מיליון שקלים במכונה תעשייתית שנשלחה מפרו לקנדה, זאת לצורך מימון הפעילות של ארגון הפשע. אברג'יל קיבל לידיו חצי מיליון שקלים מהכנסות העסקה. הוא נדרש לשלם קנס בסך 350 אלף שקלים, ושני מיליון שקלים שנתפסו אצלו יחולטו.

בפרקליטות הסבירו כי חתמו על הסדר טיעון עם אברג'יל בין השאר משום שהוא "הנאשם הראשון בפרשה שמודה ולוקח אחריות על מעשיו, ואף על מסע האלימות המתואר בכתב האישום". כמו כן התחשבו בפרקליטות בגילו, 64, בעונש הכספי הגבוה שהושת עליו ובתקופה שריצה בכלא כחלק מההסגרתו לארה"ב. אברג'יל שוחרר ממעצר בתנאים מגבילים ואמור להתחיל לרצות את מאסרו לאחר תקופת החגים.

גם חבר ארגונו של אברג'יל, מוטי חסין, הורשע בהסדר טיעון שלפיו ירצה חמש שנות מאסר. כתב האישום נגד חסין ייחס לו את רצח העבריין דוד ביטון, בהוראת יצחק אברג'יל. בכתב האישום המקורי נטען שאברג'יל אמר לאחד מעדי המדינה בתיק כי ביטון נוהג "ללכלך" על חברי הארגון, ועל כן יש להרגו. חסין הואשם כי ב-2003 קבע פגישה עם ביטון במועדון בראשון לציון, וכי לאחר שעזב את המקום נורה ביטון למוות בידי חבר אחר בארגונו של אברג'יל.

בהסדר הטיעון הומר האישום ברצח ביטון באישום בקשירת קשר לביצוע פשע. לצד עונש המאסר, יפצה חסין את משפחתו של ביטון ב-50 אלף שקלים. בפרקליטות הסבירו כי הגיעו להסדר הטיעון בשל קשיים ראייתיים, ובהם "גרסת עד המדינה בפרשה 1131 (העוסקת בסכסוכים בין ארגוני פשיעה) ולפיה שמע התוודות של אדם אחר ברצח; חלקו היחסי של הנאשם באירוע; היעדר עבר פלילי של הנאשם בעת ביצוע המעשה וקבלת האחריות מצדו".

בתוך כך נמשכים המגעים להסדרי טיעון עם כל הנאשמים בתיק 512, בהם יצחק אברג'יל עצמו, שצפוי לרצות עונש של 30 שנות מאסר. כתב האישום המקורי ייחס לאברג'יל עמידה בראש ארגון פשיעה, עסקאות סמים ואחריות לרצח ארבעה בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ