שוטרים אמרו לצעיר שיש להם צו חיפוש לביתו - אף שביהמ"ש סירב לאשרו

בפשיטה על ביתו של הצעיר, שנעשתה ללא צו חוקי, המשטרה מצאה כמה שתילי קנביס ועצרה אותו. השופט מתח ביקורת על התנהלות השוטרים ואמר כי שורה של קצינים ראו את הצו הדחוי והתעלמו

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניידת משטרה
ניידת משטרהצילום: תומר אפלבאום/ארכיון
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

בית המשפט דחה בקשה של המשטרה לקבל צו חיפוש לביתו של צעיר - אך למרות זאת השוטרים הגיעו לביתו, אמרו לו כי יש בידיהם צו ופשטו על הבית. השוטרים עצרו את הצעיר בחשד לסחר בסמים לאחר שבביתו נמצאו כמה שתילי קנביס, והביאו אותו לבית המשפט. השופט מתח ביקורת על התנהלות המשטרה, וכתב בהחלטתו כי שורה של קצינים במשטרה נחשפו לדחיית הצו אך התעלמו ממנה.

המשטרה טענה בבית המשפט כי השוטרים פשטו על הבית ללא צו חתום בטעות. בתגובת המשטרה נכתב כי הצו שנדחה "היה חתום בחותמת בית המשפט, וניתן היה לחשוב כי מדובר באישור הצו".

אף שהמשטרה ידעה כי החיפוש בביתו של הצעיר היה לא חוקי, הם ביקשו השבוע להאריך את מעצרו בשישה ימים בחשד לסחר בסמים. השופט, אלעד פרסקי, דחה את בקשת המשטרה ושיחרר את הצעיר, בן 25 ללא עבר פלילי. "לאחר שבחנתי את תיק החקירה מצאתי כי החיפוש בביתו של המשיב נערך כביכול על בסיס צו חיפוש מיום 21.6.18. אלא שבמסמך זה דחיתי את בקשת המשטרה לערוך חיפוש בביתו של המשיב", קבע.

נציגת המשטרה בדיון טענה כי מדובר בטעות תמימה, אך השופט פרסקי תקף את התנהלות המשטרה. "קשה להפריז בחומרת מהלך זה של המשטרה", כתב בהחלטתו. "משמעות ביצוע החיפוש בנסיבות אלו היא כי מספר לא מבוטל של אנשי משטרה, אשר דרכם עבר מסמך זה, התעלמו מתוכנו. החל מנציג המשטרה בבית המשפט, דרך הגורם שקלט את המסמך ותכלל את ביצוע פעולת החיפוש וכלה בשוטרים שהגיעו לביתו של המשיב כשהם אוחזים במסמך ומציגים אותו לעיניו של המשיב כצו חיפוש שניתן על ידי בית משפט".

השופט הוסיף כי למשטרה אין הוכחות כי הצעיר עסק בסחר בסמים. הוא ציין בהחלטתו כי הצעיר הציג אישורים רפואיים בנוגע לתאונה קשה שעבר לפני שלוש שנים, מהם ניתן ללמוד כי שתילי הקנביס שהתגלו היו לצריכה אישית ולא לסחר. "יש בכך בכדי לחזק בשלב זה את גרסת המשיב בנוגע לסיבת גידול הסמים", קבע פרסקי. "מעבר לשתילים שנמצאו, לא נמצאה אינדיקציה נוספת לסחר בסמים", הוסיף.

עוד אמר השופט כי "מה שיכול להוות קצה חוט להוכחת חשדות כאלה (סחר בסמים, א"ר) הוא המידע המצוי במכשיר הטלפון הנייד של המשיב. המשיב בהודעתו מסר את הקוד לפתיחת המכשיר, כך שעל פניו נראה כי לא חשש מהמידע האצור במכשיר זה. מעבר לכך, בזמן שחל מעת החקירה ניתן היה לבקש שיקבל צו חדירה על מנת לגלות לפחות אם קיימות אינדיקציות בסיסיות לסחר בסמים. הדבר לא נעשה. אין בפנינו, אפוא, אינדיקציות אשר יכולות ללמד על סחר בסמים".

למרות קביעות בית המשפט ונזיפת השופט בהתנהלות המשטרה, זו ביקשה לערער על החלטת השופט, אך הוא השיב: "סיכויי הערר נמוכים ואינני רוצה שהמשיב יבלה לילה מיותר במעצר", קבע פרסקי.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "במהלך החקירה, משטרת ישראל ביקשה מבית המשפט לערוך חיפוש בבית החשוד כמקובל במקרים מעין אלו. בשל טעות שנעשתה בתום לב (הצו היה חתום בחותמת בית המשפט וניתן היה לחשוב כי מדובר באישור הצו), בוצע חיפוש בבית החשוד ורק בדיעבד הסתבר כי הצו לא אושר. במהלך החיפוש בבית החשוד נמצא ונתפס חומר החשוד כסם וכן אמצעי לחימה לא חוקיים ובהם מחסניות ותחמושת, ועל כן החשוד נעצר ונלקח לחקירה. בהמשך החשוד עבר למעצר בית בתנאים מגבילים והחקירה בעניינו נמשכת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ