המשטרה לא עדכנה הורים על החשד להתעללות בגן של ילדיהם בפתח תקוה

בסרטוני מצלמות האבטחה שבהם תועדו הסייעות מכות את הפעוטות, זוהו בבירור רק שבעה מהם. ואולם, המדינה לא פנתה להורים של שאר התינוקות בגן, שייתכן שתועדו ולא זוהו

בר פלג
בר פלג
כתב "הארץ" בגוש דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הגן בפתח תקווה, שלשום
הגן בפתח תקווה, שלשוםצילום: מוטי מילרוד
בר פלג
בר פלג
כתב "הארץ" בגוש דן

הרשויות לא עדכנו חלק מההורים בגן בפתח תקוה בחשד שסייעות שעבדו במקום התעללו בילדיהם, או בהגשת כתב האישום נגדן - כך נודע ל"הארץ". כתב האישום שהוגש שלשום (ראשון) נגד שלוש סייעות בגן "גן עדן" בעיר, מתבסס על סרטונים ממצלמות אבטחה שהוצבו במקום, שבהם הן תועדו מבצעות עשרות מעשים אלימים בפעוטות. מתוך 18 ילדים שהיו רשומים בגן טרם הגשת כתב האישום, בסרטונים זוהו בבירור רק שבעה. הוריהם של הפעוטות הללו היו בקשר עם חוקרי המשטרה ומודעים לכך שילדיהם נפגעו, אך בארגון לא פנו לשאר ההורים בנושא. גם במשרד העבודה והרווחה לא יצרו קשר עם המשפחות.

יתר הפעוטות שנראו סופגים אלימות בסרטונים ולא זוהו במשטרה מכונים בכתב האישום "תינוק" או "תינוקות". הם לא זוהו עקב איכות צילום ירודה של הסרטונים או בשל זווית הצילום. חלק מההורים לילדים בגן הגיעו מיוזמתם להגיש תלונה במשטרה על המעשים, ומקצתם זומנו על ידי החוקרים שהיו אמונים על התיק. זיהוי הפעוטות שספגו התעללות נעשה באמצעות תמונות הילדים שחלק מההורים העבירו לחוקרים, וכן בידי הסייעות עצמן במהלך חקירתן במשטרה.

בנוסף, סרטוני מצלמות האבטחה שהוצבו בגן ועליהם מתבסס כתב האישום לא הוצגו לכלל ההורים על מנת שאלו יזהו את ילדיהם, וההורים שנחשפו לחומרי הצילום צפו רק בחלק קטן מהם, בין היתר בשל חומרת המעשים.

גן הילדים נמצא בבעלות פרטית ואינו תחת פיקוח משרד החינוך, עיריית פתח תקוה או משרד הרווחה, והשלושה מגלגלים את האחריות למתרחש במקום זה על זה. ממשרד הרווחה נמסר כי ההורים שהתלוננו במשטרה קיבלו סיוע וליווי מגורמי הרווחה בעיריית פתח תקוה. לשאלת "הארץ" אם הגן ימשיך לפעול נמסר ממשרד הרווחה כי הנושא מטופל בתיאום עם רשויות האכיפה.

כתב האישום שהוגש שלשום מייחס לשלוש הסייעות — ויקטוריה קובטקו, בת 43; קטרינה קיריליוק, בת 35; ופולינה זבגורודני, בת 57 — עשרות מקרי התעללות בילדים בני שלושה חודשים עד שלוש שנים בעת עבודתן בגן. מלבדן, מתנהלת גם חקירה בעניינו של בעלי הגן, אלכס גלוחמניוק בחשד שלא דיווח על מעשיהן. לפי המשטרה, המעשים המיוחסים לשלוש הנאשמות תועדו במצלמות אבטחה בגן, והשלוש הודו במעשים והסבירו כי "פעלו מתוך עצבים". עם זאת, בן זוגה של קיריליוק, איגור, אמר ל"הארץ" כי היא לא עשתה את המיוחס לה.

השלוש היו העובדות היחידות בגן, שפעל ללא גננת. מיוחסות להן 35 עבירות של תקיפת קטין או חסר ישע על ידי אחראי והתעללות בקטין או חסר ישע. לפי כתב האישום, המתייחס לשלושה ימים בחודש מארס האחרון, הן תקפו שבעה פעוטות בגן הילדים בכך שסטרו על פניהם, נענעו אותם, דחפו את ראשם, הכו בהם, אחזו בהם בכוח בזרוע ועוד. בנוסף, הן מואשמות כי האכילו תינוקות בכוח.

הפרשה נחשפה כשאחד האבות הבחין בשינוי בהתנהגות של בתו, שעברה לגן זמן קצר קודם לכן. לאחר שבדק את סרטוני האבטחה מהמקום, הוא התלונן במשטרה. קובטקו, קיריליוק וזבגורודני נעצרו ושוחררו בתנאים מגבילים, ומאז נאסר עליהן לעבוד עם ילדים. הפרקליטות ביקשה מבית משפט השלום בפתח תקוה להאריך את התנאים המגבילים שהוטלו עליהן, ובהם איסור יציאה מהארץ, איסור עיסוק עם ילדים, איסור הפקדת ערבויות ואיסור יצירת קשר עם המעורבים.

במשטרה סירבו להגיב לפניית "הארץ". מהפרקליטות נמסר בתגובה: "כתב האישום מבוסס על התשתית הראייתית הקיימת בתיק. חלק מהתינוקות זוהו על ידי הנאשמות, חלק על ידי הורים וחלק לא זוהו, בין היתר שכן פניהם מטושטשים או מוסתרים. כלל אירועי האלימות בתאריכים המפורטים בכתב האישום נכללים בכתב האישום, גם אם התינוק כלפיו הופעלה אלימות לא זוהה. ההורים שהגישו תלונה במשטרה יודעו באשר להגשת כתב האישום וכן קיבלו לידם עותק מכתב האישום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"