משפטו של גונן שגב נפתח הבוקר; מואשם שהעביר עשרות ידיעות לאיראן

השר לשעבר מואשם שפעל לפגוע בביטחון המדינה ופגש את מפעיליו האיראנים בטהראן, מעצרו הוארך עד תום ההליכים. פרקליטו של שגב: מקווים שהפרשה הזו תחזור לממדים הטבעיים שלה

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השר לשעבר גונן שגב בפתיחת משפטו, הבוקר
השר לשעבר גונן שגב בפתיחת משפטו, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

משפטו של השר לשעבר גונן שגב, המואשם שמסר לאיראן עשרות ידיעות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, נפתח הבוקר (חמישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים, בדלתיים סגורות. שגב נעצר לפני כחודשיים, ומואשם בסיוע לאויב במלחמה, ריגול נגד מדינת ישראל ועבירות של מסירת ידיעה לאויב. המשפט מתנהל בהרכב של שלושה שופטים בראשותו של השופט רפאל כרמל, שקיבלו את בקשת הפרקליטות להאריך את מעצרו של שגב עד תום ההליכים.

על פי כתב האישום, שפרטים ממנו נחשפו לבקשת אתר וואלה, שגב נפגש עם מפעיליו בכמה מדינות ומסר להם מידע על גורמי ביטחון, ואף נפגש עמם בטהראן. "פגישות אלה התנהלו במאפיינים חשאיים, תוך שימוש בין היתר בדירות שהנאשם חשב שמהוות דירות מסתור", נכתב.

השר לשעבר גונן שגב בפתיחת משפטו, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד מואשם שגב כי העביר מידע שאליו נחשף כשכיהן כשר האנרגיה והתשתיות. ואולם בשב"כ העריכו שלא היה ברשותו מידע ביטחוני עדכני, שכן זמן רב חלף מאז כיהן כשר. למרות זאת, נראה ששגב ניסה להשיג מידע כזה דרך קשריו עם ישראלים.

עו"ד משה מזור, פרקליטו של שגב, אמר בסיום הדיון: "המשפט ממש בתחילת דרכו, וטרם קיבלנו את כל חומרי החקירה בתיק. יש צו איסור פרסום גורף על פרטי הפרשה ולכן היכולת שלנו כרגע לשתף בטענותיו של מר שגב מועטה ביותר ומוגבלת. אנחנו מבינים ומקווים שעם תום ההליך, הפרשה הזו תחזור לממדים הטבעיים שלה ותקבל את הפרופורציות הנכונות".

התובעת בתיק עו"ד גאולה כהן, אמרה בסיום הדיון: "מדובר בפרשייה חמורה, אתם מבינים לבד מהמידע שפורסם. כששר לשעבר מרגל למען מדינת אויב, מדינה שעומדת בראש המדינות שאויבות את מדינת ישראל, קשה להתעלם מהחומרה שבדבר".

שגב בבית המשפט, הבוקר

בחודש שעבר דווח כי שגב טען בחקירתו שתכנן להיות סוכן כפול ולסייע גם לישראל. על פי דיווח בחברת החדשות, שגב טען בפני חוקריו כי עדכן בכיר במערכת הביטחון מיד כשנוצר הקשר בינו לבין מפעיליו האיראניים, וציפה לקבל ממנו הוראות.

מחקירת שירות הביטחון הכללי והמשטרה עלה כי ב-2012 נוצר קשר בינו לבין שני סוכנים של המודיעין האיראני, דרך השגרירות האיראנית בניגריה. לטענתו, השניים יזמו את הקשר בטענה שהם מבקשים לדון עמו ברכש ציוד רפואי. בהמשך הזדהו כאנשי מודיעין, ומאז, לפי החשד, פעל שגב כסוכן בשירות איראן. החקירה נגדו התנהלה במשך חודשים תחת מעטה סודיות, ותוך שיתוף פעולה של רשויות החקירה עם מקבילותיהן באפריקה.

בשנים האחרונות ניהל שגב מרפאה בבירת ניגריה, אבוג'ה, שאליה הגיעו אנשי עסקים ודיפלומטים רבים. איש עסקים ישראלי הפועל בניגריה סיפר ל"הארץ" כי עם לקוחותיו של שגב נמנו אנשי עסקים מישראל, בהם יוצאי מערכת הביטחון, וכי הקשרים שרכש כרופא הקנו לו דלת פתוחה בשגרירויות במדינה. אותו אדם הוסיף כי אף שעיסוקו משיק לתחום הביטחון, שגב מעולם לא הפנה אליו שאלות בנושא.

שגב נבחר לכנסת ב-1992 מטעם מפלגת צומת, ובהמשך פרש ממנה והצטרף לממשלת יצחק רבין כשר האנרגיה והתשתית. אחרי הבחירות ב-1996 פנה לעסקים פרטיים, ומאז הסתבך כמה פעמים בפלילים. ב-2004 נעצר בשדה התעופה באמסטרדם כשניסה לייבא לישראל 32 אלף כדורי אקסטזי. לצורך העברת הכדורים, שהוסוו כסוכריות שוקולד, זייף שגב את הדרכון הדיפלומטי שלו. בגין עבירות אלו נגזרו על שגב חמש שנות מאסר, ורישיונו לעסוק ברפואה נשלל ממנו. בפרשה אחרת הורשע בהונאה, לאחר שמשך סכומי כסף גדולים ואז טען בפני ישראכרט שכרטיסו נגנב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ