לי ירון
לי ירון

בניגוד לעמדת המדינה, ועדת השחרורים הורתה היום (שלישי) לשחרר את אנסטסיה מיקל, אסירה שהיתה קורבן לאלימות פיזית ומינית מאז ילדותה והרגה את בן זוגה לאחר שהכה אותה. שירות בתי הסוהר (שב"ס), הרשות לשיקום האסיר והוועדה למניעת אלימות במשפחה תומכים בשחרורה של מיקל להוסטל בפיקוח הרשות.

מיקל, בת 32, הורשעה ב–2007 ברצח בן זוגה נאסים עפיפי בדקירת סכין שעות לאחר שתקף אותה, ונידונה למאסר עולם. היא ערערה על גזר הדין לבית המשפט העליון, וזה קיבל את הערעור, המיר את עבירת הרצח להריגה והפחית את עונשה ל–16 שנות מאסר. שופטי העליון אף ציינו בפסיקתם כי מיקל פעלה בהשפעת התסמונת הפוסט טראומטית ממנה היא סובלת בגין האלימות שספגה לאורך שנים.

מאז החלה לרצות את מאסרה לקחה מיקל חלק בכל טיפול שיקומי ששירות בתי הסוהר מציע. מדו"חות גורמי הטיפול בכלא עלה כי היא לוקחת אחריות על התנהגותה האלימה, מביעה חרטה וכאב ועברה הליך שיקום משמעותי במהלכו פיתחה מודעות לקשר בין היותה קורבן לאלימות בחייה לבין מעשיה. מיקל יוצאת לחופשות מחוץ לכלא כבר שנים רבות ונמצאת בשיקום כבר קרוב לארבע שנים. יש לה ילד בן 16 עמו יש לה יחסים טובים.

התנגדות הפרקליטות לשחרור המוקדם נבעה בין היתר מכך ששב"ס מעריך כי דרגת מסוכנותה של מיקל בינונית. עם זאת, בחוות דעת של שב"ס נכתב כי התנהגותה של מיקל טובה, כי עברה שיקום משמעותי, וכי מה שיביא להורדת מסוכנותה הוא המשך ליווי ושיקום — כפי שמציעים בתכנית שנבנתה עבורה ברשות לשיקום האסיר.

שני בני זוגה של מיקל מימי נעוריה הורשעו בתקיפתה באלימות. אחד מהם הורשע בכך שהיכה אותה בעת שהיתה בחודש השמיני להריונה, בגיל 15. בתלונות שהגישה לפני כן במשטרה העידה מיקל כי בן הזוג תקף אותה יותר מעשר פעמים בתקופת היכרותם. כשהתרגז, היה מקלל אותה, מכה אותה באגרופים ובועט בה. כשהיתה בחודש הרביעי להריונה אף בעט בבטנה. בן זוג אחר הורשע בהכאתה באגרופים בפניה, כשהיתה בת 16. שניהם נידונו למאסר על תנאי בגין ביצוע עבירות אלה.

עו"ד שרון גואטה, שמייצגת את מיקל מטעם הסניגוריה הציבורית, אמרה היום: "ועדת השחרורים, לאחר ששמעה את כל הטיעונים, הכירה בכברת הדרך השיקומית שעברה אנסטסיה והחליטה לאפשר לה להתקדם לאתגר הטיפולי הבא שיביא, בסופו, לשילובה מחדש בחברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ