היועמ"ש: לא אשלח נציג אכיפה לדיון בכנסת על ריטמן מחשש לפגיעה בחקירות נתניהו

יו"ר ועדת הפנים יואב קיש, שכינס את הדיון, אמר כי יפעל להקמת ועדת חקירה שתבדוק את התנהלות מערכת אכיפת החוק בחקירות רה"מ. הדיון נקבע עקב הפרסום ב"הארץ" כי ריטמן ביקש לברר אם שרה נתניהו עומדת מאחורי חקירתו בגין הטרדה מינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנדלבליט בכנסת, ביוני
מנדלבליט בכנסת, ביוניצילום: אוליבייה פיטוסי

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (חמישי) שלא ישלח אף נציג מהמשטרה, ממח"ש ומהפרקליטות לדיון בכנסת, שצפוי לעסוק בשאלה אם חקירות ראש הממשלה נתניהו ורעייתו הושפעו ממעורבותו של מפקד להב 433 לשעבר, רוני ריטמן. מנדלבליט נימק את החלטתו בכך שזימונם של נציגי האכיפה עלול לפגוע בחקירות ראש הממשלה.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, שכינס את הדיון, אמר לאחר הודעת מנדלבליט כי יפעל להקים ועדת חקירה ממלכתית לבחינת התנהלות המשטרה וריטמן בחקירות נתניהו. "מהרגע שקבעתי את הדיון ניסו גורמים לעצור אותו ולבטל אותו", האשים קיש. "גורמים שאמונים על אכיפת החוק מנסים לבטל דיון בכנסת בטענות מביכות של חשש להטיית משפט או פגיעה בחקירה מתנהלת. לא אתן את ידי להשתקה".

ניצב ריטמן בטקס החלפת מפקד מחוז תל אביב, בפברוארצילום: מגד גונזי

קיש הוסיף כי "על הכנסת יש חובה לפקח על התנהלות גורמי האכיפה גם במקרה הנוכחי. לראש הממשלה, כמו לכל נחקר אחר, מגיעה הזכות להיחקר ללא ניגוד עניינים לפיכך אני אפעל להקמת ועדת חקירה ממלכתית בלתי תלויה לבחינת זיהום החקירות נגד ראש הממשלה".

הדיון היום נקבע בעקבות הפרסום ב"הארץ", שלפיו ריטמן ביקש מחוקריו לבדוק אם הזוג נתניהו עומדים מאחורי חקירתו בחשד להטרדה מינית של קצינה. אתמול שיגר מנדלבליט מכתב ליועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, בבקשה לבטל את הדיון, והיום קיבל את ההחלטה שלא לשלוח אליו את נציגי אכיפת החוק.

"הכוונה להביא טענות אלו בנקודת הזמן הנוכחית לבחינת הוועדה, שעה שהחקירות הנוגעות לראש הממשלה עודן מתנהלות, חודרת באופן בוטה לגדריו של השדה הפלילי שבו מתחייבת עצמאות מוחלטת לגורמי החקירה והתביעה בעבודתם המקצועית", כתב מנדלבליט לקיש, "באתי למסקנה שאין מנוס מלנקוט בפעולה האמורה לצורך הבטחת טוהר החקירה בתיקים הנוגעים לראש הממשלה ושמירה על אמון הציבור".

פרקליטה של משפחת נתניהו, עו"ד יעקב וינרוט, שיגר לאחר הפרסום ב"הארץ" מכתב למנדלבליט שבו ביקשו לבחון מחדש את החקירות של השניים ואת מעורבותו של ריטמן בהן.

סנגוריו של ריטמן רמזו בעבר שהחקירה נגדו נפתחה על רקע "חקירה רגישה" שניהלה היחידה, וראש הממשלה בנימין נתניהו טען שלנוכח טענות אלו עליו לפסול עצמו מעיסוק בחקירותיו. ריטמן ביקש מאנשי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לבדוק גם אפשרות שפרקליט המדינה, שי ניצן, מעורב בחקירה נגדו, על רקע מערכת היחסים העכורה ביניהם. עדויות שאספה מח"ש חיזקו את גרסת הקצינה שהתלוננה נגד ריטמן ושללו מעורבות זרה בפרשה.

ריטמן נחקר במח"ש כמה פעמים לאחר שצ', קצינה בדרגת רב־פקד ששירתה תחתיו, סיפרה שניסה לנשק אותה והטריד אותה מינית. מח"ש המליצה להעמיד אותו לדין, אך היועץ המשפטי הקודם לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט לסגור את התיק, בין השאר לנוכח הזמן הרב שחלף מאז בוצעו העבירות לכאורה. מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, גיבה את ריטמן והותיר אותו בתפקידו. צ' עתרה נגד ההחלטה לבג"ץ, שהורה למפכ"ל לבחון מחדש את עמדתו. בעקבות זאת נאלץ אלשיך לנזוף בריטמן, שהודיע על פרישה מתפקידו. לאחר שהשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, החליט שלא למנות אותו לתפקיד אחר במשטרה, עזב ריטמן את הארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ