הקפאת הריסת חאן אל אחמר תימשך עד לדיון בעליון

השופטת ענת ברון הודיעה כי הדיון יתקיים לכל המאוחר ב-15 באוגוסט, וכי עד אז הריסת הכפר, שתוכננה החודש, מוקפאת. הדיון יעסוק בעתירה שגורסת כי לא נבחנה תוכנית שהציעו הפלסטינים להסדרת הכפר

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חאן אל-אחמר, בשבוע שעבר
חאן אל-אחמר, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן
יותם ברגר
יותם ברגר

הקפאת הריסת הכפר חאן אל-אחמר תימשך עד לדיון בעתירה נגד המהלך בבית המשפט העליון. השופטת ענת ברון הודיעה כי הדיון יתקיים לכל המאוחר ב-15 באוגוסט, ולפחות עד אז הריסת הכפר - שתוכננה להיעשות החודש - מוקפאת. מיד לאחר הגשת העתירה הוקפאה ההריסה והמדינה נדרשה להגיב עד 11 ביולי. בתגובתה ביקשה המדינה לאפשר את ההריסה. כעת נקבע דיון בו יישמעו טענות הצדדים באולם.

העתירה הראשונה שהוגשה נגד הפינוי עוסקת בכך שלא נבחנה, לכאורה, תוכנית שהציעו הפלסטינים להסדרת הכפר. השנייה עוסקת בטיב הצווים שהוצאו בעניין המקום, הכוללים את הריסת הכפר אך לא את פינוי התושבים. בימים האחרונים פועלים כלים של כוחות הביטחון באזור הכפר וסוללים את הדרך אליו.

הכפר הבדואי שוכן סמוך לכביש 1 באזור כפר אדומים. בכפר מתגוררות כמה עשרות משפחות משבט הג'הלין, שבט שמקורו בנגב וגורש לגדה המערבית בשנות ה-50. התיישבותם הפכה להתיישבות קבע באופן הדרגתי, ככל הנראה סביב שנות ה-70. הכפר הוא רק אחד ממספר כפרים של בני השבט. רוב מבני חאן אל-אחמר הם פחונים, אוהלים או אוהלים מקובעים המשמשים למגורים ולצאן. בכפר קיים גם "בית ספר הצמיגים" שהוקם בתמיכה אירופית, והוא מבנה קבע מוצק יותר.

מבחינה תכנונית, אף ששבט הג'הלין החל להתגורר באזור לפני מלחמת ששת הימים, מבני הקבע הוקמו ללא היתרים כחוק מהמינהל האזרחי וללא תוכנית בניין עיר. אף שהמדינה יכולה להכשיר בדיעבד בנייה לא חוקית באדמות מדינה, היא אינה עושה זאת בחאן אל-אחמר. המדינה כבר הכשירה מאחזים במועצת מטה בנימין, שבשטחה כ-30 מאחזים לא חוקיים ישראליים. עם זאת, ישנה בעייתיות גם בהסדרת המקום שבנוי מאוהלים וביתני מתכת, סמוך לכביש, בלי תשתיות מסודרות כלשהן. הפינוי אמור להעביר את הבדואים ל"אתר קיבוע" באזור עזריה, בין מזבלה גדולה למשחטת רכב. במקום כבר מתגוררים בדואים מקהילות ג'הלין אחרות, אשר בינן לבין קהילת חאן אל-אחמר קיים סכסוך היסטורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ