הילד שנחטף מקלנסווה אותר בשטחי הרשות הפלסטינית ושב לביתו

המשטרה מסרה ש"אנשי קשר מטעמה" איתרו את הילד. מתווך בין החוטפים למשפחה אמר ל"הארץ" כי המשטרה והרשות הפלסטינית לא היו מעורבות בהחזרתו, והרשות הכחישה שהילד הובא לשטחה. אלפים חגגו בקלנסווה

ג'קי חורי
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'מהור ביום בו הוחזר לקלנסווה, ביולי
ג'מהור ביום בו הוחזר לקלנסווה, ביוליצילום: מגד גוזני
ג'קי חורי
בר פלג

הילד כרים ג'מהור שנחטף מביתו בקלנסווה לפני שלושה ימים שב לביתו היום (שישי), לאחר שאותר בשטחי הרשות הפלסטינית. עם זאת, ברשות הכחישו שהילד הגיע לשטחה בשלב כלשהו. לפי הודעת המשטרה, אחרי שנעצרו ארבעה חשודים במעורבות בחטיפתו, צוות החקירה "יצר סיטואציה בה הפך הילד לנטל על למחזיקים בו". בהמשך, נמסר, יצרו אנשים מטעם המשטרה קשר עם מי שהחזיקו בילד, לקחו אותו ומסרו אותו לידיה. במשטרה הוסיפו שהילד נבדק על ידי גורמי רפואה ושמצבו הפיזי טוב, ושהוא הוחזר למשפחתו לאחר שנחקר.

גורמים בחברה הערבית ובארגוני פשע פעלו להחזרת הילד במקביל לחקירת המשטרה. בתמונה הראשונה שפורסמה לאחר שחרורו, הוא נראה עם כמה מבני משפחת ג'רושי מרמלה. אחד מבני המשפחה אמר ל"הארץ" כי הוא הועבר מידי מתווכים ממשפחת ג'רושי למשטרה ועבר בדיקות רפואיות. אימו, ופא ג'מהור, אמרה: "תודה לאלוהים, תודה לכל מי שעזר וסייע". כשחזר כרים לקלנסווה אמר לחוגגים בפתח ביתו: "תודה רבה, אני אוהב את כולכם".

חגיגות השמחה מחוץ לביתו של כרים ג'מהור בקלנסווה, היוםצילום: מגד גוזני

איש העסקים חסן אסאנע, שתיווך בין החוטפים למשפחה, אמר בשיחה עם "הארץ" כי קבוצת האנשים שפעלה לשחרור הילד לא היתה מתואמת עם המשטרה או גורם שלטוני אחר, בישראל או ברשות הפלסטינית. "פעלנו לפי המצפון שלנו וידענו כמה זה חשוב. לא רק לכרים ולמשפחה אלא לכל החברה הערבית", אמר.

הילד ג'מהור לאחר ששוחרר עם משפחת ג'ארושי מרמלה, בשבוע שעבר

אסאנע ציין כי כרים הוחזק באזור רמאללה, אך סירב לפרט היכן בדיוק ומי החזיק בו. הוא הוסיף שלא שולם כופר תמורתו. "בסופו של דבר המצפון עבד, והילד שוחרר בלי שום תשלום", אמר. "זו היתה משימה קשה מאוד ומורכבת מאוד".

דובר המשטרה הפלסטינית הודיע הערב: "הילד כרים ג'מהור לא היה בשטחי הרשות. מנגנוני הביטחון, כולל המודיעין והמשטרה, פעלו באופן מיידי מאז שקיבלו את הדיווח ביומיים האחרונים וערכו חיפושים בשבעה מקומות בהם היה חשד לאחזקתו באזור רמאללה ולא נמצא. מהחקירה התברר שהילד לא היה בשטחי הרשות". הבוקר אמר המפכ"ל רוני אלשיך כי המשטרה יודעת שכרים נמצא בשטחי הרשות, והוסיף כי "אנו רואים ברשות אחראית באופן ישיר על ביטחונו".

אסאנע עם כרים ג'מהור, היום

אלפים חגגו היום את שחרורו של ג'מהור בקלנסווה, בהם גם חברי כנסת מהרשימה המשותפת. ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) אמר בשיחה עם "הארץ" כי "מבחינתנו האירוע הזה הוא תפנית. אם הפושעים היו מצליחים אף אחד לא היה יכול להיות בטוח לגבי ילדיו. הפשיעה משתוללת". הוא הוסיף כי צריך לברר את פרטי האירוע. "למה השב"כ התערב רק היום? למה הודיעו לרשות רק אתמול? למה אלשיך אמר שזה באחריות הרשות? היום שמחים כי כרים בבית, מחר נבדוק לעומק".

דודו של כרים ואביו של הילד עמו שיחק כרים בזמן אירוע החטיפה אמר ל״הארץ״ כי שמעו לקראת השעה 16:00 על שחרורו של כרים מידי המשטרה. ״זו שמחה כמעט כמו חתונה״ אמר, ״עד היום היו ארבעה ימים עם מצב נפשי קשה. הילד שלי חזק, קיבל את האירוע קשה אבל בזכותו אנחנו יודעים הכל. שני הילדים חזקים״.

החגיגות מחוץ לבית משפחת ג'מהור, היום בקלנסווהצילום: מגד גוזני
החשוד המרכזי אחמד נכיב בדיון בבית המשפט בראשון לציון, בשבוע שעברצילום: מגד גוזני

אביו של כרים, ג'בר, אמר למשטרה מוקדם יותר השבוע שהחוטפים יצרו איתו קשר, ודרשו ממנו לשלם דמי כופר בסך ארבעה מיליון שקלים. לדבריו הוא סרב, והם הנמיכו את הסכום המבוקש למיליון שקלים – והוא סרב בשנית. קרוב משפחה סיפר ל"הארץ" כי אביו של הילד קבלן בניין, והוסיף כי אינו מסוכסך עם איש.

הבוקר דיווח "הארץ" כי גורמי מודיעין פלסטיניים התבשרו על החטיפה לשטחי הרשות רק אתמול. אתמול האריך בית משפט השלום בראשון לציון בשמונה ימים את מעצרם של ארבעת החשודים במעורבות בחטיפת הילד. החשוד המרכזי הוא אחמד נכיב, קבלן בן 41 מלוד, והחשד הוא כי הרקע לחטיפה הוא חוב כספי של האב אליו. יחד איתו נעצרו סוהיאב אבו גאנם, תושב לוד בן 27, עלא אל-סוח, תושב לוד בן 26, ואסד לולו, פלסטיני המתגורר בשועפט שבמזרח ירושלים. אבו גאנם ואל-סוח נעצרו במחסום יזום של המשטרה אמש, כשנסעו מחברון לכיוון בית שמש. לולו נעצר בלוד ואילו נכיב הגיע עצמאית לתחנת המשטרה. על פי החשד, החוטפים פירקו את כלי הרכב שהשתמשו בהם.

בתיעוד התקרית שפורסם השבוע נראה הילד כשהוא מוכנס בכוח למכונית לבנה, בה היו לפחות שני גברים. בסרטונים נראים ג'מהור וילד אחר, קרוב משפחתו, ניגשים לרכב שנעמד ליד הבית. קרוב המשפחה פותח את דלת המושב האחורי, גבר רעול פנים יוצא מהאוטו ודוחף את ג'מהור פנימה ונכנס אחריו. מיד אחר כך הרכב נמלט מהמקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ