העליון ידון היום בשחרור הקטין הנאשם במעורבות ברצח בדומא

ביום שישי הורה שופט העליון גרוסקופף לעכב את שחרורו של א', שבית המשפט המחוזי התיר לשחרר למעצר בית תחת איזוק אלקטרוני, פיקוח וערבות בסך מאות אלפי שקלים

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת תמיכה של פעילי ימין בנאשמים ברצח בדומא, בחודש שעבר
הפגנת תמיכה של פעילי ימין בנאשמים ברצח בדומא, בחודש שעברצילום: אילן אסייג
יותם ברגר
יותם ברגר

בית המשפט העליון צפוי לפסוק היום (ראשון) בנוגע לשחרורו למעצר בית של הקטין הנאשם במעורבות ברצח משפחת דוואבשה בדומא, שהיה עצור יותר משנתיים. ההחלטה תימסר בעקבות ערעור הפרקליטות על החלטת בית המשפט המחוזי מרכז לשחררו למעצר בית תחת איזוק אלקטרוני, פיקוח וערבות בסך מאות אלפי שקלים.

החלטת השחרור ניתנה בסוף השבוע שעבר, לבקשת סנגוריו של א׳, שנשפט כקטין, כי היה כבן 17 כשנעצר. א׳ נאשם במעורבות ברצח, אך לא ברצח עצמו שכן התביעה לא הוכיחה כי היה נוכח בדומא בליל השלכת בקבוקי התבערה לבית משפחת דוואבשה. הוא מואשם גם במעורבות ברצף אירועים אלימים נוספים, בהם הצתת כנסיית הדורמיציון, הצתות נוספות ופשעי שנאה המכונים תג מחיר.

ההחלטה תימסר לאחר דיון שנערך בדלתיים סגורות בבית המשפט העליון בפני השופט עופר גרוסטקופף ביום שישי בבוקר. במחוזי הורה השופט על עיכוב ביצועה עד היום, ובסוף השבוע היה א׳ במעצר.

בהחלטה לשחררו, כתב שופט המחוזי עמי קובו: ״אין מחלוקת כי חלוף הזמן בתיק זה הינו משמעותי וחולש על 31 חודשי מעצר שהם שנתיים ושבעה חודשים ... עם חלוף הזמן המשמעותי והיותו של המשיב בעת ביצוע העבירה קטין כבן 17 גוברת עוצמת השיקולים הנדרשים להצדקת העברת המעצר ונקודת האיזון נוטה מהאינטרס הציבורי לעבר זכות המשיב לחירות״. בהחלטה נכתב כי שירות המבחן טען כי א׳ עבר ״שינוי מחשבתי ותפיסתי ממשי״ במשך מעצרו וכי הוא ״מבטא חרטה על כך שבעבר לא הקשיב להוריו ולעצותיהם, עזב את הלימודים, שוטט עם קבוצת חבריו והתנהל ללא כל התחשבות בחוק״.

א׳ הודה במעורבות ברצח לאחר ״חקירת צורך״ — חקירה בשב״כ עם אמצעים פיזיים מכאיבים — אולם, בית המשפט המחוזי פסל את הודאתו. עם זאת, הפרקליטות סבורה שהיא מחזיקה בראיות חזקות נגדו, ובהן הפללה של הנאשם המרכזי בתיק, עמירם בן אוליאל, בראיות נסיבתיות נוספות ובמה שמכונה בפרקליטות ״ההודאה התיאורטית״, במסגרתה תיאר הקטין את אירועי הרצח מבלי לנקוב בגוף ראשון. זוהי ראיה ברף נמוך בהרבה מהודאה ממשית, אך בפרקליטות סבורים שיצליחו להרשיעו לנוכח משקלן המצטבר של ראיות אלה. לצד זאת, בית המשפט קיבל הודאות אחרות של א׳ על מעורבותו בעבירות לאומניות חמורות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ