14 שנות מאסר נגזרו על הפלסטיני שדקר אשה בגוש עציון ופצע אותה קשה

בית הדין הצבאי קבע כי חמזה אלפילאת, שדקר את נירית זמורה במתחם קניות בצומת הגוש, ישלם לה פיצויים של חצי מיליון שקל. עורכי דינה ניהלו מאבק מתוקשר לענישה מחמירה לאחר שאלפילאת הורשע בחבלה מחמירה ולא בניסיון גרימת מוות

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יותם ברגר
יותם ברגר

בית הדין הצבאי ביהודה גזר הבוקר (שני) 14 שנות מאסר על חמזה אלפילאת, פלסטיני שדקר ופצע קשה את נירית זמורה בגוש עציון לפני כשלוש שנים. עוד הוטל עליו תשלום פיצויים של חצי מיליון שקלים.

עורכי דינה של זמורה ניהלו מאבק מתוקשר שנועד להטיל על המחבל ענישה מחמירה, לאחר שהורשע בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה אך לא בעבירה של ניסיון גרימת מוות בכוונה - העבירה המקבילה לעבירת הרצח בדין הצבאי.

זירת הפיגוע בגוש עציון שבו נפצעה נירית זמורה, ב-2015צילום: אמיל סלמן

באוקטובר 2015 יצא המחבל מביתו עם סכין מחברון לצומת גוש עציון. הוא הגיע למתחם הקניות שבצומת, איתר את זמורה ודקר אותה בחלק העליון של גבה תוך שהוא קורא "אללה אכבר". לאחר מכן נתפס על ידי עוברי אורח ומאבטחים ונעצר.

הכרעת דינו עוררה סערה ציבורית, שכן השופטים קבעו שאין בסיס עובדתי חזק מספיק להרשיעו בניסיון להמית. לא היה ספק ביחס לכך שאלפילאת התכוון לחבל או לפצוע יהודי. בהתאם, הוא זוכה מחמת הספק מעבירה של ניסיון לגרימת מוות בכוונה והורשע בעבירה הפחותה של חבלה בכוונה מחמירה ובהחזקת סכין.

עורך דינה של זמורה, חיים בלייכר מארגון חוננו, טען כי סכום הפיצוי שנגזר עליו אינו מספיק. "בעקבות תחשיב הנזק שהוגש, אכן נפסקו פיצויים מעבר לפיצויים הפליליים הרגילים אך עדיין לא פיצויים שמשקפים בכלל את הנזק האמיתי. כאמור בפסיקות קודמות, לבית הדין הצבאי יש סמכות לפסוק פיצויים נזקיים - ועל כן תמוה מדוע לא טרחו השופטים לפסוק פיצויים הקרובים לשיעור הנזק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ