חמישה חודשי מאסר נגזרו על המשוררת הערבייה דארין טאטור

טאטור הורשעה במאי בהסתה לאלימות ובתמיכה בטרור בגין פרסומים ברשתות החברתיות. השופטת קבעה: טאטור חצתה במובהק את גבולות חופש הביטוי הלגיטימי

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טאטור בבית משפט השלום בנצרת, היום
טאטור בבית משפט השלום בנצרת, היוםצילום: רמי שלוש
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית משפט השלום בנצרת גזר היום (שלישי) חמישה חודשי מאסר על המשוררת דארין טאטור. טאטור, בת 36 מהיישוב ריינה הסמוך לנצרת, הורשעה בחודש מאי בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור בגין פרסומים ברשתות החברתיות. היא ריצתה 97 ימי מעצר שינוכו ממאסרה, ובנוסף גזרה עליה שישה חודשי מאסר על תנאי.

טאטור נעצרה באוקטובר 2015 לאחר שפרסמה שיר תחת הכותרת "התנגדו בני עמי, התנגדו להם", ושני פרסומים נוספים, בתקופה שבה היו פיגועי דקירה כמעט מדי יום. ההגנה התנגדה לתרגום השיר בידי המשטרה שהופיע בכתב האישום, ומומחה מטעמה הציע תרגום שונה: "התקומם עמי, התקומם נגדם". בכתב האישום הופיעה השורה "תלך בעקבות שיירת השהידים", שמומחה ההגנה ד"ר יונתן מנדל תרגם כ"לך בעקבות שיירת החללים".

השופטת עדי במביליה-אינשטיין כתבה כי "השיר אינו שיר מחאה בלבד, אלא שיר קריאה לטרור". היא כתבה כי "טאטור חצתה במובהק את גבולות חופש הביטוי הלגיטימי, ופגעה בערכים חברתיים כבדי משקל, אשר חירות הביטוי נסוגה בפניהם". היא הוסיפה כי "הערכים המוגנים שנפגעו בגין העבירות שביצעה הנאשמת הינם בעלי חשיבות עליונה, ערכים השזורים בהכרה בקשות חיי אדם ובביטחון המדינה".

עוד כתבה השופטת כי "אין מדובר באישיות מרכזית בעלת השפעה רחבת היקף, אך גם אין מדובר באזרחית רגילה שאין אינו מתייחס לדעותיה". היא הוסיפה ש"הפרסומים היו עלולים להוות גורם מעודד ומזרז פעולות טרור", אולם קבעה כי הפרקליטות לא הצביעה על מעשי אלימות וטרור בעקבות הפרסומים. השופטת ציינה לחיוב את התחייבותה של טאטור לא לחזור על המעשים.

טאטור אמרה שלא הופתעה מגזר הדין בתום הדיון, אליו הגיעו עשרות תומכים. "לא ציפיתי לצדק. התביעה פוליטית מהתחלה, כי אני פלסטינית, כי היא על חופש ביטוי. אני כלואה כי אני פלסטינית". היא צפויה להתחיל לרצות את מאסרה ב-8 באוגוסט. עורכת דינה של טאטור, גבי לסקי, אמרה כי בכוונתה לערער על פסק הדין. לסקי הוסיפה כי "העמדתה לדין (של טאטור) והרשעתה על ידי בית משפט בהסתה בגלל שיר שכתבה מצביעים על חולשתה של הדמוקרטיה הישראלית. רק במשטרים טוטאליטריים מעמידים לדין משוררים". הפרקליטות ביקשה לגזור עליה 26-15 חודשי מאסר.

הסרטון שפרסמה טאטור

בכתב האישום נגדה נטען כי היא פרסמה בפייסבוק וביוטיוב "פרסומים שונים שיש בהם קריאות לעשיית מעשי אלימות או טרור ודברי עידוד, שבח והזדהות עם מעשי אלימות או טרור". בסרטון שפרסמה טאטור, נראים רעולי פנים מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון, על רקע הקראת השיר. במשפט זימנה עורכת דינה של טאטור, גבי לסקי, כעדי הגנה מומחים לשירה, ובהם פרופ' נסים קלדרון, שכתב חוות דעת על המעמד המיוחד המקבלים משוררים. הסרטון שפרסמה:

מלבד השיר, הוזכרו שני פרסומים נוספים של טאטור: בראשון היא כתבה "אללה אכבר וברוך השם, הג'יהאד האיסלאמי מכריז על המשך האינתיפאדה בכל רחבי הגדה, והרחבה לכל פלסטין. עלינו להתחיל בתוך הקו הירוק", ובשני היא פרסמה תמונה של אסראא עאבד, תושבת נצרת שנורתה ונפצעה לאחר ששלפה סכין בתחנה המרכזית בעפולה, עם הכיתוב "אני השהיד הבא".

השופטת, שדחתה את פרשנות ההגנה לשיר, ציינה פוסטים נוספים בפייסבוק של טאטור שלא נכללו בכתב האישום. באחד מהם היא כינתה פלסטיני שדקר חרדי בן 15 "בחור אציל" ו"שהיד". באחר היא התייחסה לשיר, ובגזר הדין הופיע תרגום קטע ממנו: "כתבתי אותו עם ההרגשה שלי לאינתיפאדה שרואים אותה".

שלושה חודשים אחרי מעצרה, שוחררה טאטור שוחררה למעצר בית עם אזיק אלקטרוני, וארבעה חודשים לאחר מכן היא הורשתה לצאת מהבית למשך שעתיים בסופי שבוע עם ליווי. לאחר מכן שהתה במעצר בית בשעות הלילה. בנוסף, נאסר עליה להחזיק טלפון נייד או לגלוש באינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ