העליון הכפיל את עונשו של שוטר מג"ב שירה למוות בנער פלסטיני

עונשו של בן דרי, שירה למוות בנדים נווארה בן ה-17 במחסום ביתוניא ב-2014, הוחמר מתשעה ל-18 חודשי מאסר. סולברג: "בגזר הדין לא ניתן ביטוי הולם דיו לערך חיי האדם שנגדעו"

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרי, במרכז, בבית המשפט המחוזי בירושלים, באפריל האחרון
דרי, במרכז, בבית המשפט המחוזי בירושלים, באפריל האחרוןצילום: אמיל סלמן
יותם ברגר
יותם ברגר

בית המשפט העליון הכפיל את עונשו של בן דרי, שוטר מג"ב לשעבר שירה למוות בנער פלסטיני בן 17 בזמן הפגנה, מתשעה ל-18 חודשי מאסר. ההחלטה התקבלה בדעת רוב של השופטים נעם סולברג ודוד מינץ, ולמרות התנגדות של השופט יוסף אלרון, שהיה בדעת מיעוט. בחוות הדעת כתב השופט סולברג כי בגזר הדין הקודם לא ניתן "ביטוי הולם דיו לערך חיי האדם שנגדעו על ידי דרי, וגם לא לשיקולים שבבסיסם חובת ההקפדה על עקרון טוהר הנשק".

בינואר אשתקד הורשע דרי במסגרת הסדר טיעון בגרימת מוות ברשלנות ובפציעה בנסיבות מחמירות של נדים נווארה במחסום ביתוניא ב-2014. באפריל גזר בית המשפט המחוזי בירושלים על דרי תשעה חודשי מאסר בפועל, ושישה חודשי מאסר על תנאי ופיצויים בסך 50 אלף שקל. במקור האשימה המדינה את דרי בהריגה, אולם חזרה בה מהאישום בהסדר הטיעון. דרי טען כי סבר שהוא יורה כדורי גומי בלבד, אף שבפועל ירה לעבר נווארה כדורים חיים. הוא הודה בהסדר הטיעון שירה שלא כדין, שכן לא נשקפה סכנה מיידית לחייו בזמן הירי. הפרקליטות מצדה ויתרה על האשמה בירי חי.

״המקרה שלפנינו אכן מעורר קושי רב בבואנו לבחון את גזר הדין שהוטל על דרי״, כתב השופט סולברג בחוות הדעת המרכזית בפסק הדין. "זאת, כיוון שעסקינן במקרה שבו מתייצבים באופן מובהק ערכי קדושת חיי אדם והשמירה על טוהר הנשק אל מול שיקולים הנוגעים לנסיבותיו האישיות של דרי ולרקע למעשהו... דרי הפר את טוהר הנשק בכך התכוון לפצוע את המנוח... עשיית דין עצמית שכזו, פעולת עונשין, החלטה מודעת לגרום לפציעה באין כל סכנה - כזאת לא יעשה בשום פנים ואופן״. לדברי סולברג, "בסופו של דבר, באיזון הכולל, לא ניתן בגזר הדין ביטוי הולם דיו לערך חיי האדם שנגדעו על-ידי דרי, וגם לא לשיקולים שבבסיסם חובת ההקפדה על עקרון טוהר הנשק".

"הירי שבוצע לקה ברשלנות כפולה", הוסיף סולברג. "דרי לא וידא שמחסנית התחמושת שהחזיק מכילה תרמילים חסרי קליע בלבד, להבדיל מכדורים חיים, ואף לא טען את נשקו בכדור גומי בטרם ביצע את הירי. ראוי לשוב ולהדגיש כי נתונים אלה אינם שנויים במחלוקת... משאלו הם פני הדברים אך גם בשים לב שאין זה מדרכה של ערכאת הערעור למצות את מלוא חומרת הדין... אציע לחברי לקבל את ערעור הדמנה במובן זה שעונש המאסר בפועל שהושת על דרי יעמוד על 18 חודשי מאסר".

בדעת המיעוט, ביקש השופט אלרון להשאיר את עונשו של דרי כפי שנקבע. ״אני סובר כי גזר הדין של בית משפט קמא נתן ביטוי הולם למכלול שיקולי הענישה הרלוונטיים", כתב אלרון. "יש לזכור כי בעת האירוע היה המשיב חייל בשירות סדיר שנשלח על ידי המדינה לביצוע תפקידו. המשיב ניצב מול גל של מתפרעים, המון מוסת, שהשליך לעברו אבנים על מנת לפגוע בו ובנסיבות אלה חש איום על חיו".

השופטים סולברג ומינץ נחשבים לשופטים שמרנים במיוחד והשופט אלרון לשמרן במידת מה. הכפלת עונש בערעור לעליון אינה מצב שכיח, אך במקרה זה היא אינה מפתיעה לחלוטין, בשל החלטת המחוזי להיצמד לרף התחתון של מתחם הענישה. לשם השוואה, העונש המקסימלי על גרימת מוות ברשלנות, שנגזר בפועל רק במקרים נדירים יחסית, עומד על שלוש שנות מאסר.

נדים נווארה (במרכז) רגע אחרי שנורה בביתוניא, ב-2014צילום: Reuters

לפי כתב האישום המקורי, שהוגש בנובמבר 2014, דרי שירת כמפקד כיתה בפלוגה ל"ח של משמר הגבול, המוצבת במחנה עופר. ב-15 במאי 2014, בהפגנות יום הנכבה, הוצבה הפלוגה בביתוניא בכמה עמדות. בשעה 11:00 היה דרי במרפסת המשקיפה לציר המוביל מביתוניא לגדר ההפרדה ולמעבר סחורות שיש במקום, יחד עם שוטרים אחרים ומתעד צבאי.

עוד צוין בכתב האישום המקורי כי לפי ההנחיות שקיבלו השוטרים, הם היו אמורים לירות כדורי גומי לעבר המפגינים. ברשות דרי היה רובה אם־16 עם רומה, מתקן שמחברים לנשק, לירי כדורי גומי. כדי לירות את כדור הגומי, היתה ברשותו מחסנית מסומנת באדום, שבה כדורים חסרי קליע. בשעה 13:45, ארבע דקות אחרי שנווארה יידה אבן לעבר הכוחות, דרי ירה לחזהו כדור וגרם למותו.

לאחר התקרית טענו החיילים שהיו במקום כי לא ירו אש חיה כלל, אלא השתמשו בכדורי גומי וירו רימוני גז והלם בלבד. בתחקיר התקרית שנערך בפיקוד המרכז התברר כי הכוח שירה כדורי גומי השתייך למג"ב, וקצין בצבא טען כי חיילי התותחנים באזור לא ירו כדורי גומי במהלך ההפגנה. עם זאת, תוצאות נתיחת גופתו של נווארה הוכיחו כי נעשה שימוש באש חיה, ולפי מומחים שהשתתפו בנתיחה נמצאו סימנים ברורים בגופתו המראים כי הוא נהרג מכדור חי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ