המשטרה עצרה 12 חשודים בהפעלת רשת לסחר בנשים ושמונה בתי בושת

לפי הודעת המשטרה, החשודים איתרו נשים באוקראינה ובגאורגיה באמצעות הצעות עבודה באינטרנט, הטיסו אותן לישראל והציבו אותן בבתי הבושת ברחבי הארץ. בין העצורים: שלושה בני משפחה

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארכת מעצר של אחת החשודות בבית משפט השלום בירושלים, היום
הארכת מעצר של אחת החשודות בבית משפט השלום בירושלים, היוםצילום: באדיבות וואלה!NEWS / רוני כנפו
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

המשטרה עצרה היום (שלישי) 12 חשודים בהפעלת רשת לייבוא נשים לישראל וסחר בהן בשמונה בתי בושת ברחבי הארץ. בין החשודים אשה שעל פי החשד ניהלה את בתי הבושת, בן זוגה, שעל פי החשד ניהל את הפן הכלכלי בעסק, ובנה. חשודים נוספים פעלו לשכור את הדירות שבהן פעלו בתי הבושת, להעביר את הצעירות בין בתי הבושת ולתחזוק הדירות. עוד עוכבו שמונה נשים, שייתכן כי סיפקו שירותי מין ברשת. מעצרם של החשודים המרכזיים בפרשה הוארך עד ליום שלישי הבא.

לפי הודעת המשטרה, חברי הרשת איתרו נשים באוקראינה ובגאורגיה באמצעות פרסום הצעות עבודה באתרי אינטרנט מקומיים. לנשים שנבחרו היה נשלח איש קשר מישראל, שהיה טס עמן לארץ. מיד עם הגעתן, הן נאספו והובאו לעסוק בזנות בירושלים, חיפה או אשקלון. עוד הודיעה המשטרה כי החקירה החלה ביוני, בעקבות קבלת מידע על כך שאחת החשודות ובן זוגה הטיסו אשה מחו"ל על מנת להעסיקה בבתי הבושת שהם מנהלים.

פשיטה על אחת מדירות הזנות, באוגוסטצילום: דוברות המשטרה

מהמשטרה נמסר כי הבוקר פשטו בלשים על הדירות שבהן על פי החשד הופעלה הרשת, ומצאו בהן כסף מזומן, דרכונים ומסמכים קשורים רבים. במקביל, פשטו השוטרים גם על ביתם הפרטי של החשודים המרכזיים בפרשה וגם בו נמצא כסף ומסמכים שונים.

בית המשפט השלום בירושלים האריך היום את מעצרה של החשודה בניהול בתי הבושת, זרינה בלוב, של בן זוגה ולדימיר בלוב ושל בנם אולג גולדין עד ליום שלישי בשבוע הבא. מעצרם של שני חשודים נוספים, ניקולאי טרסוב ואשתו מאיה אנייב, הוארך עד ליום שני בשבוע הבא.

בא כוחה של החשודה המרכזית בפרשה, ליאור כהנא, טען בדיון הארכת המעצר כי גם אם יש חשד לסרסרות אין כל ראיה לעבירה החמורה יותר המיוחסת לבלוב - סחר בבני אדם. נציג המשטרה בדיון, רס"ר שי מנדל, אמר בבית המשפט כי גרסתה של בלוב אינה מתיישבת עם הראיות שנאספו במהלך החקירה.

עו"ד הלנה לובשיץ, שמייצגת מטעם הסניגוריה הציבורית את ולדימיר בלוב, מסרה: "מדובר באדם ללא עבר פלילי. הוא מכחיש את כל החשדות לטענתו שמו השתרבב לפרשה רק בגלל קרבתו המשפחתית לחשודים אחרים".

עו"ד עידן גמליאלי, שמייצג חשוד נוסף מטעם הסניגוריה הציבורית, מסר: "מדובר באדם ללא עבר פלילי. הוא מכחיש באופן גורף את כל החשדות ומסר גרסה מפורטת. בית המשפט קבע כי החשד בייחס לחשדות העיקריים הוא ברף הנמוך. מצער מאוד, שבעוד שבמהלך הדיון התנגדה המשטרה לספק מידע שיכול לסייע בהגנה על החשוד, בחרה דוברות המשטרה לפרסם את המידע בכלי התקשורת".

עו"ד שי ויזלברג, שמייצג את אנייב מטעם הסניגוריה הציבורית, מסר: "מדובר בצעירה ללא עבר פלילי שנמצאת בחודש השמיני להריונה. לטענתה מעולם לא הייתה חלק מרשת הסחר. היא משתפת פעולה עם החוקרים ואנו ממתינים שהמשטרה תבדוק את גרסתה".

יו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) מסרה כי חשיפת הפרשה "מבהירה כי הסחר בנשים חוזר אלינו בדפוס חדש, בדלת הקדמית דרך נתב"ג ובאמצעות אשרות תייר, בעקבות מדיניות ביטול הוויזות ממדינות מזרח אירופה. אם לא נתעשת מאבק ארוך שנים בתופעה ירד לטמיון. יש כאן דפוס אלים ובוטה של ניצול וסרסרות בנשים מוחלשות, שמובאות לישראל למטרות זנות, פעמים רבות בעל כורחן או במסווה של תעסוקה אחרת".

מאז שינוי במדיניות מתן אשרות תייר לזרים החלה לחזור לישראל תופעת הסחר בנשים זרות. מ-2008 חל עד 2015 בוטלו בהדרגה האשרות לתיירים מאוקראינה, רוסיה, בלארוס ומולדובה, על מנת לעודד תיירות ממדינות אלה. ארגוני הפשיעה ניצלו זאת לסחר בנשים במסווה של תיירות.

על פי נתוני הפרקליטות, רק ב-16% מתיקי הזנות והסחר בבני אדם מוגשים כתבי אישום. מ–2012 ועד 2015 נפתחו 1,561 תיקי חקירה נגד חשודים בעבירות סחר וזנות — אך 55% נסגרו בשל חוסר ראיות. מדובר בכלל התיקים המתייחסים גם להאשמות על העסקת נשים ישראליות, מכיוון שאין נתונים על העסקת נשים זרות בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ