המשוררת דארין טאטור השתחררה ממאסר: "נכנסתי לכלא על שיר, אך לא אפסיק לכתוב"

טאטור הורשעה במאי בהסתה לאלימות ובתמיכה בטרור בגין פרסומים ברשתות החברתיות וריצתה חמישה חודשי מאסר. השופטת קבעה כי "טאטור חצתה במובהק את גבולות חופש הביטוי הלגיטימי"

נעה שפיגל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דארין טאטור ביציאה מכלא דמון, הבוקר
דארין טאטור ביציאה מכלא דמון, הבוקר. "שלוש שנים סבלתי"צילום: רמי שלוש
נעה שפיגל
ג'קי חורי

המשוררת הערבייה דארין טאטור, שהורשעה בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור, השתחררה הבוקר (חמישי) ממאסר בכלא דמון. "אני מאוד שמחה על החירות סוף סוף אחרי שלוש שנים במעצר בכלא, הרחקה, מעצר בית עם אזיק אלקטרוני ושוב מעצר בית", אמרה טאטור לכתבים בצאתה מהכלא. "שלוש שנים שסבלתי. סוף סוף אני חופשייה, ואני אמשיך לכתוב. לא אפסיק. בטח שלא אפסיק. כל התביעה היתה על שיר. אני מצטערת שנכנסתי לכלא על שיר. אי אפשר להפסיק".

טאטור ריצתה בסך הכל חמישה חודשי מאסר, שגזר עליה בית משפט השלום בנצרת בסוף יולי, אשר 97 ימים מהם ריצתה החל באוקטובר 2015, אז נעצרה. טאטור, בת 36 מהיישוב ריינה הסמוך לנצרת, הורשעה בחודש מאי בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור בגין פרסומים ברשתות החברתיות, ונגזרו עליה גם שישה חודשי מאסר על תנאי. עו"ד גבי לסקי, המייצגת את טאטור, הגישה ערעור על ההרשעה לבית המשפט המחוזי בנצרת.

טאטור נעצרה לאחר שפרסמה שיר תחת הכותרת "התנגדו בני עמי, התנגדו להם", ושני פרסומים נוספים, בתקופה שבה היו פיגועי דקירה כמעט מדי יום. ההגנה התנגדה לתרגום השיר בידי המשטרה שהופיע בכתב האישום, ומומחה מטעמה הציע תרגום שונה: "התקומם עמי, התקומם נגדם". בכתב האישום הופיעה השורה "תלך בעקבות שיירת השהידים", שמומחה ההגנה ד"ר יונתן מנדל תרגם כ"לך בעקבות שיירת החללים".

השופטת עדי במביליה-אינשטיין כתבה כי "השיר אינו שיר מחאה בלבד, אלא שיר קריאה לטרור". היא כתבה כי "טאטור חצתה במובהק את גבולות חופש הביטוי הלגיטימי, ופגעה בערכים חברתיים כבדי משקל, אשר חירות הביטוי נסוגה בפניהם". היא הוסיפה כי "הערכים המוגנים שנפגעו בגין העבירות שביצעה הנאשמת הינם בעלי חשיבות עליונה, ערכים השזורים בהכרה בקשות חיי אדם ובביטחון המדינה".

עוד כתבה השופטת כי "אין מדובר באישיות מרכזית בעלת השפעה רחבת היקף, אך גם אין מדובר באזרחית רגילה שאיש אינו מתייחס לדעותיה". היא הוסיפה ש"הפרסומים היו עלולים להוות גורם מעודד ומזרז פעולות טרור", אולם קבעה כי הפרקליטות לא הצביעה על מעשי אלימות וטרור בעקבות הפרסומים. השופטת ציינה לחיוב את התחייבותה של טאטור לא לחזור על המעשים. טאטור אמרה שלא הופתעה מגזר הדין בתום הדיון, שאליו הגיעו עשרות תומכים. "לא ציפיתי לצדק. התביעה פוליטית מהתחלה, כי אני פלסטינית, כי היא על חופש ביטוי. אני כלואה כי אני פלסטינית". הסרטון שפרסמה:

הסרטון שפרסמה טאטור

בכתב האישום נגדה נטען כי היא פרסמה בפייסבוק וביוטיוב "פרסומים שונים שיש בהם קריאות לעשיית מעשי אלימות או טרור ודברי עידוד, שבח והזדהות עם מעשי אלימות או טרור". בסרטון שפרסמה טאטור, נראים רעולי פנים מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון, על רקע הקראת השיר. במשפט זימנה עו"ד לסקי כעדי הגנה מומחים לשירה, ובהם פרופ' נסים קלדרון, שכתב חוות דעת על המעמד המיוחד המקבלים משוררים.

מלבד השיר, הוזכרו שני פרסומים נוספים של טאטור: בראשון היא כתבה "אללה אכבר וברוך השם, הג'יהאד האיסלאמי מכריז על המשך האינתיפאדה בכל רחבי הגדה, והרחבה לכל פלסטין. עלינו להתחיל בתוך הקו הירוק", ובשני היא פרסמה תמונה של אסראא עאבד, תושבת נצרת שנורתה ונפצעה לאחר ששלפה סכין בתחנה המרכזית בעפולה, עם הכיתוב "אני השהיד הבא".

השופטת, שדחתה את פרשנות ההגנה לשיר, ציינה פוסטים נוספים בפייסבוק של טאטור שלא נכללו בכתב האישום. באחד מהם היא כינתה פלסטיני שדקר חרדי בן 15 "בחור אציל" ו"שהיד". באחר היא התייחסה לשיר, ובגזר הדין הופיע תרגום קטע ממנו: "כתבתי אותו עם ההרגשה שלי לאינתיפאדה שרואים אותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ