ועדת הפנים צפויה לאשר תיקון חוק שימנע שחרור מוקדם של 300 אסירים ביטחוניים

יו"ר ועדת הפנים יוזם תיקון לחוק להקלה על הצפיפות בבתי הכלא, כך שלא יקוצר עונשם של אסירים שנשפטו בבתי המשפט הצבאיים בשטחים. אם החוק יעבור, 700 אסירים אחרים ישוחררו בדצמבר

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קיש בדיון בוועדת הפנים, יולי
קיש בדיון בוועדת הפנים, יוליצילום: אמיל סלמן
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

יו"ר ועדת הפנים, יואב קיש, מתכוון להחריג את האסירים הביטחוניים מההחלטה לזכות את כלל האסירים בשחרור מנהלי מוקדם כדי להקל על הצפיפות בבתי הכלא. לפי תיקון שמציע קיש להצעת החוק המורה על השחרור, אסירים שנשפטו בבתי המשפט הצבאיים בשטחים לא יזכו להקדמת שחרורם. התיקון יעלה היום (שלישי) להצבעה בוועדת הפנים.

לפי השינוי של קיש, שנוסח בין היתר בלחץ משפחות שכולות, רק אסירים פליליים המרצים עונש של עד ארבע שנות מאסר יזכו באופן אוטומטי לשחרור מוקדם מהכלא. אסירים שהורשעו בבתי המשפט הצבאיים בשטחים לא ייהנו מהקדמת השחרור כלל. גם אסירים שהורשעו במסגרת החוק למאבק בטרור מ-2016 יוחרגו מהשחרורים. לפי הערכות שירות בתי הסוהר, מתוך כאלף אסירים שצפויים להשתחרר ב-20 לדצמבר, 300 הם אסירים ביטחוניים.

אולם, התיקון שמציע קיש לא מחריג פלסטינים או ערבים אזרחי ישראל שהורשעו בעבירות הסעת מחבלים. כך, לדוגמה, יוקדם עונשו של הני דרי, שהסיע את מבצעי הפיגוע בשער שכם שבו נהרגה לוחמת מג"ב הדס מלכא. דרי, שלא ידע כי בכוונת האנשים שהסיע לבצע פיגוע, הורשע בגרימת מוות ברשלנות ונשפט בבית משפט השלום בירושלים. הוא נדון ל-14 חודשי מאסר, אותם החל לרצות באפריל 2018, ובאחרונה נדחתה בקשתו לקיצור שליש מעונשו.

ביולי ציין קיש שלא יקדם את החוק להפחתת הצפיפות בבתי הכלא אם יביא לשחרור אסירים ביטחוניים: "על אף חשיבותה של הצעת החוק לשחרור מנהלי, לא אביא אותה לסיום לפני שאוודא כי אף מחבל או אסיר בטחוני לא ישוחרר דרכה. מי שחושב שאתן לנצל חוק כזה, שבא לצמצם צפיפות בכלא הישראלי, כדי שמחבלים ישתחררו אפילו יום מוקדם יותר, טועה ולא אתן לזה לקרות. אין בחוק הגדרה לאסיר ביטחוני ובכוונתי להמשיך את דיוני הוועדה על הצעת החוק עד שאמצא את הנוסחה שתמנע ממחבלים להשתחרר".

לדברי גורמים המעורבים בנושא, במשרד המשפטים חוששים שיש קושי חוקי בהפרדה שיוצרת ההצעה של קיש בין אסירים ביטחוניים לשאר האסירים. אולם, להערכת גורם משפטי בכיר, החוק - שעומד בפני קריאה שנייה ושלישית - יתקבל גם אם אסירים פלסטיניים יגישו נגדו עתירות. חברי הכנסת מהרשימה המשותפת צפויים להתנגד לתיקון בוועדת הפנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ