חיות: הביקורת נגד מערכת המשפט גובלת בהסתה ונבחרי הציבור לא מגנים אותה

נשיאת העליון אמרה בכנס בירושלים כי אין פלא שחלק מהציבור רואה בביקורת "היתר ואישור לנקוט באותה לשון משתלחת ובוטה". לדבריה, קיים "חיבור מתמיד ובהיקף עצום בין הציבור ובין מערכת בתי המשפט"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיאת העליון חיות ונשיא המדינה ריבלין בבית הנשיא, היום
נשיאת העליון חיות ונשיא המדינה ריבלין בבית הנשיא, היוםצילום: מארק ניימן / לע"מ
רויטל חובל
רויטל חובל

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אמרה היום (שלישי) כי על אף שמערכת המשפט סופגת ביקורת שגובלת בהסתה, גם מנבחרי ציבור, הגורמים הממלכתיים לא מגנים עליה. "כאשר מושמעות כלפינו השופטים התבטאויות הרחוקות מלהיות ענייניות ומכבדות" אמרה חיות בכנס במשכן הנשיא בירושלים, "ניתן לצפות כי יהיה מי שיטרח לגנותן בשם הממלכתיות על מנת לתבוע את עלבונה וקלונה לנוכח התבטאויות כאלה. למרבה הצער גינוי כזה מאחר לבוא". לדבריה, אין פלא "כי חלק מן הציבור רואה בכך היתר ואישור לנקוט באותה לשון משתלחת ובוטה. כתוצאה מכך מתפשט במקומותינו שיח אלים הקונה לו אחיזה מזיקה בכל הרבדים של חיינו".

הדברים נאמרו על רקע היוזמה להעביר פסקת התגברות לחוק "כבוד האדם וחירותו", שמקדמת חברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי), ושתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שבג"ץ פסל הנוגעים למבקשי מקלט. ועדת השרים לחקיקה תדון ביוזמה ביום ראשון והממשלה צפויה לתמוך בה. הניסיון להעביר את פסקת ההתגברות עלה גם באפריל האחרון. חיות דנה בנושא עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומאז פגישתם היוזמה לא קודמה.

הנשיא ריבלין ושרת המשפטים איילת שקד בבית הנשיא, היוםצילום: מארק ניימן / לע"מ

בדבריה התייחסה חיות לתגובות שסופגת המערכת שבראשה היא עומדת על הביקורת השיפוטית שהיא מפעילה. לדבריה, הביקורת היא "מרכיב מרכזי וחשוב במערך האיזונים והבלמים של שיטת המשטר הישראלית". אולם, ציינה, "יש מי שטוען כי בהפעלת הביקורת השיפוטית מנתקת עצמה הרשות השופטת מהעם". חיות דחתה טענה זו וציינה כי במדד הדמוקרטיה הישראלית שפורסם ב-2017 נמצא כי מערכת המשפט "זוכה לרמת האמון הגבוהה ביותר מבין מוסדות השלטון בישראל, אחרי הצבא ונשיא המדינה".

אחת העדויות לאמון הציבור במערכת, אמרה, היא הגידול במספר ההליכים המוגשים מדי שנה לבתי המשפט. "בשנת 2017 הוגשו לערכאות השיפוט בכל הארץ לא פחות מ-850 אלף הליכים, לעומת 700 אלף הליכים שהוגשו בשנת 2012", אמרה. לדבריה, "המציאות מלמדת אם כן כי קיימת אינטראקציה מתמשכת וחיבור מתמיד ובהיקף עצום, בין הציבור ובין מערכת בתי המשפט".

נשיא המדינה ראובן ריבלין תמך בדבריו בעצמאות בית המשפט, ואמר כי "עקרון עצמאות השפיטה, אי-התלות של השופט, הינו עקרון היסוד שבלעדיו אין לא משפט, לא צדק ולא אמת. עצמאות השפיטה היא גם זו שאפשרה ומאפשרת את חילוקי הדעות, לעיתים חריפים ונוקבים בין השופטים לבין עצמם".

ריבלין התייחס גם לביקורת שנמתחת על בית המשפט בטענה שהוא מתערב בסמכות הכנסת. "עצמאות בית המשפט ועצמאות הכנסת אינן סותרות זו את זו, אלא תלויות זו בזו", אמר, "ביושבי כיושב ראש הכנסת, אמרתי לא פעם: 'אל תעמידו את בית המשפט במצב בו הוא נדרש להכריע בין שני חוקים סותרים שיצאו תחת ידי הכנסת'. אני מבין בהחלט כיצד ניתן לבקר את בית המשפט על אקטיביזם שיפוטי. אינני מבין את הביקורת בשצף קצף על בית המשפט כאשר הוא נדרש להכריע בין שני חוקים שאינם עולים בקנה אחד".

דבריה של חיות נאמרו על רקע הביקורת שנמתחה לאחרונה על בית המשפט העליון שקבע כי יש להכניס את הסטודנטית האמריקאית לארה אל קאסם לישראל, בניגוד לעמדת המשרד לביטחון הפנים. לאחר ההחלטה, כתב השר גלעד ארדן בטוויטר כי "בית המשפט העליון העניק הערב נצחון גדול ל-BDS ורוקן מתוכן את החוק למניעת כניסת פעילי חרם לישראל". שר התיירות, יריב לוין, אמר בעקבות ההחלטה כי "שופטי העליון בהחלטתם המבישה לאשר את כניסתה של פעילת החרם לישראל, ממשיכים לפעול כנגד הדמוקרטיה".

גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) תקף את בית המשפט העליון לאחר החלטתו בעניין אל-קאסם. "שופטים שאין להם שמץ של מושג איך עובדת תנועת ה-BDS מרשים לעצמם לירות למדינה ברגל במאבק נגדה", כתב בטוויטר, "פתגם סיני עתיק אומר שמוטב לאדם לסתום את הפה ולהיחשב כטיפש מאשר לפתוח אותו ולהוכיח שזה נכון. חבל ששופטי העליון לא מאמצים אותו לפעמים".

שרת המשפטים, איילת שקד, תקפה גם היא את בית המשפט העליון בכמה הזדמנויות. בראיון לגל"צ ביום ראשון אמרה שקד על ההחלטה בעניין אל-קאסם: "בית המשפט טעה, גם בניתוח שלו מי היא לארה אל-קאסם וגם מכיוון שהוא התערב במקום שהוא לא היה צריך להתערב בו. מותר לי להביע ביקורת על פסקי דין ועל שימוש בעילת הסבירות". בנוסף, באוגוסט האחרון איימה כי אם בג"ץ יפסול את חוק הלאום תתחולל "מלחמה בין רשויות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ