פרשת הצוללות: המשטרה ממליצה להעמיד לדין את דוד שמרון ואליעזר מרום בעבירות שוחד

המשטרה מסרה את המלצותיה בפרשת הצוללות, ומצאה תשתית ראייתית נגד שישה חשודים ■ בין הבכירים: המשנה לראש המל"ל לשעבר, אבריאל בר יוסף, השר לשעבר מודי זנדברג ומנהל לשכת רה"מ לשעבר, דוד שרן ■ נגד עו"ד דוד מולכו לא נמצאו ראיות לעבירות פליליות

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמרון בכניסה למשרדי להב 433, בשנה שעברה
שמרון בכניסה למשרדי להב 433, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה מסרה היום (חמישי) את המלצותיה בתיק 3000, והודיעה כי נמצאה תשתית ראייתית נגד עורך דינו ואיש סודו של נתניהו, דוד שמרון, לתיווך בשוחד. גם נגד מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר מרום, נמצאה תשתית ראייתית לעבירות שוחד. לא נמצאה תשתית ראייתית נגד עורך דינו של נתניהו, יצחק מולכו. התיק יעבור עתה לפרקליטות המדינה, שתחליט אם ובאילו עבירות להעמיד לדין את החשודים בפרשה.

פרשת הצוללות וכלי השיט החלה בתחקיר המקור בערוץ 10 בנובמבר 2016, המשיכה כבדיקה והומרה לחקירה פלילית בתוך שלושה חודשים. במרכז הפרשה שתי עסקאות בין ישראל לתאגיד הגרמני תיסנקרופ: אחת לרכישת שלוש צוללות (בשווי 1.5 מיליארד אירו), והשנייה, לרכישת ספינות טילים שנועדו להגנה על אסדות הגז (בשווי 430 מיליון אירו). קצינים בכירים ובראשם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום, עובדי ציבור ומקורבים לראש הממשלה דרשו ולקחו לפי החשד שוחד כדי לקדם את העסקאות בין התאגיד הגרמני למדינת ישראל. בחודש יולי 2017 חתם איש העסקים מיקי גנור, ששימש כמתווך בעסקה, על הסכם עד מדינה. גנור הפעיל שורה של אישים בכירים כדי שיקדמו את העסקאות שהיו אמורות להניב לו מיליוני דולרים.

המלצות המשטרה שפורסמו היום:

עו"ד דוד שמרון - נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של תיווך בשוחד ("שוחד הנעה") בכל הנוגע למערכת יחסיו עם גנור, ועבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון בהקשר למעורבותו בפרשת "קרדיט סוויס".

תא"ל (מיל') אבריאל בר יוסף - נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע.

תא"ל (מיל') שי ברוש - נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בצוותא, קשירת קשר לביצוע פשע, הוצאת חשבונית שלא כדין ועבירות הלבנת הון.

אלוף (מיל') אליעזר מרום - נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מע"מ (הוצאת חשבונית שלא כדין).

השר (לשעבר) ויו"ר קרן היסוד אליעזר זנדברג - נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והוצאת חשבונית שלא כדין.

דוד שרן - נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות על פי חוק מימון מפלגות ובחירות.

עו"ד מולכוצילום: טס שפלן

עו"ד יצחק מולכו - לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות.

נמל של תיסנקרופ בגרמניה, ב-2016צילום: Sean Gallup / Getty Images/ שו

דוד שמרון מסר ל"הארץ" בתגובה להודעת המשטרה: "זה מאוד פשוט. מאחר ולא עברתי שום עבירה, לפי הערכתי והערכות יועציי המשפטיים, התיק הזה לא יגיע לכתב אישום". שמרון הוסיף: "טרם הספקתי לקרוא את ההמלצות. להגיד שאני לא מוטרד זה יהיה יהיר ושחצני, אבל אני בטוח ב-100% בחפותי ואני מאמין שלתיק הזה לא תהיה תוחלת ארוכה ושפרקליטות המדינה תחליט שאין מקום להגיש כתב אישום".

שמרון הוא שותפו של עו"ד יצחק מולכו במשרד עורכי דין, קרוב משפחה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ועורך דינו שלו ושל רעייתו. לפי החשד, שמרון פעל בשליחותו של גנור כששימש נציג תיסנקרופ, על מנת לקדם את העסקה בין ישראל לתאגיד, תוך שהוא "עושה שימוש במשתמע במעמדו ובקרבתו לראש הממשלה, אל מול גורמי ממשל ועובדי ציבור מולם פעל - ובהם יועמ"שים במשרד הביטחון, מנהלת הרשות לשת"פ תעשייתי והשקעות זרות במשרד הכלכלה ושותפו למשרד עו"ד מולכו, בהקשר לתפקידו הציבורי כיועצו ושליחו המיוחד של ראש הממשלה בעניינים מדיניים - וכל זאת מבלי שדיווח על כך ליועמ"שית משרד ראש הממשלה ובניגוד למוטל עליו מכוח הסדר ניגוד העניינים החל על משרד עורכי הדין".

לפי הודעת המשטרה, שמרון קיבל בתמורה לפעילותו בשליחות גנור תשלומים שהוגדרו כ"שכר הצלחה" בכמה פעימות ובסכום המצטבר לכדי כ-270 אלף שקל. המשטרה מסרה כי התשלומים הללו "ניתנו הלכה למעשה עבור 'פתיחת הדלתות' והשפעה על עובדי הציבור למען קידום ענייניו של גנור בעסקה לרכישת כלי השיט".

מיקי גנור בבית המשפט, ב-2017צילום: תומר אפלבאום

בנוסף, המשטרה חושדת כי שמרון פעל בשליחות גנור לקידום עסקת השקעת כספי קרן גרמניה-ישראל למדעים בסך מאה מיליון דולר בבנק "קרדיט סוויס" השווייצי, וניסה להסוות את מעורבותו של גנור בעסקה בשל ניגוד עניינים שחל בינו לבין יו"ר הקרן. לפי החשד, עו"ד שמרון הציג מצג שווא בפני גורמים בנקאיים בארץ ובחו"ל אודות מעורבותו האמיתית בעסקה. בתמורה לכך, על פי החשד, קיבל שמרון במרמה עמלת תיווך בשיעור 20% מכספי ההשקעה, שאותה העביר לגנור בקיזוז שכר טרחה בשיעור 20%, והנפיק חשבוניות פיקטיביות.

בר יוסף היה בתקופה הרלוונטית מנהל ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ובהמשך המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי. על פי החשד, בר יוסף הציע לגנור להפוך לנציג התאגיד הגרמני, פעל לקדם את עסקאות הרכש של כלי השיט ודרש לקבל תשלום מגנור. פרקליטו של בר יוסף, עו"ד ז'ק חן, מסר בתגובה: "הודעת המשטרה נגועה באותה המגמתיות שאפיינה את החקירה כולה. אין לנו ספק שבחינה עניינית ורצינית של העובדות, שתעשה על ידי הפרקליטות, תעלה שלא נפל פגם בהתנהלותו של בר יוסף".

ברוש הוא מקורבו וחברו הקרוב של בר יוסף, ובתקופה הרלוונטית היה איש עסקים פרטי. לפי החשד, ברוש שימש כמתווך בין בר יוסף לגנור בעסקה לרכישת כלי שיט כדי לטשטש את הקשר בין השניים. בהמשך, לפי החשד, נחתם הסכם ייעוץ פיקטיבי בין גנור לברוש בסך 120 אלף אירו.

לפי החשד, מרום פעל ביחד עם בר יוסף כששימש מפקד חיל הים כדי למנות את גנור לנציג התאגיד הגרמני, ופעל במסגרת תפקידו בעניין עסקאות עם תיסנקרופ. בנוסף, המשטרה חושדת כי מרום קיבל מגנור כ-120 אלף אירו לאחר ששוחרר מהצבא. עורך דינו של מרום, ציון אמיר, סירב להגיב.

השר לשעבר זנדברג, שכיהן בתקופה הרלוונטית כיו"ר קרן היסוד, חשוד כי פעל לקידום ענייניו של גנור וניצל את מעמדו לצורך "פתיחת דלתות" עבור המתווך בתמורה למאה אלף שקל. עורך דינו של זנדברג, ירון קוסטליץ, מסר כי הוא "משוכנע שהפרקליטות תגיע למסקנה כי אין מקום להגיש כתב אישום נגד מר זנדברג, וכי לא נפל בו דופי".

בנוסף, שרן, שהיה ראש הסגל של ראש הממשלה, חשוד כי קיבל בין השנים 2013 ל-2016 סכום של 130 אלף שקל מגנור. כמו כן, שרן חשוד כי גייס ב-2012 תרומות באמצעות אנשי קש למערכת הבחירות של מקורבו, השר יובל שטייניץ, שהעיד בפרשה אולם לא נחקר כחשוד.

עו"ד מולכו נחקר כמה פעמים בפרשה, תחילה בחשד שפעל במסגרת תפקידיו השונים לסייע לגנור. מהחקירה עלה כי אכן פגש את נציג תיסנקרופ ב-2012, אז ביקש דנור ממולכו סיוע מול ממשלת גרמניה בקידום העסקה. עם זאת, המשטרה הודיעה כי לא מצאה די ראיות להעמידו לדין. מולכו מסר בתגובה: "הייתי סמוך ובטוח שהחקירה תיגמר בלא כלום. כפי שהודעתי כמה פעמים בעבר, לא היתה לי שום מעורבות בענין שנבדק".

גנור עצמו חתם על הסכם עד מדינה ומסר עדות מפורטת, שעליה הוטל צו איסור פרסום. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע בשנה שעברה שנתניהו עצמו אינו חשוד בפרשה. ראש הממשלה מסר ביוני האחרון עדות בפרשה, אך לא נחקר תחת אזהרה. נתניהו אמר שלא ידע כי עורך דינו עוסק בקידום העסקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ