פרשת הצוללות: בר יוסף הוקלט דורש תשלום מגנור, שהשיב: "זה ייראה חשוד אם תקבל ממני כסף"

מקורות המעורים בחקירת פרשת הצוללות אמרו כי ההקלטות שמסר עד המדינה "לא הותירו מקום לספק" בנוגע לחשדות נגד ראש המל"ל לשעבר ומפקד חיל הים מרום. גנור לחוקרים: "משכתי אותם"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנור, בשנה שעברה
גנור, בשנה שעברה. "אני מריץ אותם על הקווים כדי שיהיו מוכנים ליום פקודה", אמר לחוקריו על עובדי הציבורצילום: תומר אפלבאום
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

סיכומי החקירה של להב 433 בפרשת הצוללות התמקדו בין היתר במערכת היחסים שנרקמה בין נציג המספנה הגרמנית תיסנקרופ בישראל, מיקי גנור, המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל), אבריאל בר יוסף, ומפקד חיל הים לשעבר, אליעזר (צ'ייני) מרום. המשולש בין אנשי חיל הים בדימוס עמד במוקד החקירה, ועם החתימה על הסכם עד המדינה עם גנור נחשפו החוקרים לראיות ולעדויות ש"לא הותירו מקום לספק", לדברי מקורות שנחשפו לחומרים.

במשטרה מגדירים את תיק הצוללות כ"קו פרשת המים" של הרכש הביטחוני. בהקלטות נשמע בר יוסף בוטה מכולם, כשדרש לקבל כסף מגנור עבור פעילותו כעובד ציבור לקידום עסקת צוללות וכלי שיט. זאת, בעודו מכהן כמנהל ועדת החוץ והביטחון ובהמשך כבכיר במל"ל. גם מרום דרש לקבל את חלקו, אולם באופן מוצנע יותר.

באחת ההקלטות נשמע מרום, לאחר שכבר השתחרר משירות צה"ל, דורש לקבל כסף מגנור, שבשלב זה כבר החל להקליט את השיחות שבהן הפעילו עליו לחצים מפקד חיל הים לשעבר ובר יוסף. האחרון עמד לקבל את חלקו מהעמלה שקיבל גנור מהחברה הגרמנית. "עכשיו אתה בתפקיד, זה ייראה חשוד אם תקבל ממני כסף", נשמע גנור אומר באחת ההקלטות, לדברי מקור המעורה בפרשה. בר יוסף, שלא ויתר, נשלח על ידי גנור להביא לו חוות דעת מיועצים המשפטיים של משרד הביטחון שמותר לו לקבל כסף במסווה של שירותי ייעוץ.

גנור תיאר בפני החוקרים כיצד לא אחת היתל בבר יוסף ובמרום על מנת להימנע מלשלם להם, ובכל הזדמנות ניסה להערים קשיים כדי להימנע מתשלום. "משכתי אותם", אמר לחוקרים. לבסוף הועבר הכסף לבר יוסף באמצעות חתימה של שירותי ייעוץ פיקטיביים שניתנו לכאורה על ידי מקורבו, תא"ל שייקה ברוש.

אבריאל בר יוסף, בספטמבר 2017צילום: ניר קידר

בניגוד לתדמית שניסה להציג, גנור סיפר בחקירותיו כי מי שיזמו את הפיכתו לנציג המספנה בישראל במקומו של שי ברקת היו דווקא מרום ובר יוסף. "הם זיהו את הפוטנציאל הכספי", אומר גורם המקורב לחקירה. גנור מתאר בחקירה שהופתע מהפניה שלהם. "הם אמרו לי: 'אנחנו רוצים אותך'", תיאר בחקירתו, "הייתי חייב להם".

גנור מתואר על ידי מכריו כאדם מתוחכם, "תן לו חמש דקות בחדר, והוא יידע למפות מיד מי האיש הכי חזק, הכי חלש, מי יכול לעזור לו עכשיו ומי יכול לעזור לו עוד חמש שנים. זו אדם עם יכולות ניתוח מדהימות", מגדיר אותו מקורב אליו. "אם הוא רצה כוס קפה, היה מפעיל חמישה אנשים שונים עד שהיה מקבל חמש כוסות".

בחקירותיו סיפר גנור כיצד הפעיל ושיחד גורמי ממשל רבים כדי שיופעלו ביום פקודה. "הייתי מריץ אותם על הקווים", סיפר. כזה היה למשל השר לשעבר מודי זנדברג, שכיהן כיו"ר קרן היסוד. "אין לו שום ידע בצוללות או בכלי שיט, אבל הוא יודע לפתוח דלתות ולהגיע למקומות הנכונים", תיאר גורם חקירה. בידי החוקרים ראיות כי זנדברג ניסה לקדם את עניינו של גנור מול נשיא המדינה דאז ובהמשך מול לשכת ראש הממשלה.

אליעזר (צ'ייני) מרום, ב-2015צילום: משה שי / דוברות רש"ת

המפנה חל ביולי 2017. במשך 72 שעות טרם הפיכתו של גנור לעד מדינה, התפנו כלל חוקרי היחידה הארצית לאכיפה כלכלית לאמת את הגרסה שמסר גנור. הראיה המרכזית הייתה כשגנור הפנה אותם אל קצין החקירות לשעבר חיים פנחס המכונה "שוגון", המחזיק כיום במשרד חקירות פרטי. מהמשרד ברחוב יהודה הלוי 48 בת"א לקחו החוקרים דיסק און קי שחור ובו ההקלטות של גנור.

האזנה להקלטת השיחות עם חלק גדול מהמעורבים בפרשה, ובעיקר עם מרום ובר יוסף שנשמעים דורשים כסף עבור פעילותם, הביאו לחתימת ההסכם ששלח את גנור ל-12 חודשי מאסר. לדברי גורמים במערכת אכיפת החוק, לולא ההסכם גנור היה נשלח לשנים ארוכות בכלא. בפרקליטות ראו בחומרה רבה כיצד הצליח להערים על כל מערכת הביטחון. כיום גנור מאיים לבטל את ההסכם אם לא יקלו את התנאים מולו. במצב כזה, מצבו המשפטי יורע בהרבה, כשהעדויות שהדהימו את החוקרים שסיפק כיצד שיחד את בכירי מערכת הביטחון בעבר ובהווה וגורמי ממשל ישמשו כראיות נגדו.

פרשת הצוללות וכלי השיט החלה בתחקיר המקור בערוץ 10 בנובמבר 2016, המשיכה כבדיקה והומרה לחקירה פלילית בתוך שלושה חודשים. במרכז הפרשה שתי עסקאות בין ישראל לתאגיד הגרמני תיסנקרופ: אחת לרכישת שלוש צוללות (בשווי 1.5 מיליארד אירו), והשנייה, לרכישת ספינות טילים שנועדו להגנה על אסדות הגז (בשווי 430 מיליון אירו). קצינים בכירים ובראשם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום, עובדי ציבור ומקורבים לראש הממשלה דרשו ולקחו לפי החשד שוחד כדי לקדם את העסקאות בין התאגיד הגרמני למדינת ישראל. בחודש יולי 2017 חתם איש העסקים מיקי גנור, ששימש כמתווך בעסקה, על הסכם עד מדינה. גנור הפעיל שורה של אישים בכירים כדי שיקדמו את העסקאות שהיו אמורות להניב לו מיליוני דולרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ