נתניהו: אתם יודעים שלא ידעתי על מעורבותו של דוד שמרון בפרשת הצוללות

רה"מ התייחס לראשונה להמלצות המשטרה בתיק 3000: "שנתיים מראים אותי עולה ויורד בצוללות, עכשיו אומרים 'הוא לא ידע'". על העברת הכסף הקטארי לרצועה אמר: אני מנסה להחזיר את השקט ולמנוע משבר הומניטרי

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה בנתב"ג, אמש
ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה בנתב"ג, אמשצילום: אבי אוחיון / לע"מ
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הלילה (שבת) לראשונה להמלצות המשטרה בפרשת הצוללות. "שנתיים מראים אותי עולה ויורד בצוללות. בתחילה אמרו ידע, עכשיו אומרים הוא לא ידע", אמר נתניהו לכתבים לפני המראתו לוועידת השלום בפריז, "כפי שאתם יודעים לגבי אין אפילו טענה. והרי לא מהססים להאשים אותי בטענות האבסורדיות ביותר שלא מחזיקות מים. אבל במקרה הזה אפילו טענה אבסורדית לא היתה". בתשובה לשאלה אם ידע על מעורבותו של שמרון בפרשה, השיב: "אתם יודעים שלא ידעתי".

נתניהו גם התייחס לתשלום המשכורות לפקידי חמאס, שמומן על ידי קטאר והועבר לרצועה בהסכמת ישראל. "אני עושה מה שאני יכול בתיאום עם יישובי הדרום כדי להחזיר את השקט, אבל גם למנוע משבר הומניטרי", אמר. "ברגע זה, זה הצעד הנכון. לכל צעד, בלי יוצא מן הכלל יש מחיר. כשאתה נוקט צעדים של מנהיגות תמיד יש מחיר. אם אתה לא יכול לשאת במחיר, אתה לא יכול להנהיג. ואני יודע לשאת במחיר".

לשכתו של נתניהו ניסתה לתאם בשבועות האחרונים פגישה בינו לבין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אולם עד כה לא הצליחה לעשות זאת. לפי דיווחים מרוסיה בימים האחרונים, פוטין דחה את האפשרות לפגישה. נתניהו הגיב לדיווחים האלה עם המראתו לוועידה בצרפת ואמר כי הסיבה לכך שלא ייפגשו היא בקשה מצד מארגני הוועידה. "אני מכבד את בקשת המארחים, והבקשה שלהם היתה לא לקבוע פגישות 'צד', כמו שהם קוראים לזה", אמר.

נתניהו בשדה התעופה, אמש

ראש הממשלה נשאל על קידום הצעת החוק שתחייב את הנשיא להעניק את המנדט לאחר הבחירות לראש המפלגה שיזכה לתמיכת מרבית הח"כים ("חוק גדעון סער"), וענה: "אני אחזור ואני אדון בנושאים האלה. כשאני אחזור נטפל בכל הדברים. זה לא חוק פרסונלי, זה חוק בסיסי".

המשטרה הגישה ביום חמישי את המלצותיה בתיק 3000, והודיעה כי נמצאה תשתית ראייתית נגד עורך דינו ואיש סודו של נתניהו, דוד שמרון, לתיווך בשוחד. גם נגד מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר מרום, נמצאה תשתית ראייתית לעבירות שוחד. לא נמצאה תשתית ראייתית נגד עורך דינו של נתניהו, יצחק מולכו. התיק יעבור לפרקליטות המדינה, שתחליט אם ובאילו עבירות להעמיד לדין את החשודים בפרשה.

פרשת הצוללות וכלי השיט החלה בתחקיר המקור בערוץ 10 בנובמבר 2016, המשיכה כבדיקה והומרה לחקירה פלילית בתוך שלושה חודשים. במרכז הפרשה שתי עסקאות בין ישראל לתאגיד הגרמני תיסנקרופ: אחת לרכישת שלוש צוללות (בשווי 1.5 מיליארד אירו), והשנייה, לרכישת ספינות טילים שנועדו להגנה על אסדות הגז (בשווי 430 מיליון אירו).

קצינים בכירים ובראשם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום, עובדי ציבור ומקורבים לראש הממשלה דרשו ולקחו לפי החשד שוחד כדי לקדם את העסקאות בין התאגיד הגרמני למדינת ישראל. בחודש יולי 2017 חתם איש העסקים מיקי גנור, ששימש כמתווך בעסקה, על הסכם עד מדינה. גנור הפעיל שורה של אישים בכירים כדי שיקדמו את העסקאות שהיו אמורות להניב לו מיליוני דולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ