המשטרה ממליצה להעמיד לדין את גל הירש בגין העלמות מס של עשרות מיליוני שקלים

לאחר ארבע שנות חקירה, שהביאו להסרת מועמדותו לתפקיד המפכ"ל, הודיעה המשטרה על ההמלצה להעמיד לדין את גל הירש, ועל סגירת תיק השוחד נגדו. כמו כן, התגבשה תשתית ראייתית נגד שבעה עובדים בחברה שבבעלותו. עורכי דינו: זה לכל היותר ויכוח אזרחי

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הירש, במארס
הירש, במארסצילום: מגד גוזני
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את תא"ל במיל' גל הירש בעבירות של העלמות מס בשווי עשרות מיליוני שקלים בחברת "דיפנסיב שילד" שבבעלותו. היום (שני) הודיעה המשטרה כי סיימה את חקירתה נגדו, שארכה כארבע שנים, וכי התגבשה נגדו תשתית ראייתית לביצוע העבירות המיוחסות לו. תיק החקירה שייחס לו חשד למתן שוחד לשר ההגנה הגיאורגי נסגר בשל קשיים ראייתיים וקשיים משפטיים. החקירה נגדו נפתחה עם מינויו לתפקיד המפכ"ל, והביאה להסרת מועמדותו.

הסעיף המיוחס להירש, שהצטרף בשבוע שעבר לליכוד, הוא עבירת מרמה בפקודת מס הכנסה. העבירה מתייחסת למי שפעל לחמוק מתשלום מס, מסר מידע כוזב, הכין מסמכים כוזבים או ש"השתמש בכל מרמה, ערמה או תחבולה אחרת" לצורך אי תשלום על הכנסותיו, כאשר העונש המקסימלי בגינה הוא שבע שנות מאסר או קנס כספי שערכו פי שניים מההכנסות שהועלמו.

מלבד הירש, ממליצה המשטרה להעמיד לדין שבעה עובדים נוספים בחברת "דיפנסיב שילד", ובהם המנכ"ל עודד שכנאי. לפי המשטרה, נגד שכנאי התגבשה תשתית ראייתית בשורת עבירות ובהן קבלת דבר במרמה, עבירות זיוף, הלבנת הון ועבירות מס. גם נגד בכיר נוסף בחברה, יניב אדם, התגבשה תשתית ראייתית בגין עבירות מס.

הירש ואנשי החברה העבירו הדרכות צבאיות לצבא הגיאורגי בחוזים של מיליוני שקלים ערב המלחמה עם רוסיה. תחילה, נחשדו כי שיחדו את שר ההגנה המקומי, דוד קזרשווילי, לצורך הזכייה במכרזים. המשטרה חשדה כי הכספים הגיעו לקזרשווילי באמצעות שורת העברות כספיות בין חשבונות בנק שונים באירופה, אך טענה זו לא אומתה לאחר שחלק מהמדינות סירבו לשתף פעולה עם ישראל. בנוסף, הניסיונות של להב 433 לגבות את עדותו של קזרשווילי לא צלחו. קזרשווילי, יליד חולון, לא הגיע לביקורים בישראל מחשש שייעצר ולא נענה לבקשות המשטרה להעיד באירופה. ללא עדותו וללא מסמכים המצביעים על העברות כספים, נותרה המשטרה ללא ראיות ממשיות לביסוס טענת השוחד.

כמו כן, קזרשווילי זוכה מטענות שחיתות במדינתו ובתי משפט בלונדון ופריז העלו בדיונים הקשורים לעניין את האפשרות כי החשדות לשחיתות נבעו ממאבקים פנימיים. במסגרת החקירה, המשטרה אף גייסה עד מדינה בתיק, אדם בעל עבר פלילי שעבד בעבר עם הירש ושמו נאסר לפרסום, והיה אמור להיות עוגן לעבירת השוחד. עם זאת, היום הודיעה המשטרה כי לא הצליחה לגבש תשתית ראייתית נגד הירש בעבירה זו.

לצד עבירת השוחד, החשדות נגד הירש התמקדו בעסקאות של "דיפנסיב שילד" בין השנים 2007 ל-2009 בגיאורגיה, בטענה כי הירש ושכנאי העלימו מסים ומידע אודות הכנסות החברה, בשווי עשרות מיליוני שקלים. מחקירותיו של הירש עלה כי הוא ואנשיו תיארכו חוזים לאחור, ועשו שימוש בחברות פיקטיביות על מנת להימנע מתשלום מסים. לפי החשד, השניים הקימו שורת חברות זרות במקלטי מס, ובהם פנמה ושוויץ, והעבירו את הכנסות החברה לחשבונות בנק בחו"ל כדי לא לדווח על הכנסותיהם. על פי המשטרה, בידיה ראיות מבוססות, כולל עדויות ומסמכים, לכך ששכנאי והירש פעלו ביודעין להעלים מס.

החקירה נגד הירש נפתחה בספטמבר 2015, לאחר שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן החליט למנותו למפכ"ל. ארדן ביקש אז למנות אדם מחוץ לשורות המשטרה ברקע עבירות המין שיוחסו לבכירי הארגון. ימים ספורים לאחר הבחירה בהירש, נמצא נגדו חומר מודיעיני שכלל בקשה של גיאורגיה לחיקור דין (גביית ראיות) בחשד למתן שוחד לשר ההגנה הגיאורגי בתמורה לזכייה במכרזים במדינה.

בנוסף, הירש והחברה שבראשה עמד נחשדו בעבירות נוספות של מיסוי והלבנת הון. בעקבות כך, החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין לבדוק את הטענות, דבר שהוביל להסרת מועמדותו של הירש לתפקיד המפכ"ל. בהמשך הפכה הבדיקה נגדו לחקירה.

ארבע שנות חקירה

בעוד הירש ומקורביו טענו כי ארבע שנות חקירה הן פרק זמן בלתי סביר, במערכת אכיפת החוק מאשימים דווקא את הירש בהתארכותה, וטוענים שניסה לסכל את קידומה באמצעים משפטיים בישראל ובשוויץ. יאח"ה ורשות המסים ביצעו מאות פעולות חקירה לצד חיקורי דין בחו"ל, וממצאיהן העלו כי הירש ואנשיו פעלו לכאורה כדי שרשויות המס בישראל לא יהיו מודעות לפעילויות החברה בגיאורגיה ולהכנסותיה מהחוזים הביטחוניים במדינה.

במשטרה דוחים הבוקר את הטענות של הירש שלפיהן מטרת החקירה היתה סיכול מינויו למפכ"ל. בשיחות סגורות הביעו שאט נפש וכינו את הטענות "הבל הבלים".

פרקליטיו של גל הירש, עורכי הדין נבות תל-צור, גיורא אדרת וטל שפירא, מסרו כי הם מברכים על ההחלטה לסגור את תיק השוחד. "זו החלטה צפויה ומתבקשת שהתקבלה, לצערנו, בשיהוי ניכר ובחלוף ארבע שנים מאז סוכל המינוי. החלטה זו, המצטרפת להחלטה קודמת לסגור את התיק שנפתח נגד הירש בקשר עם מכרז פינוי המוקשים בראשון לציון, מדברת בעד עצמה ומעלה שאלות קשות ותהיות רבות באשר להחלטה לפתוח בחקירות אלה שהביאו לביטול מינויו למפכ"ל.

"באשר לתיק המס כביכול, יובהר כי הירש דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו. הירש לא ביצע כל עבירה, דיווח על הכנסותיו באופן מלא ושילם מס כדין בגינן. מדובר לכל היותר בוויכוח אזרחי ואנו סמוכים ובטוחים שלאחר שתיק זה ייבחן בפרקליטות, ייסגר אף הוא בדומה לשני התיקים האחרים, ובכך יסתיים סוף כל סוף עינוי הדין הבלתי נתפש שעובר על הירש ומשפחתו מאז סיכול מינויו לתפקיד מפכ"ל משטרת ישראל בשנת 2015".

פרקליטו של עודד שכנאי, עו״ד ז׳ק חן, מסר: "עתה, לאחר שנים ארוכות של חקירה, התיק הועבר לפרקליטות, ואנו מקווים כי לאחר שתעמיק בחומר החקירה, תגיע הפרקליטות למסקנה הנכונה שלפיה אין יסוד גם לטענות שנותרו".

כתבות מומלצות

מודי בר און בטקס פרסי הטלוויזיה בגלילות, ב-2021. קולו שב אמש להישמע בשידור אולפן ליגת האלופות

"היה לנו חשוב שהוא ייקח חלק בשידור הגמר": המחווה למודי בר און

"אהבה בשחקים: מאווריק". הרבה מעבר לכוכב

טום קרוז צילם את "מאווריק" במטוס אמיתי. לפנטגון היה תנאי אחד

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"