עדות גנור: נתניהו אישר למכור צוללות למצרים כדי לקבל הנחת ענק מגרמניה

לפי חדשות 13, עד המדינה לשעבר אמר לחוקריו כי רה"מ אישר למרקל את העסקה עם קהיר בתמורה להנחה של חצי מיליארד דולר בעסקאות רכש. נתניהו טען כי מידר את שר הביטחון ואת הרמטכ"ל בשל "סוד מדינה"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בישיבת הממשלה, בחודש שעבר
נתניהו בישיבת הממשלה, בחודש שעברצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס
הארץ

עד המדינה לשעבר בפרשת הצוללות, מיקי גנור, סיפר לחוקרים את הסיבה שבגללה התיר ראש הממשלה בנימין נתניהו לגרמניה למכור למצרים שתי צוללות - הנחה של כחצי מיליארד דולר במכירת הצוללת השישית לישראל. כך דווח הערב (שלישי) בחדשות 13. נתניהו התייחס לנסיבות ההיתר כ"סוד מדינה" ומידר את הרמטכ"ל ושר הביטחון דאש מקבלת ההחלטה.

העדות של גנור בנושא לא השתנתה גם לאחר שינוי גרסתו עם ביטול הסכם עד המדינה עמו. לפי העדות של המתווך מטעם חברת תיסנקרופ הגרמנית, החברה התנתה את ההנחה הגדולה לישראל בהיתר למכור שתי צוללות למצרים. בין ישראל לגרמניה קיים סיכום מוקדם ולפיו גרמניה לא תמכור נשק מתקדם לשכנותיה של ישראל בלי אור ירוק של האחרונה.

גנור בדיון בהארכת מעצרו, במארסצילום: מוטי מילרוד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה בראיון לחדשות 12 במארס כי מידר את שר הביטחון דאז משה יעלון ואת הרמטכ"ל דאז בני גנץ מההחלטה. "הסיבות שלי הן סיבות ביטחוניות וביטחוניות בלבד. למדינת ישראל יש סודות שרק ראש הממשלה יודע וקומץ אנשים", אמר אז. "גנץ ולפיד ובמיוחד בוגי וגם אשכנזי מכריחים אותי, רוצים להכריח אותי לחשוף סוד מדינה ולסכן את ביטחון המדינה... אני לא יכול לחשוף את הדברים, מי שצריך לדעת יודע - היועץ המשפטי יודע, בדק את זה ולא סתם לא מצא שום רבב במה שעשיתי". ימים אחדים לאחר מכן, הבהיר היועמ"ש אביחי מנדלבליט כי הוא לא עודכן בפרטי העסקה ובנסיבותיה.

יו"ר כחול לבן בני גנץ מסר הערב: "הממצאים שפורסמו הערב מחייבים את היועמ"ש לפתוח בחקירה מיידית של מעורבות ראש הממשלה בעסקת הצוללות. לא יתכן שראש הממשלה יבצע עסקאות נשק המשפיעות על המאזן האסטרטגי באזור תוך חשד לעירוב שיקולים אישיים. תמונת השחיתות הנחשפת לעיננו חייבת להתברר".

מהליכוד נמסר: "רה״מ נתניהו מעולם לא נחשד בפרשת הצוללות, שנחקרה ונבדקה על ידי כל גורמי האכיפה ונמצא שאינו קשור אליה. הסיבה לניסיונות הנואשים של גנץ ולפיד להחיות את הפגר הזה היא כדי להסיט את תשומת הלב של הציבור מהבלגנץ הפנימי במפלגתם ומשאלת הבחירות האמיתית - מי יהיה ראש הממשלה הבא: נתניהו או גנץ".

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון צפיות בשבוע בשיאי המגפה: ההצלחה המפתיעה של הדשבורד

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ