שניים נעצרו בחשד לרצח בעל ואשה בלקיה, שנורו למוות לעיני בנם בן השמונה

סלימאן ועזיזה אל-רבידי, בני 37, נורו למוות בחודש יולי בעת ששהו במכוניתם עם בנם. אחד מהעצורים שייך למשפחת אבו-עמאר המסוכסכת עם משפחת הנרצחים

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זירת הירי בלקיה, בחודש יולי
זירת הירי בלקיה, בחודש יולי
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

שני בני אדם נעצרו הלילה (שני) בחשד לרצח סלימאן ועזיזה אל-רבידי ב-31 ביולי השנה. הזוג, בני 37, היו במכונית עם בנם בן השמונה, וככל הנראה נורו מרכב חולף. לפחות אחד מהעצורים משתייך למשפחת אבו-עמאר המסוכסכת עם משפחת אל-רבידי. בהמשך היום צפוי להתקיים דיון בהארכת מעצרם.

כבר בחקירה הראשונית חשדה המשטרה כי רצח בני הזוג תוכנן בקפידה ותוזמן ליום השנה לרצח צעיר ממשפחה יריבה, המצויה בסכסוך קרקעות עם משפחת הנרצחים. באותה עת הודיעה המשטרה שהיא יודעת מאיזה רכב בוצע הירי אך עד הלילה לא בוצעו מעצרים.

זירת הירי בלקיה, בחודש יולי

כמו במקרים רבים אחרים בחברה הבדואית, גם הירי בבני הזוג אל-רבידי, בוצע לפי החשד כנקמה כחלק מסכסוך בין משפחות. במשטרה מעריכים כי הקורבנות - שנרצחו לעיני בנם בן השמונה ושמשפחתם מסוכסכת עם משפחת אבו עמאר - נבחרו באקראי.

הסכסוך בין המשפחות החל לאחר שהרשות לפיתוח ולהתיישבות הבדואים בנגב ביקשה לשווק את שכונה 30 במועצה המקומית לקיה. השכונה ממוקמת סמוך לשכונת מגוריהם של בני משפחת אבו עמאר. לפי מקור הבקיא בפרטי הסכסוך, כמה עשרות מבני משפחת אל-רבידי, שהתגוררו קודם לכן בשטח שבין באר שבע לצומת שוקת, קיבלו את הקרקעות בשכונה 30 והעתיקו את מגוריהם לשם. זאת, למורת רוחה של משפחת אבו עמאר - שביקשה להתרחב לשכונה זו. לפי המקור, כשהחל שיווק הקרקעות, ניסו האחרונים להשתלט באלימות על מגרשים בשכונה 30, אף שהוצעו להם פתרונות לשיכון המשפחה המורחבת בשכונות אחרות.

ביולי אשתקד גלש הסכסוך לפסים אלימים במיוחד, עת פרצה קטטה המונית בין המשפחות, שכללה ירי. גבר ממשפחת אל-רבידי נעצר בחשד שירה, אך הכחיש זאת וסיפר כי הקטטה החלה לאחר שבני משפחת אבו עמאר חדרו לשטחו, גרמו לו נזק ופגעו בבנו. בקטטה נפצע באורח קשה ילד ממשפחת אלרבידי מדריסה מכוונת.

הקטטה גרמה בימים שלאחר מכן לסערת רוחות במועצה המקומית. בין הצדדים פרצה תגרה אחר תגרה, אך המשטרה לא הצליחה להשתלט על התקריות. שיאו של הסכסוך הגיע כמה ימים לאחר מכן, ב-31 ביולי, אז צעיר ממשפחת אבו עמאר, עודאי, נורה ונהרג בקטטה בין הצדדים. שלושה אנשים נוספים נורו בתקרית ונפצעו. המשטרה עצרה חשודים רבים מקרב שתי המשפחות בעקבות זאת, אך החקירה לא הבשילה לכתב אישום.

מקרה נוסף אירע זמן קצר לאחר הלווייתו של אבו עמאר, כאשר גבר ממשפחת אל-רבידי נורה ונפצע באורח קשה עד אנוש. במשטרה ייחסו את הירי לאחד מבני משפחת אבו עמאר והעריכו כי מדובר בנקמה, אך לא הצליחו לפענח את התיק. כך, גם יתר התקריות האלימות שהתרחשו כחלק מהסכסוך המתמשך לא פוענחו עד כה.

אחרי התקרית נלקח בנם של ההרוגים על ידי בני משפחה לבית מרקחת מקומי. "היה הרבה דם על הבגדים שלו", סיפרה עדת ראייה. "הוא לא בכה אבל נראה היה שהוא מפחד. החלפנו לו את הבגדים והמשפחה שלו לקחה אותו". עד נוסף סיפר: "הילד נראה בהלם. הוא לא הבין מה קרה. היה לו מבט כמו של אדם שהתעורר מניתוח ולא הבין מה קורה סביבו".

ראש מועצת לקיה, סאלם אבו עיאש, אמר ל"הארץ" לאחר התקרית כי המשפחות המסוכסכות מגיעות מפזורה סמוכה לשטח המועצה. "מדובר בעולם תחתון וביישוב שנמצא ליד, אבל זה מחלחל גם אל תוך לקיה. המשטרה, כהרגלה, מקלה ראש בטיפול בנשק הבלתי חוקי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ