ועדת המינויים סירבה לבקשת ארדן לבחון מראש את כל מועמדיו לתפקיד המפכ"ל

השר לביטחון הפנים ביקש להציג בפני הוועדה את שלושת מועמדיו לתפקיד, לפני שיקבל החלטה סופית. ארדן איים בתגובה שלא למנות מפכ"ל קבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארדן באריאל, השבוע
ארדן באריאל, השבוע צילום: מוטי מילרוד

הוועדה המייעצת למינויי בכירים דחתה הערב (רביעי) את בקשת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לבחון מראש את שלושת המועמדים לתפקיד המפכ"ל, לפני שהשר יחליט סופית את מי מהם למנות. בתגובה, ארדן איים כי לא ימנה מפכ"ל קבוע. המועמדים לתפקיד הם ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן, מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד וסגן המפכ"ל אלון אסור.

חברי הוועדה, בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, קבעו כי אין מקום לקבל את בקשתו של ארדן, שכן לא נכון יהיה לבצע בדיקות חושפניות אודות בכירים שלבסוף כלל לא יהיו מועמדים לתפקיד.

מול עמדה זו, אותה הובילו גולדברג ופרופ' טליה איינהורן, סברו שני חברים אחרים בוועדה - נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ ונציג הציבור משה טרי - כי יש לאפשר לארדן להציג כמה מועמדים לבחינה לפני שיקבל החלטה סופית. "המדינה זקוקה למפכ"ל קבוע ולא במילוי מקום ושומה עלינו לקצר את ההליך ככל הניתן", סברו השניים בעמדה משותפת.

ארדן ומוטי כהן במחוז הדרומי של המשטרה, במארסצילום: אליהו הרשקוביץ

עמדתם של גולדברג ואיינהורן התקבלה כי נהלי הוועדה קובעים כי במקרה של שיוויון, ליו"ר יינתן קול כפול. גולדברג השתמש בקול הכפול לו הוא זכאי גם בפסילה של מועמד קודם של ארדן לתפקיד המפכ"ל, משה אדרי.

"בלתי נתפס שוועדה שהוקמה בעבר על ידי הממשלה בכדי לייעץ ולסייע לשרים בהליכי המינוי, הופכת בפועל לגורם שקובע עבור השר את מי הוא יוכל להגיש לבדיקתה", אמר ארדן בעקבות ההחלטה. "לאור העובדה שהוועדה אינה פועלת לפי קריטריונים ברורים ולא ניתן לצפות איזה מידע נוסף יועבר אליה מהציבור, כולל על ידי גורמים בעלי עניין, ישנו חוסר ודאות בנוגע לתוצאת הליך האישור בוועדה. לכן, בנסיבות המיוחדות הקיימות כיום, טועה הוועדה כשהיא מסרבת לבקשה".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נענה בשבוע שעבר לבקשתו של ארדן למנות מפכ"ל ונציב שב"ס קבועים בתקופת הבחירות הנוכחית. היועמ"ש מסר לארדן כי בנסיבות הנוכחיות הוא סבור ש"משקל הטעמים המצדיקים את קידום המינויים גובר על משקל הריסון והאיפוק בתקופת בחירות". במכתב תשובה לארדן, כתב מנדלבליט כי כהונתם של השניים לא תוארך אלא בנסיבות חירום, וזאת כדי להבטיח את עצמאות שיקול דעתם ולמנוע תלות בגורם הממנה.

השופט גולדברג בכנסת, ב-2012צילום: מיכל פתאל

שלושת הניצבים המועמדים לתפקיד מפכ"ל המשטרה הם ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן, מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד וסגן המפכ"ל אלון אסור. לתפקיד נציב שב"ס מועמדים ממלא מקום הנציב אשר וקנין וראש מטה השירות, אילן מלכא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ