איתן אורנשטיין, נשיא המחוזי ת"א, הוא השופט שמועמדותו קודמה לכאורה תמורת סיוע לנוה

השופט עלאא מסארווה אישר לפרסם את שמו של נשיא המחוזי ת"א בדיון שנערך היום, והוסיף ש"אין אבק של פלילים" בין השניים. אורנשטיין: "לא רק שהקשר לא פסול, הוא נחוץ וראוי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפי נוה בבית משפט השלום בתל אביב, היום
אפי נוה בבית משפט השלום בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

איתן אורנשטיין, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, הוא השופט שמועמדותו קודמה לכאורה תמורת סיוע ליו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה. שופט בית משפט השלום בתל אביב, עלאא מסארווה, נענה היום (רביעי) לבקשה שהגישו כמה כלי תקשורת והתיר לפרסם את שמו של אורנשטיין והתכתבויות בינו לבין נוה, שבהן דנו גם בקידום מועמדותו של השופט לתפקיד. מסארווה אמר בדיון כי בהתכתבויות בין השניים "אין אבק של פלילים".

לפני כשבועיים דיווח "הארץ" כי נוה קשר בין תמיכתו במועמדות של אורנשטיין לתפקיד הנשיא, שעליו התמודדו ב–2016 כמה שופטים, לבין קידום עניינים הקשורים לעבודתו. נוה הופיע בפני ועדה פנימית של הנהלת בתי המשפט, המורכבת משופטים בכירים בלבד, והביע את תמיכתו בקידום אורנשטיין על פני המועמדים האחרים. במקביל, פעל לסכל את מועמדותו לתפקיד של שופט אחד לפחות.

ההתכתבות בין אורנשטיין לנוה

באחרונה החליטה הפרקליטות להעמיד לדין בכפוף לשימוע את נוה ואת שופטת בית המשפט השלום בנתניה, אתי כרייף, שעמה קיים קשר אינטימי. לפי כתב החשדות, נוה קידם את מועמדותה של כרייף לשיפוט בוועדה לבחירת שופטים, שבה שני נציגים של לשכת עורכי הדין, בעודו בניגוד עניינים.

בהתכתבות שנחשפה היום ביקש אורנשטיין מנוה לתמוך במועמדותו. יו"ר הלשכה אמר כי יעשה זאת, וביקש מאורנשטיין לכאורה לקדם הקצאת שופטים נוספים לדיון בתחומים שבהם עוסק משרדו של נוה. "השבוע אני אצל ועדת האיתור", כתב נוה לאורנשטיין ב–8 באפריל 2016. "תשמור עליי", ביקש השופט, ונוה השיב לו: "ברור. אם לא אתה, לא הייתי בא לשם בכלל".
אורנשטיין: סומך עליך. תעדכן. שבת שלום ותודה רבה
נוה: אתה הכי מתאים וראוי. לכן נילחם בשבילך
אורנשטיין: (אמוג'י של אגודל כלפי מעלה)
נוה: אתה תצטרך רק לקיים את ההתחייבות היחידה שסיכמנו... לטובת ציבור הנזיקיסטים... ששאר הענפים ישתתפו בנטל... עתירות מינהליות... בנקאות... ייצוגיות... פלילי... מה שתחליט
אורנשטיין: (פרצוף קורץ)

השופט אורנשטייןצילום: תומר אפלבאום

ב–20 באפריל כתב נוה לאורנשטיין "מחר אני בוועדת האיתור", והשופט השיב לו: "שמור עליי. אני מוזמן אחריך".

בקטע אחר מהתכתובת שאל נוה את אורנשטיין, "נו פירקת אותה?" והשופט השיב: "נדחה לעיון ולמתן החלטה". נראה שנוה התעניין בדיון שנערך באותו יום באולמו של אורנשטיין, ושעסק בפירוק החברה של ענבל אור. בהתכתבות, המעידה על קשר בין עורך הדין הפעיל לשופט, אורנשטיין אף אמר לנוה מתי בכוונתו לתת החלטה בתיק. יו"ר לשכת עורכי הדין חשש כי ההחלטה תינתן בסמכיות זמנים לכנס של הלשכה.

בדיון היום הציג היועץ המשפטי של הנהלת בתי המשפט, עורך הדין ברק לייזר, את הסברו של אורנשטיין לתכתובות עם נוה. "זו תכתובת לגיטימית בין שני אנשים שנושאים במשרה ציבורית", אמר. "לא רק שהקשר מקובל ולא פסול, הוא נחוץ, מתבקש וראוי". הוא הוסיף, "מדובר בהתכתבות עניינית הנוגעת לנושאים מערכתיים־ניהוליים, והניסיון לייחס לה ממד של התחייבות על בסיס אישי כלשהו אין לו שחר".

בשבוע שעבר דיווח "הארץ" כי אורנשטיין לא כלל את נוה ברשימת ניגודי העניינים שלו, שבה הוזכרו 11 עורכי דין ומשרדים שבענייניהם אינו יכול לעסוק. זמן קצר לאחר שמונה לתפקידו דן השופט בתיק שבו ייצג משרדו של נוה את אחד הנתבעים.

השופט מסארווה התייחס לפריצה לטלפון של נוה, שחומרים מתוכו דלפו, ואמר: "השגת הראיות בתיק זה היה בה חציית קווים אסורים ופריצת גבולות תרתי משמע. אין זה ראוי לאפשר פגיעה מתמשכת בנוה, ועל בית המשפט להציב שלט עצור בשלב מסוים. נכון שהיתה הצדקה (לעיון בטלפון) בשלב הראשוני של החקירה, אבל ככל שהתקדמה לתחומים נוספים, על בית המשפט לחדד את הדברים". עורך דינו של נוה, בעז בן צור, אמר לאחר הדיון: "מי שנכח בדיון נוכח לדעת שההליך בעניינו של נוה כלל הפרת פרטיות בוטה".

אפי נוה בבית משפט השלום בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

"הארץ", "גלובס", כאן וחדשות 13 עתרו למען פרסום ההתכתבויות בין נוה לבין אורנשטיין. בעוד שנוה התנגד לכך נחרצות, אורנשטיין ביקש לאפשר פרסום של תוכן השיחות. זאת, כפי שמסרה הרשות השופטת לבית המשפט, "נוכח הפגיעה הנגרמת לשמו הטוב של השופט הפלוני שהיה צד להתכתבות, בהיעדר יכולת מצדו להגיב ולהסביר את האמור בה בשל צו איסור הפרסום". את "הארץ" ייצגה עורכת הדין טלי ליבליך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ