תושב ירושלים נעצר בחשד שניצל מינית והחזיק בתנאי עבדות עשרות נשים וילדים

האיש נעצר בחשד שהפעיל כת במתחם בשכונת גאולה בעיר, שבו התגוררו עשרות נשים וילדים. הוא נעצר בעבר ושוחרר מפאת חוסר שיתוף הפעולה של הקורבנות, אך כעת העידו נגדו נשים שלמדו במתחם ועזבו

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמינר "באר מרים" כשהיה בשכונת סנהדריה, ב-2015
סמינר "באר מרים" כשהיה בשכונת סנהדריה, ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

המשטרה עצרה היום (שני) תושב ירושלים בחשד שהפעיל כת, החזיק בתנאי עבדות עשרות נשים וילדים וניצל מינית את הנשים וילדיהן לאורך שנים. החשוד, בשנות ה-60 לחייו, נעצר במתחם סמינר "באר מרים" בשכונת גאולה לצד שמונה נשים החשודות שפעלו עמו. אחת העצורות היא בתו, ורעייתו עוכבה לחקירה. בית משפט השלום בירושלים האריך היום בשמונה ימים את מעצרו של החשוד. מעצרן של ארבע מהנשים הוארך בארבעה ימים, ומעצרן של שלוש נשים הוארך בשלושה ימים. חשודה אחת שוחררה למעצר בית.

החשוד נעצר ב-2015 בחשד לעבירות דומות, אך שוחרר לאחר שנשים שהתגוררו במתחם סירבו לשתף פעולה עם החקירה והעידו לטובתו. לפני כמה חודשים העידו נשים שעזבו את הסמינר על הנעשה בתוכו. בעקבות זאת, פתחה המשטרה בחקירה סמויה ואספה ראיות שהובילו למעצרים. החקירה העלתה כי החשוד שולט לחלוטין בחייהן של כ-50 נשים המתגוררות במתחם בצפיפות ובתנאים ירודים עם ילדיהן. לפי החשד, הוא הרחיק אותן מבני משפחותיהן ונהג להעניש אותן, וכן החזיק בבידוד את ילדיהן הקטנים. לפי צו המעצר, החשוד ניהל הקים ליד הסמינר גן ילדים, שאותו ניהל "ביד חזקה ורמה, תוך תקיפת קטינים אשר נמצאים באחריותו".

בנוסף, חשוד המנהל בניצול מיני של כמה מתלמידות הסמינר. בידי המשטרה עדויות וראיות לקשר עם אחת מהן לפחות, אך לעת עתה התלמידות שנפגעו לכאורה אינן משתפות פעולה עם החקירה. ביחס לקשר שקיים עם אחת הנשים, שהיתה בגירה, מיוחסת לו עבירה של אינוס על ידי כהן דת. לפי החוק, "חל איסור על קיום יחסי מין בין כהן דת לאדם אשר מלאו לו 18, במהלך תקופה בה נתן ייעוץ או הדרכה או סמוך לאחר מכן, בהסכמה שהושגה תוך ניצול תלות נפשית ממשית בו". העונש המרבי על עבירה זו הוא ארבע שנות מאסר.

כבר בשנת 2010 הגיעו למרכז לנפגעי כתות עדויות שלפיהן תלמידות הסמינר ניתקו קשר עם בני משפחותיהן בעידוד המנהל. בעקבות זאת פרסמו הרבנים יוסף שלום אלישיב, אהרן יהודה לייב שטיינמן ועובדיה יוסף הודעות יוצאות דופן נגד הלימודים בסמינר. הורים לנשים שלמדו בו אף הפגינו מול שערי המתחם, ששכן אז בשכונת סנהדריה, ודרשו מהרשויות להוציא את בנותיהן מהמקום.

נציג המשטרה אמר היום בדיון בהארכת מעצרו של החשוד, כי הנשים שגרו במתחם "היו צריכות אישור ממנהיג הכת לכל פעולה בסיסית". כך, סיפר, אשה שנזקקה לטיפול בבית חולים נאלצה לבקש רשות מהחשוד. הוא הוסיף כי החשוד הנהיג מדיניות נוקשה כלפי הילדים, וכי יש עדויות לכך שהכה בעצמו לפחות ילד אחד.

לדברי הנציג, הנשים שגויסו לכת קיבלו בשלב הראשון יחס טוב, אך לאחר שכבר היו חלק ממנה נדרשו לבטל את רצונותיהן האישיים ולהתנתק ממשפחותיהן וחבריהן. "היו הרבה שיעורים שנוגעים לצניעות עם סימני גיהינום, קבורה, אש, איומים והפחדות", אמר, "למשל, בחלק מהשיעורים היו מכניסים את האצבעות של הבנות לתוך האש כדי שיבינו מה זה גיהנום". לפי המשטרה, נשים שהיו מקורבות לחשוד פעלו בהדרכתו כדי לגייס נשים נוספות.

עו"ד גבי טרונשוילי שמייצג את החשוד מטעם הסניגוריה הציבוריות מסר: "אנחנו נמצאים בשלבים ראשונים של ההליך, והרב טוען כי מדובר בסכסוך בין נשים שנמצאות בסמינר לבני המשפחה שלהן שבעקבותיו הוגשו תלונות בעבר, עליהן כבר נחקר ולא נמצא דבר. הוא משתף פעולה עם החוקרים ומכחיש את כל החשדות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ