הוועדה המסדרת אישרה את הקמת הוועדה שתדון בחסינות נתניהו

ההחלטה טעונה אישור של מליאת הכנסת, וניסנקורן הצהיר כי יפעל לכנס את המליאה עוד השבוע. נתניהו: כחול לבן חטפו את הכנסת כדי לקדם את הקמפיין שלהם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי ניסנקורן ואיציק שמולי בישיבת הוועדה המסדרת, היום
אבי ניסנקורן ואיציק שמולי בישיבת הוועדה המסדרת, היוםצילום: אוהד צויגנברג
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הוועדה המסדרת של הכנסת אישרה היום (שני) את הקמת ועדת הכנסת, שתדון בבקשת החסינות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הקמת הוועדה טעונה אישור של מליאת הכנסת, ויו"ר הוועדה המסדרת, אבי ניסנקורן (כחול לבן), הודיע כי יפעל לכנס אותה עוד השבוע. 25 חברי כנסת כבר פנו ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בבקשה לכנס את המליאה בהקדם.

ועדת הכנסת תכלול 30 ח"כים, והרכבה ישקף את יחסי הכוחות בכנסת, שרוב חבריה צפויים להתנגד לבקשת החסינות. אם הוועדה תקבל את הבקשה, תידרש מליאת הכנסת לאשר את ההחלטה. גם אם נתניהו יזכה בחסינות לפני הבחירות, תוקפה יפקע עם השבעת הכנסת ה-23, והוא יצטרך להגיש בקשה נוספת. אם ועדת הכנסת תדחה את הבקשה, נתניהו לא יוכל לבקש שוב חסינות.

מיקי זוהר יוצא מישיבת הוועדה המסדרת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

לאחר ההצבעה בוועדה המסדרת אמר ניסנקורן: "רוב מוחלט של חברי כנסת הביע את רצונו של רוב העם, המעוניין בבירור ענייני של בקשת החסינות. ננהל את דיון החסינות בצורה הוגנת ויעילה". נתניהו מסר בתגובה להחלטה: "לכחול לבן יש אפס הישגים, אז הם חטפו את הכנסת כדי לקדם את הקמפיין היחיד שלהם - רק לא ביבי. שיהיו בריאים. אנחנו נבוא לאזרחי ישראל עם ההישגים האדירים שלנו, ועם ההישגים העצומים שעוד נביא בקרוב מאוד למען מדינת ישראל".

תחילה החליטה הוועדה המסדרת כי היא רשאית לדון בהקמת ועדת הכנסת ללא אישורו של אדלשטיין, ברוב של 16 חברים מול מתנגד אחד, חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד. בהקמת ועדת הכנסת תמכו 16 חברים, וחמישה התנגדו לה. הליכוד דרש לקיים הצבעה נוספת, שבה אישרו את ההחלטה 13 חברים ואיש לא התנגד. להצבעות קדם דיון סוער, שחברי הכנסת מהימין יצאו ממנו בהפגנתיות.

חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) תקף את אנשי כחול לבן, על שהם מקדמים את הדיון בבקשת החסינות בתקופת הבחירות. "זה יתהפך עליכם כמו בומרנג", אמר. "היום אתם הרוב ומחר אתם המיעוט. כשתהיו המיעוט, כל התקדימים שקבעתם פה היום יעמדו לזכות הרוב הבא אחריכם. תיזהרו לכם, אל תתעללו יותר ממה שצריך". זוהר הוסיף כי הדיון בבקשת החסינות הוא דיון מעין-שיפוטי, ש"צריך להתקיים בראש פתוח ובנפש חפצה, אבל כל סיעות האופוזיציה הכריזו מראש מה יהיו התוצאות שלו".

את סיעת כחול לבן ייצגו בוועדת הכנסת שמונה ח"כים: היו"ר ניסנקורן, מיכאל ביטון, יעל גרמן, צבי האוזר, אורית פרקש-הכהן, קארין אלהרר, יואב סגלוביץ' ואיתן גינזבורג. גם לליכוד יהיו שמונה נציגים בוועדה. את הרשימה המשותפת ייצגו חברי הכנסת עופר כסיף, אחמד טיבי ומנסור עבאס. החברים הנוספים בוועדה יהיו יואב בן צור ומשה ארבל (ש"ס), עודד פורר ויוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), אורי מקלב ויעקב טסלר (יהדות התורה), אופיר סופר ומתן כהנא (ימינה), רויטל סויד ומרב מיכאלי (העבודה-גשר) ותמר זנדברג (המחנה הדמוקרטי).

אתמול קבע היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, כי אדלשטיין אינו יכול למנוע את הקמת ועדת הכנסת, שעשויה לדון בבקשת החסינות עוד לפני הבחירות, בעוד שנתניהו מבקש לדחות את הדיון לכנסת הבאה. חברי הליכוד, ובראשם נתניהו עצמו, טענו באחרונה כי ינון מצוי בניגוד עניינים, משום שבת זוגו, עורכת הדין עמית מררי, היתה מעורבת בגיבוש כתבי האישום נגד נתניהו כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה. זוהר חזר על טענה זו בדיון היום. המפלגה אף עתרה לבג"ץ נגד ינון, וביקשה לפסול את חוות הדעת שלו, שאפשרה את הקמת ועדת הכנסת, ולהורות לו שלא לעסוק עוד בנושא. ינון התבקש למסור את תגובתו לעתירה עד יום רביעי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ