הארץ

הצעירה הבריטית שהורשעה בבדיית אונס קבוצתי בקפריסין ערערה על הרשעתה לבית המשפט העליון במדינה. בשבוע שעבר נגזרו עליה ארבעה חודשי מאסר על תנאי לאחר שהורשעה בכך ששיקרה כשהאשימה ישראלים באונס. עורכי דינה טוענים כי לא זכתה למשפט הוגן ודורשים משפט חוזר.

בבקשת הערעור, טוענים עורכי דינה של הצעירה בת ה-19 כי יש לפסול את הצהרתה שלפיה בדתה את המעשים, משום שהיא חתמה עליה ללא עורך דין לאחר שהוחזקה כשבע שעות בתחנת המשטרה ומבלי שנכח מתרגם בחדר. עוד הם טוענים כי היא מסרה את ההצהרה בעת שהיתה בפוסט טראומה ומציינים כי ההודעות ששלחה לחבריה בעת שהיתה בתחנת המשטרה מוכיחות כי הופעל עליה לחץ בלתי סביר.

עורכי הדין טוענים עוד כי עוד במהלך המשפט קבע שופט בית המשפט המחוזי בקפריסין כי לא היה אונס. "הוא צעק ללא הפסקה 'זה לא משפט אונס, אני לא רוצה לשמוע ראיות על אונס', ומנע מצוות ההגנה להציג ראיות שתומכות בכך שאכן התבצע אונס", כתבו הפרקליטים בערעור. "התנהגותו התוקפנית והמזלזלת של בית המשפט כלפי הנאשמת וצוות ההגנה שלה הביאה לכך שלא התקיים משפט הוגן והפגינה הטיה ברורה נגדה בהשוואה לאופן שבו התייחס לתביעה".

הם טוענים עוד כי החקירה והמשפט בעניינה של הצעירה לא התנהלו כראוי, בין השאר משום שהתביעה לא הביאה את הישראלים להעיד בבית המשפט והסתפקה רק בעדותה של הצעירה, וכן כי בית המשפט לא לקח בחשבון את ה-DNA של שלושה מהישראלים שאותם האשימה באונס, שנמצא על קונדום שהיה בחדר שבו טענה כי נאנסה.

נשים במפגן תמיכה בצעירה מחוץ לבית המשפט בפראלימני, בשבוע שעברצילום: YIANNIS KOURTOGLOU/רויטר

עוד טוענים בצוות ההגנה של הצעירה כי בעוד בית המשפט מצא את כל עדויות התביעה אמינות, הוא הטיל ספק והתעלם מעדויות מטעמם, בהן זו של פתולוג שהעיד כי הפציעות על גופה תומכות בכך שעברה אונס קבוצתי ואלה של רופא המלון וצעירים בריטים שמצאו את הצעירה באותו הלילה שבו התרחש לכאורה האונס.

ביולי האחרון התלוננה הבריטית כי צעירים ישראלים ביצעו בה אונס קבוצתי בעת חופשה בעיירה איה נאפה. לדבריה, היא קיימה יחסי מין עם אחד הצעירים, וזה נקט כלפיה אלימות וקרא לחבריו שכפו עצמם עליה. חלק מהצעירים הודו כי קיימו יחסים עם הצעירה, או היו בחדר כשאחרים עשו זאת, אך טענו כי הכל נעשה בהסכמה. בהמשך חזרה בה הצעירה מהתלונה, לטענתה בלחץ אנשי המשטרה המקומית. בעקבות זאת הוגש נגדה כתב אישום על מסירת תצהיר כוזב.

נשים מפגינות מחוץ לבית המשפט בקפריסין, בשבוע שעברצילום: YIANNIS KOURTOGLOU/רויטר

בחודש שעבר הרשיע אותה בית המשפט בעיירה פראלימני בעבירה של הטעיית הציבור וקבע כי בדתה את האונס. השופט קבע כי גרסתה היתה מלאת סתירות, ואימץ את דו"ח הרופא שבדק אותה לאחר שהתלוננה שלפיו לא היו סימני אונס על גופה והחבלות שהיו על רגליה לא נגרמו כתוצאה מאלימות. בשבוע שעבר גזר עליה השופט מיכאליס פפתאנסיו מאסר על תנאי ואמר כי אף שהראיות מצביעות על כך ששיקרה, החליט לתת לה "הזדמנות שנייה".

לפני מתן גזר הדין הוציא משרד החוץ של בריטניה הודעה, שבה הביע "דאגה רבה" ביחס לתקינות ההליך המשפטי נגד הצעירה, ומסר כי יעלה זאת מול הרשויות בקפריסין. בעת הקראת העונש הפגינו מחוץ לבית המשפט בקפריסין כ-150 איש, בהם כמה עשרות ישראליות שהגיעו במיוחד מהארץ כדי לתמוך בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ