בית המשפט אסר לערוך חיפושים בטלפונים של יועצי נתניהו, למעט אחד

השופט התיר חיפוש בטלפון של דובר רה"מ, עופר גולן. לגבי החשודים האחרים קבע כי לא ניתן להפריד בין הראיות הכשרות נגדם לאלו שהושגו בחיפושים בלתי חוקיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יונתן אוריך ועופר גולן (נוהג), בנובמבר
יונתן אוריך ועופר גולן (נוהג), בנובמברצילום: אוהד צויגנברג

בית משפט השלום בתל אביב קבע היום (ראשון) כי המשטרה לא תוכל לערוך חיפושים בטלפונים של יועצי ראש הממשלה, החשודים בהטרדת עד המדינה בתיק 4000 שלמה פילבר, למעט אחד מהם. השופט עלאא מסארווה התיר לערוך חיפוש בטלפון של עופר גולן, דוברו של בנימין נתניהו.

השופט מסארווה, שקיים דיון נוסף בסוגיה בעקבות החלטת בית המשפט העליון, קבע כי אין לאשר בדיעבד את החיפוש בטלפונים של דובר הליכוד יונתן אוריך ושל היועצים יוסי שלום וישראל איינהורן. זאת, משום שלא ניתן להפריד בין הראיות הכשרות שנאספו נגדם לבין אלו שהושגו באמצעות חיפושים בלתי חוקיים. בעניין גולן, שנחקר קודם לאחרים, נקבע כי יש נגדו "תשתית ראייתית מוקדמת ונקייה מפגמים בשלב זה". על כן, התיר השופט לחפש בטלפון שלו.

"טיב התשתית הראייתית לחובת גולן טרם חקירתו מבהיר מדוע צו חיפוש במכשיר הטלפון היה נחוץ לחקירה", קבע השופט ביחס לגולן. ואולם, הוסיף, "שונים הם פני הדברים ביחס לחשודים אחרים. לאחר שגולן נחקר ולאחר שבמהלך חקירתו בוצע חיפוש בלתי חוקי בפלאפון השייך לו, תוצרי החיפוש השתלבו בחומר החקירה לחובת החשודים האחרים. קיימות ראיות עצמאיות לחובת החשודים, ואולם ראיות אלו התמזגו עם הראיות הפסולות".

כמו בהחלטתו הראשונה, גם היום מתח מסארווה ביקורת על התנהלות חוקרי להב 433 כלפי החשודים. "אין גם בתוצרי הצו השיפוטי שיינתן כדי לעמעם את אי-חוקיות החיפוש המוקדם או כדי להכשיר את הראיות המזוהמות", הבהיר. "עוד אין בדחיית הבקשה לחיפוש כדי לבטל את הפגיעה הבסיסית בפרטיותם. כל טענותיהם של המשיבים (היועצים) שמורות להם והם יוכלו להעלותן בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ