12 שנות מאסר נגזרו על סוהר שהורשע בביצוע עבירות מין בעצור ביטחוני

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע שהסוהר, מאיר צגאי, ניצל את מעמדו וביצע מעשים "אכזריים וקשים" בעציר בכלא שקמה באשקלון. הוא יידרש לפצות את העציר ב-150 אלף שקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כלא שקמה
כלא שקמהצילום: אליהו הרשקוביץ

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (שני) 12 שנות מאסר על סוהר מכלא שקמה באשקלון, שהורשע בביצוע עבירות מין בעצור באגף הביטחוני בכלא ב-2017. שופטי המחוזי קבעו כי הסוהר, מאיר צגאי בן 57, ניצל את מעמדו וביצע מעשים "מזעזעים, קשים, אכזריים ומכוערים". מלבד עונש המאסר הנחשב לחריג, על הסוהר נגזר לשלם לעצור פיצוי בגובה 150 אלף שקלים בגין המעשים שביצע בו, וכן עונש מאסר על תנאי.

המקרה אירע בדצמבר 2017, אז הוחזק המתלונן, ערבי-ישראלי בן 31 שהורשע בגין עבירות נשק, באגף 7 בכלא שקמה באשקלון המיועד לעצורים ביטחוניים. צגאי היה אז סוהר במשמרת, ובעודו ממתין שהעצור יסיים להתלבש, ביצע בו מעשים מגונים ומעשה סדום בכוח, בעוד העצור מתנגד לכך. זמן קצר לאחר מכן באותו יום, הסוהר שוב ביצע עבירות מין בעציר בעודו אזוק, וניסה לבצע בו מעשה סדום בשנית.

במהלך החקירה הכחיש צגאי את המעשים המיוחסים לו, אולם העצור הציג לחוקרי היחידה הארצית לחקירות סוהרים את תחתוניו שעליהם נמצאו דגימות דנ"א התואמים לאלה של צגאי. לאחר שנודע לו על כך, שינה הסוהר את גרסתו, וטען כי נגע בעצמו ולאחר מכן ניגב את זרעו באמצעות התחתונים של העצור בעת שזה התקלח. שלושת שופטי המחוזי דחו את גרסתו של צגאי, וקיבלו את זו של העצור.

"מעשיו של הנאשם מזעזעים, קשים, אכזריים ומכוערים", כתבו השופטים, "הוא ניצל את מעמדו המיוחד כסוהר אשר המתלונן נתון לחסדיו וביצע בו מעשים מיניים קשים ומשפילים. כדי להחזיר את אמון הציבור במערכת, יש להטיל ענישה מכבידה שתעביר את המסר לפיו המדינה ומערכת המשפט כזרועה, לא ינקטו ביחס סלחני כלפי מי שביצע עבירות כה מזעזעות תוך ניצול המעמד כסוהר".

לטובתו של צגאי העידו כמה עדי אופי ובהם הרב משה סולומון, מנהל תוכנית הצוערים בשלטון המקומי, וכן הרב ד"ר שרון שלום, מרצה בקריה האקדמית אונו. הם סיפרו על היכרותם עם צגאי כמי שסייע בהעלאת יהודים מאתיופיה, אולם שופטי המחוזי רויטל יפה-כ"ץ, גילת שלו ואהרון משניות החליטו להחמיר עמו בגזר דין חריג בחומרתו. זאת, לאחר שהמדינה דרשה עונש הנע בין תשע ל-14 שנות מאסר.

"הנאשם נהג בשפלות, ניצל את המתלונן לסיפוק יצריו ותאוותיו הסוטים תוך שהוא בטוח כי המתלונן לא יחשוף את מעשיו הרעים וכי בכל מקרה לא יעדיפו את גרסתו של המתלונן העבריין על פני גרסת איש החוק", כתבו השופטים. "זכותו של כל אדם, גם אם נחקר, עצור או עצור, לכבוד ולשמירת צלמו כאדם. נסיבות ביצוע העבירות מחייבים תגובה עונשית הולמת שתעביר מסר חד וברור בדבר החובה להגן על עצורים גם מפני שומרי החוק במהלך מאסרם".

העצור הואשם בתחילה בעבירות ביטחון, אולם הורשע בסופו של דבר בעבירות נשק רגילות. הוא נידון למאסר, ובימים אלה ממתין לדיון בערעורו. חרף מצבו הנפשי הקשה בעקבות מעשיו של הסוהר, המדינה עומדת על כך שירצה עונש מאסר בפועל. עורכת דינו, ימימה אברמוביץ', אמרה על מעשיו של הסוהר כי "על אף שמדובר באירוע חריג, אסור שיקרה במדינה מתוקנת והאחריות בעניין זה מתגלגלת לפתחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ