מנדלבליט: יש לדחות את בקשת החסינות של חיים כץ

היועץ המשפטי לממשלה הגיש את חוות דעתו ליו"ר ועדת הכנסת לקראת דיון שייערך מחר בנושא מתן החסינות לכץ. בין השאר הוא כותב כי המעשים המפורטים בכתב האישום חריגים ביותר בנסיבותיהם

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים כץ באור יהודה, בחודש שעבר
חיים כץ באור יהודה, בחודש שעברצילום: דניאל בר און
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר כי יש לדחות את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ, שכן ארבע העילות המפורטות בחוק חסינות חברי הכנסת אינן חלות על כץ. מנדלבליט הגיש היום (רביעי) את חוות דעתו ליו"ר ועדת הכנסת, ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן, לקראת הדיון בנושא שייערך מחר בבוקר. כץ מואשם במרמה ובהפרת אמונים.

בעמדתו כותב היועמ"ש כי המעשים המפורטים בכתב האישום בעניינו של כץ הם חריגים ביותר בנסיבותיהם ואינם תואמים את דרכי העבודה המקובלות בכנסת. עוד כתב מנדלבליט כי חלק מחריגות מעשיו של כץ נובע מכך שהם כללו מצגי שווא מרמתיים, בין היתר כלפי חברי כנסת אחרים, באופן אשר היה בו כדי להשפיע על יכולתם של חברי כנסת להפעיל את שיקול דעתם באופן ענייני ועל בסיס מצע עובדתי נכון ומלא.

מנדלבליט בכנס בת"א, השבועצילום: עופר וקנין

מנדבליט כתב שאינו מקל ראש ברגישות הרבה הגלומה בבחינת התנהלותו של חבר כנסת במסגרת הליכי חקיקה כעבירה פלילית, וכי כתב האישום בעניינו של כץ לא נועד להתערב בעבודתם הסדירה של חברי הכנסת.

הכנסת אישרה השבוע את הקמת ועדת הכנסת, שהיתה אמורה לדון גם בבקשת חסינותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפני שמשך אותה. אם ועדת הכנסת תיענה מחר לבקשת כץ לחסינות, תידרש המליאה לאשר את ההחלטה. אם הוועדה תדחה את הבקשה, כתב האישום נגדו יוגש לבית המשפט וההליך המשפטי נגדו יחל.

לפי כתב האישום, כץ נהג בזמן שהיה חבר כנסת וראש ועדה בניגוד עניינים בין תפקידיו הציבוריים לבין האינטרסים הפרטיים שלו ושל חברו, איש שוק ההון מוטי בן ארי. בנוסף, הוא הציג מצג שווא מרמתי בפני ועדת הרווחה ובפני ועדת האתיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ