נטעאל בנדל

שר המשפטים אמיר אוחנה הודיע היום (ראשון) כי ימנה את דן אלדד, מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות, לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה. גורמים בסביבת היועץ המשפטי לממשלה אמרו כי יש מניעה משפטית במינוי אלדד, בגלל שהשר לא תיאם את ההחלטה עם מנדלבליט. לפי הגורמים, ‏היועמ"ש מתנגד למינוי וסבור כי אלדד לא מתאים לתפקיד. אוחנה עדכן בהחלטה את נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, שהודיע כי המינוי עומד בתנאי הסף של התפקיד.

אלדדצילום: דוברות משרד המשפט

לפי הגורמים, אוחנה התלבט בימים האחרונים אם למנות לתפקיד את אלדד או את מנהל המחלקה הפיסיקאלית, קמיל עטילה. מנדלבליט התנגד לשני המינויים והודיע לאוחנה מראש כי תהיה מניעה משפטית לקדם מינוי ללא הסכמתו. לדברי הגורמים, מועמדותו של עטילה נפלה בין היתר לאחר שאמר כי אינו מעוניין בתפקיד ללא תמיכת מנדלבליט. אלדד הסכים להתמנות גם ללא הסכמת היועמ"ש.

מאז שמועמדתו הקודמת של אוחנה, אורלי בן ארי-גינזברג, הודיעה כי אינה מעוניינת בתפקיד, השר והיועמ"ש נפגשים מדי שבוע כדי לדון במינוי ממלא מקום תפקיד המדינה. מנדלבליט העביר לאוחנה עד כה שמות של שבעה מועמדים שהוא תומך בהם, אך השר פסל את כולם: המשנה הפלילי לפרקליט המדינה שלמה למברגר, המשנה האזרחי אורית קוטב, המשנה הכלכלי ליאת בן ארי כלכלי והמשנה נורית ליטמן; ופרקליטי המחוז הוותיקים עמית איסמן (חיפה פלילי), ליאורה חביליו (ת"א פלילי) וציון אילוז (דרום אזרחי).

"אני מברך את עו"ד דן אלדד ומאחל לו בהצלחה", מסר אוחנה, "הניסיון והידע הרבים לצד התכונות המאפיינות אותו, הביאו אותי למסקנה שהוא האדם הנכון להוביל את הפרקליטות בעת הזו". השר הוסיף: "לאחר תקופה ארוכה בה ראיינתי מועמדים רבים, שקלתי בכובד ראש את התאמתם ונועצתי בנציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ ולמעלה מן הנדרש בחוק גם עם היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט – הגעתי למסקנה כי הפרקליט המתאים למלא את תפקיד מ"מ פרקליט המדינה בעת הזו הוא מנהל המחלקה הכלכלית עו"ד דן אלדד".

מנדלבליט בתל אביב, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

אלדד עובד בפרקליטות זה 27 שנים, ומנהל את המחלקה הכלכלית מאז 2013. הוא התמחה אצל שופט העליון בדימוס אהרן ברק כשהיה המשנה לנשיא בית המשפט העליון, עבד בפרקליטות מחוז ירושלים והיה עוזרו של השופט אליקים רובינשטיין. לפני מינויו למנהל המחלקה הכלכלית, הוא היה ממונה במחלקה הכלכלית ומנהל תחום בכיר (דין משמעתי) בפרקליטות המדינה.

בהודעת השר אוחנה מצוטטות המלצות על אלדד מפי, בין היתר, השופט העליון מני מזוז. "הוא ניחן בידע משפטי נרחב ובנסיון מקצועי עשיר ומגוון בתחומים השונים של המשפט הפלילי, האזרחי והציבורי", כתב מזוז ב-2013, "הפגין שיקול דעת בוגר וזהיר, יישוב דעת ורגישות, כמו גם גישה עצמאית וביקורתית, ולא נרתע מלהביע עמדות עצמאיות ומהליכה נגד הזרם, מקום שהדבר היה מוצדק לדעתו".

אוחנה הודיע בדצמבר על מינויה של ארי-גינזברג לממלאת מקום פרקליט המדינה, אך היא הסירה את מועמדותה לאחר כמה ימים. מנדלבליט התנגד אז למינוי, וטען כי בן ארי-גינזברג - שכיהנה קודם כמשנה לפרקליטת מחוז מרכז - אינה עונה על דרישות התפקיד.

מנדלבליט הודיע בשנה שעברה כי הוא סבור שיש למנות לתפקיד את עו"ד שלמה למברגר, המשנה לפרקליט המדינה. היועמ"ש פרסם הודעה שבה הבהיר כי כדי להבטיח את עצמאותו של ממלא המקום, על אוחנה להתייעץ עמו טרם המינוי. עוד הבהיר מנדלבליט כי עמדתו תהיה בעלת משקל "רב ומשמעותי" שלא ניתן יהיה לסטות ממנה, אלא אם יהיה "טעם מהותי בעל משקל מיוחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ