שוהה בלתי חוקי מעזה מואשם שרצח בן 17 בשפרעם כדי לסחוט כסף ממשפחתו

הנאשם, ויסאם בן מוחמד אבו אלחסנה, עבד עם הנער עאדל חטיב בעבודות בנייה. לפי כתב האישום, הוא דקר אותו פעמים רבות, קבר אותו ואז דרש מקרוביו כסף תמורת שחרורו ללא פגע

נעה שפיגל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאטמה חטיב, אמו של עאדל, היום בבית המשפט המחוזי בחיפה
פאטמה חטיב, אמו של עאדל, היום בבית המשפט המחוזי בחיפהצילום: רמי שלוש
נעה שפיגל
ג'קי חורי

כתב אישום הוגש הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד ויסאם אבו אלחסנה, תושב רצועת עזה בן 44 ששהה בארץ ללא היתר, בגין רצח וחטיפת הנער עאדל חטיב בדצמבר האחרון בשפרעם. לפי כתב האישום, אבו אלחסנה - שעבד עם חטיב בעבודות בנייה - דקר אותו פעמים רבות וקבר אותו במטרה לסחוט ממשפחתו 400 אלף שקלים תמורתו. מהומה התפתחה באולם בית המשפט במהלך הדיון, לאחר שבני משפחתו של הנער ניסו להגיע לנאשם ונהדפו על ידי המאבטחים.

עאדל חטיבצילום: דוברות המשטרה

מכתב האישום עולה כי אבו אלחסנה יצר קשר עם הנער כמה ימים לפני המעשה, ואמר לו כי הוא רוצה למסור לו דבר מה. ביום הרצח, 5 בדצמבר, הצטייד בסכין ובמעדר, שהסתיר בשטח אדמה שבו תכנן לרצוח את הנער, וביקש מחטיב להגיע לשכונת עין עאפיה בשפרעם. השניים נפגשו והלכו יחדיו לאזור המבודד, שם דקר אבו אלחסנה את חטיב 21 דקירות בכל חלקי גופו, גרם למותו וקבר אותו.

לאחר מכן, לפי כתב האישום, הניח אבו אלחסנה על שמשת רכב סמוך לביתו של חטיב מכתב בערבית, שבו כתב כי הנער נמצא במקום בטוח וכי הוא דורש תמורת שחרורו 400 אלף שקלים תוך חמישה ימים. הוא הוסיף כי אם יפנו למשטרה, הוא יחתוך את הנער.

אמו של הנרצח פאטמה חטיב הגיעה לדיון היום, ואמרה: "אם הייתי יכולה, הייתי לוקחת את החיים שלו כמו שהוא לקח את החיים של הבן שלי. הוא גרם לי לפצע שלא יגליד לעולם". קרוב משפחה של הנער, עו"ד סעיד חטיב, אמר כי הנאשם היה מוכר בעיר ועבד בעבודות מזדמנות. "הוא קיבל יחס חם מכולם, עבד לפרנסתו וזכה לאמון האנשים ופתאום מתברר שמסתובב ביננו רוצח נתעב", אמר, והוסיף: "הסיפור שלו, כאילו ביצע את הרצח בשל תאוות כסף, נשמע לא משכנע".

הוריו של עאדל חטיב אשרף ופאטמה, בבית המשפט המחוזי בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

מחקירת המשטרה עלה כי על אבו אלחסנה הופעלו לחצים להעביר כספים למשפחתו ברצועה, ולכן החליט לבצע פיגוע מיקוח, לחטוף את הנער ולדרוש ממשפחתו כופר עבורו. לפי המשטרה, אבו אלחסנה הודה ברצח ושחזר אותו. כמו כן, נמצאה התאמה בין כתב היד על המכתב לבין כתב ידו של הנאשם, וכן ראיות פורנזיות הקושרות את אבו אלחסנה למעשה, כמו גם התכתבויות בין הנאשם לחטיב.

בחקירתו טען כי רצח את הנער משום שלא היה לו מקום להחביא אותו בו. מהחקירה עלה עוד כי אבו אלחסנה חי בשפרעם כמה שנים לפני הרצח תחת זהות בדויה של תושב עיבלין, לאחר שנכנס לישראל ב-2015 לטובת טיפול רפואי ולא שב לעזה.

לפי החקירה, ביום הרצח עזב אבו אלחסנה את שפרעם והסתתר בטמרה. בצהרי אותו היום נמצאה גופתו של הנער על ידי גששי המשטרה. תחילה נעצרו חבריו של הנער משום שהמשטרה חשדה כי מדובר בסכסוך שהסלים, אך הם שוחררו בהמשך. אבו אלחסנה נעצר בטמרה כחודש לאחר הרצח.

הנאשם אבו אלחסנה בבית המשפט המחוזי בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

עו"ד עלאא סלימאן ואברהם סופר, המייצגים את אבו אלחסנה מטעם הסנגוריה הציבורית, מסרו כי "חומר החקירה טרם צולם ונלמד. לאחר שיתקבל, תימסר תשובתו המפורטת של הנאשם לבית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ