יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כתב הערב (רביעי) לשר המשפטים אמיר אוחנה כי יש מניעה משפטית להקים ועדת בדיקה ממשלתית שתבחן את התנהלות המחלקה לחקירות שוטרים. מנדלבליט נימק את המניעה בכך שמדובר בממשלת מעבר והוסיף כי הדבר מעלה חשש שהוא נובע משיקולי בחירות בניסיון לגרום ליוצאי אתיופיה להצביע לליכוד.

לפי הודעת אוחנה שפורסמה אתמול, הוועדה נועדה לחזק את "אמון הציבור במערכת המשפט", לאור מחאת העדה האתיופית נגד אלימות משטרתית. לדברי אוחנה, הוא מעוניין שהוועדה תדון בטיפול של מח"ש בעבירות שוטרים, נהלי העבודה במחלקה ומנגנוני הפיקוח עליה, אופן ניהול החקירות והמבנה הארגוני שלה. כפי שפורסם ב"הארץ", אוחנה מקדם את הוצאת מח"ש מהפרקליטות, ואחת מטענותיו היא שהמחלקה לא יכולה לבקר כראוי את המשטרה כל עוד שני הגופים כפופים לפרקליט המדינה.

אוחנה נימק את החלטתו להקים את הוועדה בכך שלאחר מותו של הצעיר סלומון טקה, "הוצפה בציבור - ובפרט בקרב ציבור יוצאי אתיופיה - בעיה שהכרתי מקרוב מעיסוקי כעורך דין: בעיה קשה שהיא ארוכת שנים וחוצת מגזרים של חוסר אמון ציבורי במח"ש". הוא כתב כי נמנע עד כה מהבאת הוועדה לאישור הממשלה בשל הביקורת על הקמת בזמן ממשלת מעבר וכי לא רצה כי "תתפרש בטעות כניסיון להשפיע על ההחלטות בעניין סלומון טקה".

נתניהו ויברקן, בחודש שעברצילום: דוברות הליכוד

מנדלבליט הבהיר תחת הכותרת "חשש מפני שיקולי בחירות" כי "השתלשלות העניינים בנושא הוועדה מעורר חשש משמעותי שההחלטה מונעת, או לכל הפחות עלולה להיראות כמונעת משיקולי בחירות". לדבריו, החלטה שכזו "היא בבחינת 'מתן טובות הנאה שאין להן טעם אלא טעם הבחירות הקרובות'".

מנדלבליט התייחס לדבריו של גדי יברקן, שעבר לאחרונה מכחול לבן לליכוד, שלפיהם הקמת הוועדה היתה אחד הנושאים "אותם התחייב ראש הממשלה לקדם באופן מיידי כחלק מהמעבר שלי לליכוד". לפי היועץ, "אמנם בדברי ההסבר להצעה צויין כי אינה עוסקת רק בהיבט של תלונות מצד יוצאי אתיופיה אך לא ניתן להתעלם מדבריו המפורשים של ח"כ יברקן".

היועמ"ש הוסיף כי הקמת הוועדה מעלה חשש כי תכבול את שיקול הדעת של הממשלה הבאה. "הקמת הוועדה מציבה 'עובדות בשטח' בפני הממשלה הנכנסת, מבלי לדעת כיצד היתה פועלת הממשלה הנכנסת בכל הנוגע לטיפול בעניין, אם בכלל". הוא הוסיף כי ניתן לבחון את עבודות מח"ש גם מבלי להקים ועדה ממשלתית.

אוחנה הודיע אתמול כי יו"ר הוועדה יהיה השופט (בדימוס) הרן פיינשטיין, וחברי הוועדה הם פרופ' אברהם דיסקין ופרופ' רינת קיטאי-סנג'רו. מנדלבליט התייחס לביקורת שמתח לאחרונה פיינשטיין על הפרקליטות. "היו"ר המיועד הביע בעבר במספר הזדמנויות את עמדותיו לגבי פרקליטות המדינה אליה שייכת מח"ש כשכתב בנובמבר 2019: 'היום איבדתי את שארית האמון שהיה לי בנציגי התביעה האמונים על אכיפת החוק באופן ראוי', וכן במארס 2019: 'מי שינסה לשכנע אותי כי לפרקליטות אין שיקולים זרים לשיקולי המשפט הטהור יצטרף לעמול קשה'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ