הרב ברלנד נעצר בחשד לעבירות מס ולניצול של מאמיניו; חסידיו התעמתו עם המשטרה

המשטרה עצרה את ברלנד וחמישה אנשים נוספים בחשד כי פעלו "תוך ניצול ציני ואכזרי של מאות אזרחים ובני משפחותיהם, שהיו ככל הנראה בשעתם הקשה ביותר". שני שוטרים נפצעו בעימותים עם חסידיו של ברלנד

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברלנד מחוץ לבית משפט השלום בירושלים, היום
ברלנד מחוץ לבית משפט השלום בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

הרב אליעזר ברלנד, ראש ישיבת "שובו בנים", נעצר הבוקר (ראשון) בחשד שניצל את מאמיניו, גבה מחולים כספים תמורת הבטחות שווא לריפוי וסיפק להם סוכריות במקום תרופות. המשטרה מייחסת לברלנד, שריצה מאסר על עבירות מין, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, השמטת הכנסה במזיד ועושק.

בית משפט השלום בירושלים האריך בשעות הצהריים את מעצרו בחמישה ימים, בין היתר בטענה שקיים "חשש קונקרטי לשיבוש החקירה". ארבעה מתלמידיו של ברלנד נעצרו בחשד למעורבות בפרשה, ורעייתו, תהילה, נחקרה ושוחררה. המשטרה מסרה כי צפויים מעצרים נוספים.

ברלנד נעצר היום בשעה חמש בבוקר בעת שהעביר שיעור בבית כנסת סמוך לביתו. לפי המשטרה, בעת המעצר יידו כמה מחסידיו אבנים וחפצים על השוטרים ופצעו שניים מהם. כמה חסידים רדפו אחר הרכב המשטרתי שאליו הוכנס ברלנד, ונשכבו על הכביש מולו.

לפי החשד, ברלנד הפעיל מערך של גובי כספים שאיתרו חולים ופנו אליהם תוך מתן הבטחות שווא לריפוי. הגובים אמרו לחולים כי הרב יברך אותם רק אם ישלמו על כך, והבטיחו כי יירפאו ממחלתם בתוך זמן קצר. לכל מחלה היה תעריף, והמחירים נעו בין אלפי שקלים לעשרות אלפים. חלק מהחולים שילמו לרב מאות אלפי שקלים, והיו בהם מי שנאלצו לקחת הלוואות עבור הברכה שהציע. לפי החשד, חלק מקרובי המשפחה של החולים שילמו מאות אלפי שקלים לברלנד, וחלקם נאלצו לקחת הלוואות עבור ברכתו.

לפי המשטרה, היו מקרים שבהם החולה מת למרות הבטחותיו של ברלנד, אך הוא אמר למשפחה כי החולה עוד יכול לקום. לאחר שקיבל תשלום נוסף והתברר שהחולה לא יקום, ברלנד ביקש עוד כסף כדי שהמת יקום ראשון בתחיית המתים. מהמשטרה נמסר כי ברלנד וחמשת העצורים הנוספים חשודים כי פעלו "תוך ניצול ציני ואכזרי של מאות אזרחים ובני משפחותיהם, שהיו ככל הנראה בשעתם הקשה ביותר, ודרשו מהם עשרות אלפי שקלים בעבור ברכות ומרפא".

בדיון בהארכת מעצרו של ברלנד אמר נציג המשטרה כי יותר מ—200 בני אדם העידו כי נדרשו לשלם אלפי שקלים ולעיתים אף עשרות אלפי שקלים עבור ברכה מברלנד. נציג המשטרה הוסיף כי החקירה עוסקת ב-22 תלונות שהוגשו נגד ברלנד. הוא ציין כי בדצמבר הוגשו ארבע תלונות, והיתר הוגשו בהמשך. "מה שהשתנה בזמן הזה הוא שתיבת הפנדורה נפתחה בהיקפים הרבה יותר גדולים ובתחכום רב יותר", אמר הנציג. לדבריו, "מדובר באדם שמציג עצמו כרב ובאמצעות רשת מסועפת של אנשים היה מגיע לאנשים חולים" ומבטיח להם שיחלימו אם ישלמו לו. "יש מרכיב מסוכנות בעקבות ההיקף והתחכום", אמר,"נעשה שיבוש קונקרטי. יש חשש להימלטות בעקבות הימלטותו בעבר".

מחוץ לבית משפט השלום בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

השופט אלעזר ביאלין אמר בדיון בהארכת המעצר כי מסמכי החקירה מראים כי ברלנד "קשר עם אחרים לקבל כספים בסכומים של עשרות אלפי שקלים לאורך תקופה" וכי אלו הועברו לחשבונות הבנק של החשודים — בהם גם רעייתו של ברלנד — והצטברו לסכומים של עשרות מיליוני שקלים. ביאלין כתב בהחלטתו כי לפי חומרי החקירה, החשודים בפרשה "שימשו למעשה כמסחטת כספים. מדובר בעבירות בהיקף רחב, מתוחכם ושיטתי שבוצעו לאורך תקופה". עובדים ברשות המסים אמרו ל"הארץ" כי סכום הכסף שנמצא בפרשה "גדול בהרבה מעשרות המיליונים שנמצאו בחשבונה של אשת הרב".

פרקליטתו של ברלנד, עורכת הדין רותם טובול, אמרה בדיון הארכת המעצר כי "הוא פעל כפי שכל רב פועל. הפרטים היו ידועים למשטרה לא מהיום. אנשים מגיעים לרב ומבקשים ברכה לפעמים היא מצליחה ולפעמים לא, אבל האנשים מגיעים מרצונם לקבל ברכה". לדבריה, "החקירה הזו תוביל לכך שלא מעט מהרבנים בישראל לא יתנו ברכות כי הם לא יכולים להבטיח הצלחה. אנשים בוחרים אם להאמין וזה עניינם בלבד".

באוקטובר פורסם בחדשות 13 תחקיר שלפיו ברלנד גבה מאות אלפי שקלים מחולת סרטן והורה לה להימנע מטיפולים רפואיים. כעבור כמה חודשים ולאחר שמצבה הידרדר, ברלנד הסכים שהיא תיבדק, אולם היה זה מאוחר מדי והחולה מתה. לפי חדשות 13, ברלנד פעל באופן דומה במקרים נוספים. בנוסף, בחדשות 12 פורסם לפני כשנה כי ברלנד הציע לקרובי משפחתם של חולים סופניים ברכות לריפוי תמורת כסף.

ברלנד השתייך בעבר לחסידות ברסלב, אך נותר מבודד לאחר שהורשע בעבירות מין. הגרעין הקשה של קהילת "שובו בנים" בראשותו מונה כמה מאות משפחות בירושלים. ברלנד נהג לדרבן את חסידיו לנסוע למתחם קבר יוסף שבשכם ללא תיאום עם כוחות הביטחון, וב-2011 נהרג אחד מחסידיו, בן יוסף לבנת, מירי שוטרים פלסטינים ליד הקבר. ב-2016 חשף "הארץ" הקלטות שבהן נשמע ברלנד מעודד אלימות כלפי מתנגדיו. על אחת מהן אמר לאביה: "צריכים להרביץ לה מכות ברחובות". במקרה אחר נשמע צועק על אחד מחסידיו: "אני ארצח אותך, אני יורה בך, אני אלך למאסר עולם". על יריב אחר אמר: "אני מתיר את דמו, אני אומר שמותר לרצוח אותו. אתם יכולים ללכת להתלונן במשטרה".

ב-2013, לאחר שהועלו חשדות כי ביצע עבירות מין בנשים מקהילתו, נמלט ברלנד למרוקו, ומשם לזימבבואה, להולנד ולדרום אפריקה. ב-2016 הוסגר לישראל. באותה שנה נגזרו עליו 18 חודשי מאסר, לאחר שהורשע בהסדר טיעון בשתי עבירות של מעשה מגונה ועבירה של תקיפה. הוא שוחרר מהכלא כעבור כמה חודשים בשל מצבו הרפואי, ושב לנהל את הקהילה. למרות הרשעתו, נציגי המפלגות החרדיות ביקשו את תמיכתו בבחירות המקומיות בירושלים ב-2018.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ