פרקליטו של הרב ברלנד: מצבו שביר. השופטת: הוא לא פרגית בת 17, תנו לו מנטוס

ברלנד חשוד שגבה כספים מחולים תמורת הבטחות שווא לריפוי וסיפק להם סוכריות מנטוס במקום תרופות. השופטת שרון לארי-בבלי האריכה את מעצרו בשמונה ימים. פרקליטו של ברלנד: התרופה שנתן נמצאת עמוק בעולם הרוח

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרב ברלנד בדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בירושלים, היום
הרב ברלנד בדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בירושלים, היום
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

בית משפט השלום בירושלים האריך היום (חמישי) את מעצרו של הרב אליעזר ברלנד בשמונה ימים. ברלנד, ראש ישיבת "שובו בנים", נעצר ביום ראשון בחשד שניצל את מאמיניו, גבה מחולים כספים תמורת הבטחות שווא לריפוי וסיפק להם סוכריות מנטוס במקום תרופות. המשטרה מייחסת לברלנד, שריצה מאסר על עבירות מין, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, השמטת הכנסה במזיד ועושק. השופטת שרון לארי-בבלי קבעה כי "מתן תרופה בדמות מנטוס לחולי סרטן מהווה תרמית". המשטרה ביקשה תחילה להאריך את מעצרו בתשעה ימים.

עורך דינו של ברלנד, עמית חדד, אמר בדיון כי החליט לייצגו לאחר שהתברר כי הרב בן ה-82 אזוק ברגליו בבית החולים. "אנחנו מדברים על אדם שנמצא במצב רפואי שביר מאוד", אמר חדד. על הטענות כי מצבו הרפואי לקוי השיבה השופטת שרון לארי-בבלי "שיתנו לו מנטוס", והוסיפה: "הבנו שמצבו אינו כפרגית בת 17".

השופטת לארי-בבלי שאלה בדיון האם מתן סוכריות כתרופה לא נחשב למרמה, וחדד השיב בשלילה. "כדי שמשהו ייחשב מרמה, צריך שמי שמרמה ידע שהוא מרמה. כשבאים לרב ברלנד, דמות תורנית רוחנית, ומבקשים ממנו תרופה, בוודאי שהתרופה שהוא נותן נמצאת עמוק בעולם הרוח ולא בעולם החומר. מישהו מעלה בדעתו שהוא פתח סטרטאפ רפואי והצליח במה שלא הצליחו כל הרופאים בעולם? ברור שהוא נותן ברכה בלבוש גשמי, ולכן לא משנה אם זה מנטוס או טיקטק, זו התרופה". על כך כתבה השופטת כי ישנן "ראיות המלמדות שמי שפנו אל הרב היו אנשים שבמצוקתם הרבה נתלו בכל שביב של תקווה ונוצלו ניצול ציני", והוסיפה כי נשקפת ממנו "מסוכנות רבה".

הרב ברלנד בדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בירושלים, היום

בהחלטתה, כתבה לארי-בבלי כי קיימות "ראיות לכך שהמשיב שכנע חולי סרטן שבקבוקוני משקה שנתן להם מהווים תחליף לכימותרפיה, ומכיוון שאלה האמינו להם הם נטלו את שנתן להם תחת תרופה קונבנציונלית". בנוגע לטענות על מצבו הרפואי של הרב, ציינה לארי-בבלי כי ברלנד עשוי לנסות להימלט מאימת הדין. "נדרשו פעולות רבות, בין היתר הסגרות בין מדינות, על מנת להביאו לדין... אני סומכת על רופאי שב"ס שיתנו מענה למצוקותיו הרפואיות".

בדיון בהארכת מעצרו של ברלנד שהתקיים בתחילת השבוע, אמר השופט אלעזר ביאלין כי מסמכי החקירה מראים כי ברלנד "קשר עם אחרים לקבל כספים בסכומים של עשרות אלפי שקלים לאורך תקופה" וכי אלו הועברו לחשבונות הבנק של החשודים — בהם גם רעייתו של ברלנד — והצטברו לסכומים של עשרות מיליוני שקלים. חדד ציין בדיון כי ברלנד עצמו לא קשור לעשרות המיליונים שנמצא בחשבונות של רעייתו. "תציגו לי מסמך אחד שעליו חתום הרב ברלנד עצמו", אמר חדד. נציג המשטרה סירב למסור את תשובתו לחדד ומסר תשובה כתובה לבית המשפט. מחוץ לבית המשפט התאספו כמה עשרות מחסידיו של ברלנד שהגיעו לתמוך בו, אולם לא נרשמו אירועים חריגים.

ברלנד השתייך בעבר לחסידות ברסלב, אך נותר מבודד לאחר שהורשע בעבירות מין. הגרעין הקשה של קהילת "שובו בנים" בראשותו מונה כמה מאות משפחות בירושלים. ברלנד נהג לדרבן את חסידיו לנסוע למתחם קבר יוסף שבשכם ללא תיאום עם כוחות הביטחון, וב-2011 נהרג אחד מחסידיו, בן יוסף לבנת, מירי שוטרים פלסטינים ליד הקבר. ב-2016 חשף "הארץ" הקלטות שבהן נשמע ברלנד מעודד אלימות כלפי מתנגדיו. על אחת מהן אמר לאביה: "צריכים להרביץ לה מכות ברחובות". במקרה אחר נשמע צועק על אחד מחסידיו: "אני ארצח אותך, אני יורה בך, אני אלך למאסר עולם". על יריב אחר אמר: "אני מתיר את דמו, אני אומר שמותר לרצוח אותו. אתם יכולים ללכת להתלונן במשטרה".

ב-2013, לאחר שהועלו חשדות כי ביצע עבירות מין בנשים מקהילתו, נמלט ברלנד למרוקו, ומשם לזימבבואה, להולנד ולדרום אפריקה. ב-2016 הוסגר לישראל. באותה שנה נגזרו עליו 18 חודשי מאסר, לאחר שהורשע בהסדר טיעון בשתי עבירות של מעשה מגונה ועבירה של תקיפה. הוא שוחרר מהכלא כעבור כמה חודשים בשל מצבו הרפואי, ושב לנהל את הקהילה. למרות הרשעתו, נציגי המפלגות החרדיות ביקשו את תמיכתו בבחירות המקומיות בירושלים ב-2018.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ