נחשפה הקלטה של מנדלבליט מפרשת הרפז: "גם אני בסוף אהיה עוד עד בסיפור הזה"

בחדשות 13 פורסמה הקלטת שיחה בין מנדלבליט לעוזר הרמטכ"ל דאז וינר, שעמדה במרכז חקירת המשטרה סביב השאלה מתי נודע לו כי אשכנזי מחזיק במסמך. עוד פורסמו הקלטות נוספות, שתמליליהן נחשפו ב"הארץ" בשנת 2014

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנדלבליט כפרקליט הצבאי הראשי, ב-2009
מנדלבליט כפרקליט הצבאי הראשי, ב-2009צילום: אלון רון
הארץ

בהקלטות מפרשת הרפז שפורסמו הערב (ראשון) בחדשות 13, שרוב תמליליהן נחשפו ב"הארץ" כבר ב-2014, נשמעת גם שיחה שערך הפרקליט הצבאי הראשי דאז אביחי מנדלבליט – שמעלה סימני שאלה סביב המידע שהיה ברשותו על המסמך וסביב התנהלותו בנושא.

אחת השאלות המרכזיות בפרשה היא מתי ידע מנדלבליט שהמסמך נמצא בידיו של הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי. המשטרה טוענת כי הפצ"ר ידע שהמסמך אצל הרמטכ"ל כבר בצהרי 9 באוגוסט 2010, מאשכנזי עצמו – כשהיא מסתמכת בין היתר גם על הקלטה של שיחה שנערכה באותו יום בין מנדלבליט לעוזר הרמטכ"ל ארז וינר.

אשכנזי כרמטכ"ל, ב-2011צילום: ניר כפרי

הקלטת שיחה זו, שהתקיימה לאחר שיחה של מנדלבליט עם המשנה ליועמ"ש, רז נזרי - נחשפה הערב. "אמרתי לו (לרז נזרי) שלא בדקתי לעומק. אבל אני חושב שהכי טוב שהם פשוט, הם יעשו את זה בדרך המלך, שיילכו לעיתונאי, לא נראה לי להתחיל לחפור עכשיו איפה זה. וגם, גם אני בסוף אהיה עוד עד בסיפור הזה", נשמע מנדבליט אומר לוינר. "אמרתי לו 'עזוב, אני פשוט לא רוצה, קבלו ממנו את המסמך... אין לו חיסיון על המסמך עצמו, רק על המקורות'".

שלוש מלים שנשמעות בשיחה נמצאות במחלוקת, ומנדלבליט והמשטרה מחזיקים בגרסאות שונות על הנוסח שנשמע בה:

ארז וינר, ב-2010צילום: מוטי מילרוד

לפי התמלול של המשטרה, מנדלבליט אמר בשיחה: "אבל עזוב אני לא רוצה, לא אמרתי לו שום דבר שהוא בלשכה שם... אז בסדר יירד מזה, יגיד להם, שיילכו ישיגו את זה לבד, לאן שיגיעו יגיעו". את המלה "הוא" המשטרה מפרשת כמתייחס למסמך, ו"שם" הכוונה בלשכה של אשכנזי. כלומר, שמנדלבליט ידע שהמסמך נמצא בידיו של הרמטכ"ל דאז.

ואולם, לפי הגרסה של מנדלבליט, שלפי חדשות 13 שלח את ההקלטה למתמלל מקצועי, הוא אמר: "אבל עזוב אני לא רוצה, לא אמרתי לו שום דבר שהוא איש קשה... אז בסדר יירד מזה, יגיד להם, שיילכו ישיגו את זה לבד, לאן שיגיעו יגיעו". כאשר הוא מתכוון לכך שלא רצה לבקש את המסמך מגלנט – שחשד כי הוא המחזיק במסמך - משום שחשב שהוא "איש קשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ