הוועדה לבדיקת מח"ש דחתה את עדות ראשת המחלקה עד לאחר הבחירות

בוועדה טענו כי עדותה של בר מנחם, שתוכננה למחר, תידחה בשל קבלת מספר רב של פניות מהציבור. מנגד, מקור משפטי המקורב לוועדה אמר כי ההחלטה התקבלה על רקע העתירות שהוגשו נגדה לבג"ץ, ושהנשיאה חיות העמידה עצמה בראש ההרכב שידון בהן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בר מנחם בכנס בבית הפרקליט בתל אביב, באוקטובר
בר מנחם בכנס בבית הפרקליט בתל אביב, באוקטוברצילום: מוטי מילרוד

הוועדה לבחינת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הודיעה היום (שני) כי החליטה לדחות את שמיעת עדויותיהם של ראשת המחלקה קרן בר מנחם ושל עדים נוספים עד לאחר הבחירות. בר מנחם היתה אמורה להעיד מחר בפני הוועדה, וחבריה סירבו בשבוע שעבר לבקשת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לדחות את העדות בכמה שבועות.

בוועדה אמרו כי עדות בר מנחם תידחה בשל קבלת מספר רב של פניות מהציבור בעניין מח"ש והצורך לבחון אותן. "מספר הפניות שקיבלה הוועדה עד כה, וכך גם תוכנן, מלמדים כי נושא הוועדה הוא בעל חשיבות רבה ביותר וכי לוועדה נכונה עוד עבודה רבה", נמסר. "נוכח בקשות שהופנו לוועדה, החלטנו לדחות את זימון העדים לרביעי במארס".

שר המשפטים אוחנה ונשיאת העליון חיות בחנוכת בית המשפט בבת ים, החודשצילום: תומר אפלבאום

מנגד, מקור משפטי המקורב לוועדה אמר ל"הארץ" כי ההחלטה לדחות את עדותה של בר מנחם ושל יתר העדים התקבלה על רקע העתירות שהוגשו לבג"ץ נגד המשך עבודת הוועדה, והרצון לעשותה מבלי שיעלו טענות כי הוועדה מוטה פוליטית.

בהרכב שצפוי לדון בעתירות יישבו נשיאת העליון אסתר חיות והשופטים מני מזוז ונועם סולברג. חיות מינתה את עצמה לעמוד בראש ההרכב, בהתאם לסמכותה, שלא להותיר את קביעת חבריו ליומן בית המשפט, שממנו נבחרים באופן אקראי שופטים פנויים. השופטים האחרים, שנבחרו מהיומן, הם מני מזוז ונועם סולברג.

בתגובה להודעה מסר אוחנה: "מרגע שהממשלה מינתה את הוועדה בראשות השופט, היא הפכה ליישות עצמאית ובלתי תלויה, שתפקידה להגיע לחקר האמת - וטוב שכך. אינני שותף להחלטה ו/או לשיקולי הוועדה - אך אני מגבה אותה - העיקר שתפעל לבדוק מדוע האמון במח״ש כה ירוד (ממילא בכתב המינוי נקבע כי תגיש את ממצאיה רק בעוד ארבעה חודשים)".

היועמ"ש מנדלבליט ורה"מ נתניהו בישיבת הממשלה שבה הוחלט על הקמת הוועדה, החודשצילום: אמיל סלמן

הוועדה לבחינת מח"ש הוקמה בשבוע שעבר לאחר שהממשלה אישרה את הקמתה חרף התנגדות היועמ"ש. הוועדה כבר פנתה לציבור הרחב על מנת לקבל טענות ופניות בעניין מח"ש, ובמקביל זימנה את ראשת המחלקה להעיד בפניה. במקביל, עמותת "משמר הדמוקרטיה הישראלית" וקבוצת עורכי דין עתרו לבג"ץ להפסיק את עבודת הוועדה לאחר שמנדלבליט קבע כי ישנה מניעה משפטית לעבודתה ערב הבחירות.

באופן חריג, עורך דין פרטי - הפרופ' למשפטים רון שפירא - ייצג את הממשלה ואת אוחנה בעתירות להפסקת עבודת הוועדה, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה התנגד נחרצות להקמתה בממשלת מעבר ואמר כי יש חשש שהמהלך נובע משיקולי בחירות, בניסיון לגרום ליוצאי אתיופיה להצביע לליכוד. בשנים האחרונות אישר היועץ ייצוג של פרקליט עצמאי רק בדיון בבג"ץ על חוק ההסדרה.

את הקמת הוועדה, בראשות השופט בדימוס הרן פיינשטיין, יזם שר המשפטים אמיר אוחנה בעקבות מה שאוחנה הגדיר "חוסר אמון חוצה מגזרים" בה. זאת, על רקע המחאות בעקבות מותו של סלומון טקה מירי שוטר בחודש יוני. בנוסף, אוחנה טען שמח"ש אינה יכולה לבקר כראוי את המשטרה כל עוד שני הגופים כפופים לפרקליט המדינה, והוועדה היתה אמורה לבחון את האפשרות להעביר את מח"ש מאחריותו.

בעמותת "משמר הדמוקרטיה הישראלית" מסרו כי הם "שבעי רצון נוכח הודעת ועדת הבדיקה להקפיא באופן זמני את פעילותה. במשמר הדמוקרטיה מציינים כי החלטת ועדת הבדיקה התקבלה בין היתר נוכח העובדה שבג"ץ היה אמור להכריע מחר בשאלה אם להוציא צו-ביניים שיורה על הקפאת עבודת ועדת הבדיקה עד למתן פסק דין בעתירה. הדיון בעתירה נגד הקמת הוועדה יתקיים בשבוע הבא בפני הרכב בג"ץ בראשות נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ