הפרקליטות המליצה לפתוח בחקירה פלילית בפרשת "המימד החמישי"; גנץ אינו חשוד

בדיקת הטענות להצגת מצג שווא מצד אנשי חברת המימד החמישי, שיו"ר כחול לבן עמד בראשה, עומדת בפני סיום. החקירה צפויה להיפתח לאחר הבחירות, שיתקיימו בעוד כשבועיים

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנץ ואלשיך באירוע הפרידה מהמפכ"ל לשעבר בבית שמש, בנובמבר 2018
גנץ ואלשיך באירוע הפרידה מהמפכ"ל לשעבר בבית שמש, בנובמבר 2018צילום: אוליבייה פיטוסי
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

הפרקליטות נמצאת בסיומה של בדיקה בפרשת "המימד החמישי" והמליצה לפתוח בחקירה פלילית בחשד לקבלת דבר במרמה מהמשטרה. לפי הערכות, החקירה תיפתח לאחר הבחירות. יו"ר מפלגת כחול לבן, בני גנץ, שהיה יו"ר החברה, לא חשוד בפרשה.

הממד החמישי עסקה בפיתוח מערכת לעיבוד מידע מודיעיני באמצעות בינה מלאכותית שנועדה לשמש גופי אכיפה. בשנה שעברה חשף "הארץ" כי המשטרה התקשרה עם החברה לצורך ניסוי בעלות ארבעה מיליון שקלים, והעניקה לה "פטור מבצעי" ממכרז. בהמשך התכוונה המשטרה להשקיע במערכת 50 מיליון שקלים, אך המיזם לא יצא לפועל משום שהחברה נסגרה.

דו"ח מבקר המדינה שפורסם במארס 2019 קבע כי המשטרה פעלה בניגוד לנהלים ובחוסר שוויון כשקידמה את ההתקשרות עם "המימד החמישי" באופן זה. לפי דו"ח המבקר, מי שדחף לקידום ההתקשרות עם החברה הוא מפכ"ל המשטרה דאז, רוני אלשיך, שהנחה להתחיל פיילוט ללא מכרז במסגרת "פטור מבצעי".

בדו"ח המבקר נכתב גם כי "המימד החמישי" טענה בפני המשטרה כי היא קיימת במשך ארבע שנים, כשבפועל נוסדה רק שנתיים קודם לכן. עוד טענה החברה בפני מינהל הטכנולוגיות במשטרה כי יש בידה מוצר מדף מוכן, אף שהדבר לא היה נכון. בנוסף טענו כי לחברה חמישה לקוחות שכולם גופים ביטחוניים - כשלמעשה לא היה לה אף לקוח באותה עת. גנץ היה יו"ר החברה, שהוקמה ב-2014, ונשיאה היה המשנה לראש המוסד לשעבר רם בן ברק, כיום איש כחול לבן. החברה נסגרה ב-2018 וכל עובדיה פוטרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ