הפרקליטות הודיעה הערב (חמישי) כי המשטרה תפתח בחקירה פלילית בפרשת "הממד החמישי" בחשד לקבלת דבר במרמה. ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, יאפשר למשטרה לפתוח בחקירה עוד לפני הבחירות. החקירה הוטלה על היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) ויוביל אותה מפקד להב 433, יגאל בן שלום. יו"ר מפלגת כחול לבן בני גנץ, שהיה יו"ר החברה, לא חשוד בפרשה.

דן אלדדצילום: דוברות משרד המשפט

המשטרה תבדוק אם אנשי "הממד החמישי" רימו את המשטרה לגבי מצב החברה, רמת המוצר שהיא פיתחה ומספר הלקוחות שלה. המשטרה מתכוונת בשלב זה לזמן את אנשי החברה לעדות פתוחה, וייתכן כי בהמשך ייחקרו כחשודים. ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, גדי סיסו, יהיה מנוע מלעסוק בפרשה כי הצהיר ב-2017 על ניגוד עניינים בנושאים הקשורים ל"הממד החמישי", לאור היכרות מוקדמת עם בכירים בחברה.

גנץ אמר בתגובה להודעה על פתיחת החקירה: "יש לי אמון רב במערכת אכיפת החוק ואין לי בעיה עם אף בדיקה שרוצים לעשות. אין בפרשה הזו שום אלמנט פלילי מבחינתי". לדבריו בכנס בתל אביב, "מי שדוחף את זה הוא הליכוד, מבינים שם שב-17.3 נתניהו הוא לא נחשד, לא נחקר, ולא בשימוע. ב-17.3 ראש הליכוד נתניהו יושב על ספסל הנאשמים. משם מגיע הרעש. אני סמוך ובטוח שלא יהיה שום דבר וסומך על גורמי אכיפת החוק".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע מוקדם יותר כי מי שינהל את הטיפול בפרשה הוא אלדד. לפי הודעת היועמ"ש, סוכם עם אלדד כי "ככל שבעתיד יתעוררו חשדות שונים מאלה הקיימים היום, אשר מצדיקים את מעורבותו של היועמ"ש, הדברים יובאו בפניו להנחייתו ולהכרעתו". משמעות ההודעה היא כי יו"ר כחול לבן בני גנץ אינו חשוד בפרשה, כפי שפורסם כבר אתמול.

אשליך במטה הארצי של המשטרה, ב-2018צילום: אוליבייה פיטוסי

הממד החמישי עסקה בפיתוח מערכת לעיבוד מידע מודיעיני באמצעות בינה מלאכותית שנועדה לשמש גופי אכיפה. בשנה שעברה חשף "הארץ" כי המשטרה התקשרה עם החברה לצורך ניסוי בעלות ארבעה מיליון שקלים, והעניקה לה "פטור מבצעי" ממכרז. בהמשך התכוונה המשטרה להשקיע במערכת 50 מיליון שקלים, אך המיזם לא יצא לפועל משום שהחברה נסגרה.

דו"ח מבקר המדינה שפורסם במארס 2019 קבע כי המשטרה פעלה בניגוד לנהלים ובחוסר שוויון כשקידמה את ההתקשרות עם "המימד החמישי" באופן זה. לפי דו"ח המבקר, מי שדחף לקידום ההתקשרות עם החברה הוא מפכ"ל המשטרה דאז, רוני אלשיך.

בדו"ח נכתב גם כי הממד החמישי הציגה למשטרה מידע כוזב על יכולותיה וניסיונה. כך, דיווחה החברה כי היא קיימת ארבע שנים, אף שנוסדה רק שנתיים קודם לכן; טענה כי יש ברשותה מוצר מוכן, שלא היה קיים; ומסרה כי היא משרתת חמישה לקוחות, כולם גופים ביטחוניים, בשעה שלא היה לה ולו לקוח אחד

שר המשפטים אמיר אוחנה מינה את אלדד, שהיה מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות, לממלא מקום פרקליט המדינה בתחילת החודש - בניגוד לעמדתו של מנדלבליט. היועמ"ש סבר כי אלדד לא מתאים לתפקיד. בניגוד למועמד נוסף ששקל אוחנה לתפקיד, אלדד הסכים להתמנות גם ללא הסכמת היועמ"ש.

תגובות