תיק הצוללות: המשנה לראש המל"ל לשעבר ומקורבו יועמדו לדין בכפוף לשימוע

כתב החשדות מייחס לאבריאל בר-יוסף בקשת שוחד וקבלתו, מרמה והפרת אמונים. לתא"ל במיל' שי ברוש מיוחסות עבירות שוחד, מס והלבנת הון. פרקליטו של בר-יוסף: "לא דבק רבב בפעולותיו"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שי ברוש ואבריאל בר-יוסף
שי ברוש ואבריאל בר-יוסףצילום: תומר אפלבאום ומוטי קמחי
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

הפרקליטות הודיעה היום (חמישי) כי סגן ראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל) אבריאל בר-יוסף ומקורבו, איש חיל הים לשעבר שי ברוש, יועמדו לדין בפרשת הצוללות כפוף לשימוע. כתב החשדות מייחס לבר-יוסף עבירות של בקשת שוחד וקבלתו, מרמה והפרת אמונים. ברוש, תת אלוף במילואים, העביר לפי כתב החשדות מסרים ומידע בין בר-יוסף לעד המדינה לשעבר מיקי גנור כדי לקדם את עסקות הצוללות. מיוחסות לו בקשת שוחד וקבלתו, עבירות מס והלבנת הון.

בדצמבר הודיעה הפרקליטות על כוונתה להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד המעורבים המרכזיים בפרשה: מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר מרום; איש העסקים גנור וכן דוד שמרון, פרקליטו ואיש סודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו (שכתב החשדות מייחס לו הלבנת הון בעסקה אחרת עם גנור). במרכז הפרשה עומדות שתי עסקאות בין ישראל לתאגיד הגרמני תיסנקרופ: אחת לרכישת שלוש צוללות (בשווי 1.5 מיליארד אירו), והשנייה, לרכישת ספינות טילים שנועדו להגנה על אסדות הגז (בשווי 430 מיליון אירו). לפי החשד קצינים בכירים, עובדי ציבור ומקורבים לראש הממשלה דרשו ולקחו שוחד כדי לקדם את העסקאות בין התאגיד הגרמני למדינת ישראל.

לפי כתב החשדות שפורסם בדצמבר, גנור ובר-יוסף, שהכירו מתקופת שירותם הצבאי, נפגשו במהלך 2009. בר-יוסף הציע לגנור לפעול יחד כדי לקדם את מינויו של גנור לתפקיד סוכן תאגיד תיסנקרופ בישראל. וזאת, לפי המתואר, משום ש"רצה להפיק לעצמו תועלת כספית מכך". גנור הסכים להצעה, ולצורך כך נפגש עם מפקד חיל הים דאז, מרום, כדי לרתום אותו. השלושה נפגשו עם מנכ"ל המספנות מטעם תיסנקרופ, וולטר פרייטג, כדי לקדם את מינויו לתפקיד, בעוד מי שהחזיק בתפקיד באותה העת, ישעיהו ברקת, לא הורשה להשתתף בה. בפגישה הפגין גנור בפני פרייטג את קשריו במערכת השלטונית בישראל ובחיל הים כדי לקדם את מינויו לתפקיד, וזאת בסיוע מרום ובר-יוסף. לאחר ביקורו של פרייטג, ובתום משא ומתן בין גנור לתיסנקרופ, הוא מונה לסוכן התאגיד בישראל במקומו של ברקת.

מכתב החשדות עולה כי בר-יוסף דרש מגנור לשלם לו בעד הפעולות שביצע מתוקף תפקידו. "ניסיונות בר-יוסף לקבל תמורה מגנור נעשו באמצעות בקשות שוחד ישירות... דרישות השוחד עמדו על מיליוני אירו, אותם גנור סירב לשלם", נכתב. "לאחר משא ומתן, סיכם גנור כי ישלם 120 אלף אירו בעד פעולותיו של בר-יוסף, וזאת במסווה של חוזה ייעוץ כוזב". התשלומים הועברו באמצעות ברוש, והוסוו בחשבוניות כוזבות. בהמשך דרש בר-יוסף שני מיליון דולר נוספים בעבור עסקאות רכישת הצוללות השישית וספינות המגן, וגנור השיב לו כי יוכל לעשות זאת בדרך של תיווך כוזב בעסקאות נדל"ן.

בנוגע לבר-יוסף, נכתב כי "בכל תקופת כהונתו במל"ל, הוא הוביל את עיסוק המל"ל בנושאי ספינות המגן והצוללות", וכן "קיים קשר תכוף ואינטנסיבי עם גנור, בזמן שפעל במקביל במסגרת תפקידו לקידום האינטרסים הכלכליים של גנור כסוכן התאגיד. מטרת הקשר היתה למסור לגנור מידע ולסייע לו לקדם רכש כלי שיט מהתאגיד".

נמל של תיסנקרופ בגרמניה, ב-2016צילום: Sean Gallup / Getty Images/ שו

פרקליטו של בר-יוסף, עו"ד ז'ק חן, מסר כי "בר-יוסף דוחה בתוקף את החשדות נגדו. הוא מעולם לא דרש ומעולם לא קיבל כל טובת הנאה בעד פעולות הקשורות בתפקידו. אלה נעשו אך ורק לטובת האינטרס הציבורי ומשיקולים נקיים ומקצועיים. רבב לא דבק בפעולותיו. אנו משוכנעים שבירור החשדות בפני הגורמים המוסמכים יביא למסקנה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ